آموزش روانشناسی, موفقیت

12 ویژگی جذاب افراد موفق از زبان معروف ترین روان درمانگر دنیا

تعریف موفقیت:

روانشناسی موفقیت – برای موفقیت هر کسی تعریفی جداگانه دارد. عده ای موفقیت را کاملا با نگاهی مادی گرایانه می بینند و برخی موفقیت را اتفاقی درونی می دانند.

یک روان درمانگر به نام جویس مارتر (Joyce Marter) که ۲۰ سال از عمرش را در این راه گذرانده، مطالب ارزشمندی بیان کرده است که مروری بر آن ها خواهیم داشت.

“موفقیت مساوی است با دوست داشتن خودتان، دوست داشتن آنچه انجام می‌دهید و دوست داشتن روشی که انجامش می‌دهید.” مایا آنجلو

هر فرد در زندگی با سختی های فراوانی رو به رو می شود و فراز و نشیب های زیادی را تجربه خواهد کرد و زمانی که خود را با دیگری مقایسه می‌کند، به نظرش می‌رسد که روزگار منصفانه برخورد نکرده است.

اما اعتقاد درونی من این است که به هر یک از ما دقیقا همان مقداری داده شده که برای یادگیری از این سفر درونیِ معنویِ منحصر به‌ فرد به آن نیاز داریم.

من با انسان های زیادی رو به رو شده ام عده ای را دیدم که فقط زندگی می کنند یعنی اجازه می دهند تمام نیروهای بیرونی برای آن ها تصمیم گیری کنند و جهت آن ها را مشخص کنند.

مطلبی که علاوه بر این موضوع می توان به آن تاکیید کرد این است که همه ی ما چیزهایی را بازسازی خواهیم کرد که برای‌مان آشناست، این فرایند ادامه می‌یابد تا وقتی چیز بهتری را انتخاب کنیم و آگاهانه در آن مسیر قدم برداریم.

اگر خودتان شخصی باشید که با آغوش باز به سمت یادگیری بروید، قطعا بدانید که این دشواری، دانش فوق‌العاده‌ای برای‌ شما به ارمغان می‌آورد و همین دانش است که شما را به سوی روشنگری هدایت خواهد کرد.

وقتی به طول زندگی خودم فکر می کنم می بینم یکی از بزرگترین هدایایی که من به عنوان روان‌ درمانگر (psychotherapist) گرفته‌ام، خِرد جمعیِ مراجعه‌کنندگانم می باشد. برای من افتخار بزرگی است که در مسیر غلبه بر چالش‌های زندگی، در آغوش کشیدنِ داشته‌ها و توانایی‌ها، و حرکت به سوی خودشکوفایی، از نزدیک آنها را همراهی کنم.

اگر می خواهیم موفق شویم باید از جا برخیزیم، باید بیدار شویم و باید خودمان را در مسیر شگفت انگیز ترین سرنوشت ها قرار دهیم و با تمام وجود خود در عرصه زندگی حاضر شویم.

حتما بخوانید: راه هایی برای کاهش استرس در مواقع بحرانی

 

روانشناسی موفقیت

باید آگاهانه مسیری را انتخاب کنیم که بیداریِ آگاهی‌مان را هم از منظر فردی و هم جمعی، تسهیل کند. تمام اتفاقات در زندگی و همه چیز به یکدیگر پیوسته است در واقع در مسیر تکامل ما همه چیز اعم از روابط، زندگی و کار شکل خواهند گرفت.

من به عنوان کسی که حدود ۲۰ سال از عمرش را روان‌درمانگر بوده و حدود ۱۵ سال هم کارآفرین، متوجه شده‌ام که سلامت روانی و موفقیت شغلی، در حقیقت دو روی یک سکه هستند.

انسان تنها زمانی که آگاه، سالم و متعادل است می‌تواند در زمینه‌ی روابط عاطفی، سلامتی، استفاده از زمان و پول عملکرد موفقی داشته باشد.

 ۱۲ توصیه‌ ی برای تسلط بر روانشناسی موفقیت :

علت کارهایی که انجام می دهید را بدانید:

اکثر ما انسان ها به دلایلی به این موقعیت‌های شغلی و عاطفی فعلی دست یافته‌ایم. در واقع نقش‌های خود را در خانواده آموخته‌ایم و اغلب آن‌قدر الگوها را بازسازی کرده ایم تا در نهایت راه خود را از میان‌شان پیدا کنیم. حال لازم است عادات قدیمی را کنار گذاشته، همان عاداتی که دیگر به درد شما نخواهد خورد.

دست های خود را به سوی موفقیت بگشایید:

اگر بخواهیم از دیدگاه روانشناسی شناختی بگوییم به ما توصیه می کند که افکار خود را پیش از احساسات و رفتارهای خود قرار دهیم. نباید خودتان را با باورهای محدودکننده، به غل و زنجیر بکشید. همان‌طور که دکتر جویس بِرادرز (Joyce Brothers) گفته است:

«موفقیت در حقیقت حالتی ذهنی است. اگر می‌خواهید موفق شوید، پس باید به دید شخص موفق به خودتان نگاه کنید.»

شما کافیست تا به قدرت افکارتان اعتماد داشته باشید و همه‌ی خوبی‌ها را به سوی زندگی‌تان هدایت کنید.

در “حال” زندگی کنید و توجه خود را به اکنون بگذارید:

درباره ی گذشته ی خود باید اینگونه عمل کنید: به گذشته احترام بگذارید، از آن بیاموزید و بعد هم رهایش کنید. به هیچ عنوان درباره‌ی آینده هم نگران نباشید. به سراغ قدرت فوق‌العاده‌ی روش‌های ذهن‌آگاهی هم‌چون تنفس عمیق و مدیتیشن بروید. این تمرین‌ها شما را در لحظه‌ی جاری، محکم و پایدار می‌کنند.

 قدرتِ هدف را بیابید

وین دایر (Wayne Dyer) می‌گوید: «هدف ما، واقعیت را شکل می‌دهد.» اهداف اصلی زندگی‌تان را شناسایی کنید، آنها را روی کاغذ بیاورید و با آنها زندگی کنید.

نگاه خود را وسیع کنید

در روانشناسی ورزشی جمله ی خوبی گفته می شود و آن این است که: تجسم مثبت، احتمال موفقیت را افزایش می‌دهد. شما نیز باید از خودتان بپرسید اگر چراغ جادو داشتم، چه آرزوهایی می‌کردم. سطح خواسته‌های خود را کاملا بالا ببرید.

در وجود خودتان به دنبال نقاط قوت و توانایی‌هایی در خود بگردید که به دیگران نفع برسانند. روابط «برد-برد» ایجاد کنید تا کائنات با تمام قدرتش از آن حمایت کند. برای خودتان «تابلوی تجسم» درست کنید.

روانشناسی موفقیت – سرزنش‌گر درون‌ خود را خاموش کنید

اگر در درون شما افکار منفی وجود دارند که احتمالا این افکار ریشه در گذشته دارند، شما باید از آن ها فاصله بگیرید، از باورهای منفی دور شوید و سعی کنید به عنوان شخصی بی طرف از زوایای دیگری به موضوع نگاه کنید.

 

 

روانشناسی موفقیت

حتما بخوانید: زندگی یکنواخت چگونه به جسم و روح شما آسیب می زند.

مثبت اندیشی را تمرین کنید

این قانون قطعی جذب است که هر مثبتی، مثبت دیگری را جذب می‌کند. فهرستی از آن چیزهایی که قدردان‌شان هستید تهیه کنید. به جای آنکه بدترین منتقد خود باشید، بهترین مشوق خود باشید.

پذیرفتن را تمرین کنید

سعی نکنید انرژی خود را بیهوده و برای آنچه نمی‌توانید تغییر دهید صرف کنید (مثل آدم‌ها، احساسات‌شان، رفتارهایشان و…). در عوض نیروی خود را جمع کرده و برای تغییر آنچه می‌توانید (مثل تفکرتان، رفتارهایتان، حد و مرزهایتان و…) صرف کنید و رنج و خشم‌ها را رها کنید؛ این کار را انجام دهید تا خودتان را از این زنجیرها رها کنید و به موفقیت برسید.

به دنبال پیشرفت‌های شخصی و حرفه‌ای‌ باشید

اینکه مانعی بر سر راه ما قرار بگیرد قطعی طبیعی است زیرا همه ی ما در زندگی با آن ها برخورد می کنیم، اما این چگونگی واکنش‌ ما است که تعیین می‌کند در دور باطل گرفتار شده‌ایم و مدام دور خودمان می‌چرخیم، یا رشد می‌کنیم و بزرگ می‌شویم.

همیشه با قدرت پیش بروید و به خودتان فرصت بدهید و بدانید که همه‌ی ما انسان هستیم و در جریان. انعطاف پذیر باشید و از اشتباهات تجربه کسب کنید.

روانشناسی موفقیت – خودتان را عاشقانه دوست داشته باشید

باید بین کار و زندگی خود تعادل داشته باشید. با خودتان به مهربانی رفتار کنید و به خود اهمیت دهید، این عشق به خود را با تعهد به دست‌یابی به بزرگترین موفقیت‌هایتان در زندگی نشان دهید.

موفقیت یعنی زندگی با تمام وجود، با صداقت و با شجاعت، آن هم به شیوه‌ای که تا جای ممکن با بهترین‌های خودتان و دیگران هماهنگ شوید.

با خودمان متعهد باشیم

می دانیم که نحوه تفکر و ارزیابی ما  احساس ما را شکل می دهد و با توجه به اینکه یک شخص هر چه هم که عاقل و بالغ باشد بر اساس احساسات خود ونه بر اساس فکر خود عمل می کند.

پس نوع احساس ما در هر لحظه، رفتار ما را شکل داده و این رفتارها و عادت هایی که شاید بسیاری از مواقع متوجه میزان بازدارند گی آنها نیز نمی شویم، نهایتاً سرنوشت ما را شکل می دهند. بیاییم در این راه موفقیت قدم برداریم و مانندیک میلیارد موفق تمام اصول و راه های موفقیت را عملی کنیم.
احساس خوب = اتفاقات خوب

خصوصیات افراد موفق

انسان‌هاي موفق تفاوت‌هاي خيلي زيادي از نظر هوشي با ديگران ندارند فقط بلدند چگونه و در چه راه‌هايي از هوش و استعداد يا فرصت‌هاي زندگي استفاده كنند. از اين رو شما هم مي‌توانيد موفق باشيد اگر اهداف و مسيرها و برنامه‌ريزي آنها را داشته باشيد.

افراد موفق تمام تلاش خود را دارند تا با  کمک به افراد ، جهان را جای بهتری برای زیستن بسازند ، و به افراد جامعه کمک می کنند تا سرنوشت خود را به دست بگیرند ، روابط خود را باافراد جامعه بهترمی سازند ، به دنبال هدف های ارزشمند زندگی خود میروند ، بر ناکامی های عاطفی یا مالی غلبه می کنند و به سهم خود به جامعه و کشور خدمت می نمایند.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *