آبزیان, ماهی

روش های نگهداری ماهی در فریزر و انجمادزدایی صحیح

نگهداری ماهی در فریزر – به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز،  همانطور که مشخص است معمولا شما یک ماهی را در یک وعده ممکن است تمام نکنید پس بهتر است که در اولویت ماهی های کوچک را بدون قطعه قطعه کردن فریز کنید ولی انواع بزرگتر را به قطعات کوچک تقسیم کرده و یا فیله آن را متناسب با مصرف یک وعده خانواده منجمد نمایید .

قطعا مدت زمانی که شما ماهی را می توانید در فریزر خانه نگهداری کنید بسیار کمتر از سردخانه ها می باشد. چرا که شرایطی از قبیل تونل انجماد با برودت منفی 36 درجه سانتی گراد برای انجماد و سالن های نگهداری با برودت منفی 18 درجه سانتی گراد با رطوبت نسبی مناسب ، در منازل مهیا نمی باشد.

از طرفی بنا به ضرورت و نیاز روزانه در فریزر باز و بسته می شود و هر چند مدت نیاز به دیفراست نمودن فریزرها می باشد که از عمر ماندگاری گوشت و محتویات داخل آن می کاهد. لذا توصیه می شود علیرغم رعایت شرایط بهداشتی بیش از 3 ماه ماهی ها را برای مصرف در فریزر نگهداری ننمایید.

 

کارخانه فیله شمال فعال در عرصه بسته بندی آبزیان آماده سفارشات مختلف داخلی و صادراتی شما برای هر نوع بسته بندی می باشد. شماره تماس 01344404093 و 09114552553

 

 • دماي فريزر منزل شما براي نگهداري طولاني‌ مدت ماهي بايد منفی 18 درجه سانتي‌گراد باشد. هرگونه تغيير در دماي فريزر سبب خراب شدن مواد غذايي خصوصا ماهي‌ها مي‌شود.
 • از انباشت بسته‌هاي ماهي بر روی یکدیگر در یک طبقه از فریزر جلوگيري كنيد؛ چرا كه از يك سو جابه‌جايي هواي سرد در ميان بسته‌ها امكان‌پذير نخواهد بود و يخ‌زدن به خوبي صورت نمي‌گيرد و از طرفی ممکن است موجب افزايش ناگهاني دماي فريزر و كاهش كيفيت مواد غذايي شود.
 •  این نکته را مد نظر داشته باشید که بهتر است ماهی قبل از پایان ماه سوم مصرف شود و نگذارید ماهی بیش از 4 ماه در فریزر بماند زیرا ارزش غذایی و کیفیت آن به شدت کاهش می یابد.
 • معمولا ماهي‌ هاي منجمد با اندازه بزرگ در يك وعده مصرف نمي‌شوند. بنابراين هنگام خريد از فروشنده بخواهيد كه آنها را در مقابل شما تكه كند تا در هنگام مصرف مجبور به انجمادزدايي تمامي ماهي نشويد.
 •  وقتي يخ ماهي را باز مي‌كنيد بايد آن را حداكثر در مدت 24 ساعت به مصرف برسانيد.

 

 • چگونه ماهی را از حالت انجماد خارج کنیم ؟

 

 • برای اینكه به مواد غذایی فریزری آسیب نرسد و ارزش غذایی آنها از بین نرود، باید بعد از خارج‌کردن از فریزر به صورت صحیح یخ این مواد غذایی را آب کرد و بعد آنها را مصرف کرد.
  سه روش برای این کار وجود دارد، یخ‌زدایی در یخچال، یخ‌زدایی در آب سرد و یخ‌زدایی با مایکروویو.
 • در شیوه یخ‌زدایی در یخچال، 24 ساعت قبل، ابتدا باید بسته ی گوشت مورد نطر را از فریزر به یخچال منتقل کرد. بسته را نباید باز کنید یا  نباید روی آن نمک پاشید تا زودتر یخ آن باز بشود. این کارها به شدت به ماده غذایی آسیب می ‌رساند.
 •  در یخ‌زدایی با آب سرد باید بسته مواد غذایی یا گوشت بدون آنكه از بسته خارج شود، داخل آب سرد قرار بگیرد. آب باید هر نیم ساعت یک بار عوض شود تا بسته غذایی ما تا موقع بازشدن یخ آن در آب سرد باشد. در غیر این صورت عوامل بیماری‌زای احتمالی موجود در هر ماده غذایی شروع به فعالیت كرده و ماده غذایی شما را آلوده خواهد کرد.

 

 

 

 •  برای یخ‌زدایی با مایکروویو هم باید براساس دستور آن عمل کنید. فقط لازم است دما را به دقت تنظیم کرده تا ماده غذایی به جای یخ زدایی، نیم پز نشود. درضمن باید موادی را كه توسط مایكروویو یخ‌زدایی شده سریع مصرف كنید.

 

نگهداری ماهی

 

 • از نمک‌زدن، باز‌ کردن بسته‌های غذایی برای سریع تر‌کردن یخ‌زدایی آنها، گرفتن آنها زیر آب جوش، باز‌ کردن بسته و قرار دادن آنها در محیط اتاق یا داخل آب گرم و به‌ طور کلی هر حرکتی که باعث تغییر ناگهانی دمای بسته می ‌شود، جداً خودداری کنید.

 

 •  دقت داشته باشید ماهي‌هاي منجمدي كه توسط عرضه‌كنندگان متخلف انجمادزدايي و به صورت تازه عرضه مي‌شوند، بسيار مستعد فساد بوده و معمولا داراي بافتي نرم و شل و حاوي خونابه هستند؛

بنابراين حتما ماهي‌هاي جنوب را به صورت منجمد و از مراكز و فروشگاه های معتبر ( زدبازار ) خريداري كنيد و سعي كنيد ماهي (چه تازه و چه منجمد)‌ را به صورت بسته‌بندي شده تهيه كنيد.

 

ماهي‌هاي بسته‌بندي شده مجوز و تاريخ مصرف دارند و به دليل آن كه تحت نظارت مستمر ماموران بهداشت هستند خيال شما را از بابت ماندگي،‌ فساد يا چند بار انجماد بودن راحت مي‌كنند.

کارخانه فیله شمال فعال در عرصه بسته بندی آبزیان آماده سفارشات مختلف داخلی و صادراتی شما برای هر نوع بسته بندی می باشد. شماره تماس 01344404093 و 09114552553

 

در صورتی که ماهی‌ منجمد خریداری می کنید باید بسته‌بندی شده و روی بسته‌بندی تمامی مشخصات ضروری درج شده باشد. که این موارد شامل مشخصات زیر است :

1- کد بهداشتی دامپزشکی
2- تاریخ صید
3- تاریخ انقضا
4- شرکت تولیدکننده

مشخصات بالا لازم است که روی بسته‌بندی ذکر شده باشند.
هر چه مشخصات شناسایی محصول بیشتر باشد، بهتر است و مصرف آن بیش از ماهی‌های دیگر توصیه می‌شود.

 

بسته بندی ماهی

 

بهترین بسته بندی برای ماهی

گوشت و ماهی

وکیوم یا اتمسفر کنترل شده؟ انتخاب با شماست اما اهداف یکسان است ! داشتن بهترین بسته بندی گوشت و ماهی که از ماده غذای محافظت کند ، عمر نگهداری مناسبی به مراه داشته باشد و در فروشگاه برجسته به نظر بیاید.

1 – فیلم بسته بندی فوق شفاف ، که باعث می شود محصول شما حتی در محیط مرطوب داخل فریزی جذاب به نظر بیاید.

2 – فیلمی با ممانعت کنندگی بالا در برابر نفوذ اکسیژن برای تامین عمر نگهداری طولانی .

3 – فیلمی که به نرمی و راحتی باز شود ، مهر و موم محکم داشته باشد و حداکثر شفافیت.

4 – یک راه حل کلی برای به حداکثر رساندن فروش و به حداقل رساندن ضایعات.

 

کارخانه فیله شمال فعال در عرصه بسته بندی آبزیان آماده سفارشات مختلف داخلی و صادراتی شما برای هر نوع بسته بندی می باشد. شماره تماس 01344404093 و 09114552553

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *