آموزش روانشناسی, بهبود فردی

بهبود فردی چیست و انواع آن کدامند

تعریف کلی از بهبود و توسعه فردی

اگر بخواهیم تعریف کلی از بهبود فردی داشته باشیم در واقع توسعه به معنای کسب مهارت و ویژگی که در حال حاضر وجود ندارد.

مهارت هایی که به شخص کمک می کند تا بتواند هدف های خود را در جهت حداکثر شکوفایی استعدادها و توانمندی های بالقوه ی خود قدم بردارد و بزای هدف های خود برنامه ریزی درستی داشته باشد و آن ها را به مرحله ی عمل برساند.

برنامه ریزی برای بهبود و توسعه فردی به معنای ایجاد یک برنامه ریزی مستمر و با زمان بندی و بدون توقف برای رسیدن به رشد و توسعه فردی در زندگی است. اولین قدم در جهت این برنامه ریزی مدیریت کردن وقت ، انرژی و تمرکز می باشد.

جنبه هایی از بهبود و توسعه فردی :

بهبود و توسعه ی فردی به دو قسمت اصلی جسم و ذهن (روحی و روانی ) تقسیم می شود.

بهبود و رشد و توسعه فردی و جنبه جسمی:

در این مورد تمام نکات و موارد مربوط به آمادگی جسمانی می باشد. در این قسمت مواردی مانند نوع تغذیه، نوع زندگی و خواب، پیشگیری از بیماری و درمان آن ها بررسی می شود.

پیشگیری بهتر از درمان است را باید مورد توجه قرارداد زیرا بسیاری از مشکلات ایجاد شده در جسم بدلیل رعایت نکردن توصیه های همیشگی در جنبه های سلامتی است.

در این حوزه نیازی به اطلاعات بسیار دقیق و عمیقی نمی باشد کافی است روی بخش اثربخشی داده متمرکز شد و در موارد خاصی، مخاطبان را به حوزه مربوطه ارجاع داد.

 

رشد در افزایش بهبود فردی

 

مقالات مرتبط: نکات بسیار مهم و کلیدی در توسعه بهبود فردی

بهبود و رشد و توسعه فردی و جنبه ذهنی و روانی

این قسمت بسیار وسیع است و در اینجا اشاره ای به موارد مهم آن می شود :

  • مدیریت انرژی ، وقت و توجه و تمرکز ( مهمترین و اولین گام در توسعه فردی )
  • اعتماد و اتکاء به نفس و عزت نفس
  • مهارت های مربوط به یادگیری ، حافظه ، حل مسائل و پرورش خلاقیت
  • مدیریت کردن احساساتی مثل خشم ، استرس و نگرانی و افسردگی
  • مدیریت و کنترل ذهن و افکار ، داشتن افکار و ذهنیت مثبت
  • خوش بینی
  • تقویت مهارت های ارتباطی
  • انگیزه و رهبری
  • مهارت فن بیان و سخنرانی

راهکارهای عملی جهت بهبود فردی و توسعه فردی :

شناخت موضوع بهبود و رشد و توسعه ی فردی و موضوعاتی که باید در آن بررسی شود :

در این مرحله موضوعاتی از جمله موارد لازم در رشد و توسعه فردی را در حد عنوان هم که شده باید بررسی کرد. به این صورت ارزیابی کامل و بهتری برای رفتن به مراحل بعد و توانایی ها و استعداد های خود داشته باشید.

شرح حال از خود :

سعی کنید به طور کامل از مهارت های که دارید و توانایی ها، استعداد ها و علایق خود بنویسید و آن ها را کاملا مورد ارزیابی قرار دهید. سپس بعد از یافتن نقاط قوت خود آن ها را تقویت کرده تا بتوانید در مراحل بعدی از آن استفاده کنید، از جمله ی این نکات:

تعیین اینکه هر کدام از مهارت ها را کجا و به چه شکل کسب کردید ؟ تعیین اینکه علاوه بر استفاده از مهارت های کسب شده در شرایط فعلی در کدام بخش های دیگر زندگی می توانید از آن استفاده کنید ؟

شروع با یک هدف و چرایی فوق العاده :

همیشه تا می توانید برای توسعه دادن و رشد و پیشرفت در هر زمینه ای یک چرایی و دلیل داشته باشید .

به طور مثال : تازه شغلی را شروع کردید و خواهان رشد سریع در موقعیت جدید می باشید. یا می خواهید نقش جدیدی را در زندگی شروع کنید و در حال آماده شدن برای آن نقش هستید.

یا در هر شغل و در هر نقشی هستید می خواهید بهتر از هرچیزی که الان در موقعیت فعلی هستید باشید .

 

مطالعه در افزایش بهبود فردی

مقالات مرتبط: تنها با چند راهکار ساده بهبود فردی را در خود تقویت کنید

افزایش بهبود فردی

این اهداف دو بخش دارد :

اهدافی کوتاه مدت :

تعیین هدف برای یک چشم انداز کوتاه. یعنی اهدافی که می خواهید در یک سال آینده به آنها برسید . مثل آموزش در یک رشته ، تغییر نوع زندگی ، عادت ها و یا ارتقاء کاری که در حال انجام آن هستید.

اهدافی بلند مدت :

تعیین اهدافی که برای رسیدن به آن بیش از یک سال زمان نیاز است . ( حدود ۲ تا ۵ سال ) مثل تخصص در یک کار یا یک رشته ی تحصیلی .

انجام کارهای لازم که برای رسیدن به هدف و توسعه و بهبود فردی  :

برخی از متداول ترین روش ها در زیر آمده است:

شروع یک کار جدید :

باید در کار فعلی خود چالش هایی را ایجاد و تجربه کنید. کمک گرفتن و یادگیری از یک رهبر ، کوچ ( ره یار و یا یک متخصص و مشاور ) ، آموزش در مورد موضوع (مطالعه و یا شرکت در دوره ی مربوطه).

این وظایف توسعه دهنده ، باعث وادار کردن در یادگیری و عمل کردن می شود و همچنین یک عمل واقعی را با توسعه و پیشرفت همراه می کند.

بعد از شناسایی اقدام توسعه ای ، افرادی را که در زمینه ی یادگیری مهارت های جدید برای کسب موفقیت بیشتر تجربه دارند را پیدا کنید . مثلا اگر هدف شما تغییر است افرادی که متخصص و یا مهارتی در هدایت تغییر دارند مشاوره بگیرید و یا از یک کوچ و ره یار کمک بگیرید.

تعیین زمان ، هزینه و افراد برای انجام هر اقدام :

این مورد به شما جهت داشتن یک برنامه ی دقیق تر و متعهد بودن کمک می کند. برای مثال اینکه اگر توسعه فردی شما در راستای شغل است شاید به تایید و پشتیبانی مدیر خود نیاز پیدا کنید.

نهایی کردن برنامه ی توسعه ی خود در حضور یک ره یار و کوچ :

باوجود اینکه شما می توانید بدون درگیر کردن فرد دیگری برنامه ی خود را داشته باشید و خودتان برنامه ی توسعه ی خود را مدیریت کنید ولی بهتر این است که بازخورد و پشتیبانی یک فرد دیگر را در این مسیر توسعه و بهبودی داشته باشید.

در واقع فرآیند کوچینگ در شفافیت مسیر پیش رو ، آگاهی دادن و شناسایی بیشتر شرایط و تسهیل اقدامات لازم بسیار موثر و کمک کننده است. قانونی که در این مورد وجود دارد نهایی کردن برنامه ی توسعه فردی در جلسات ره یاری همراه با یک کوچ با اعتبار و قابل اعتماد است.

افزایش بهبود فردی

اجرای اقدامات و برنامه ها و پیگیری آموخته ها :

برنامه هایی که بزای خود تنظیم گرده اید را جلوی چشم و در دسترس قرار دهید . اقدامات صورت گرفته را علامت بزنید. با علامت زدن کارهای انجام شده احساس یک دستاورد را تحربه می کنید. در مورد مطالعه ها ، یادگیری ها و نتایج آنها اندیشه داشته باشید.

هر روز کتاب بخوانید

کتاب های شما منبعی از علم و دانش و خرد هستند. به هر میزان که مطالعه بیشتری داشته باشید دانش بیشتری هم اندوخته خواهید کرد.  از کتاب‌هایی مثل «چه کسي پنير مرا جابجا کرد؟» و «هقت عادت» شروع کنید و بعد طبق سلیقه خودتان پیش بروید.

 یک زبان جدید یاد بگیرید

اگر شما بتوانید یک زبان جدید یاد بگیرید. قطعا فرآیند آشنا شدن با یک زبان یا فرهنگ جدیدی ذهن شما را بازتر خواهد کرد.

 سرگرمی‌های جدید انتخاب کنید

به غیر از سرگرمی های روتین خود یک چیز جدید وجود دارد که بتوانید انتخاب کنید؟ مثلا یک ورزش جدید؟ مثل فوتبال، اسکی، اسب سواری و… . یا اینکه یک سرگرمی تفریحی انتخاب کنید، مثل سفالگری، آشپزی، رقص و طراحی وب. یادگیری چیزهای جدید جنبه‌های مختلف شما را رشد می‌دهد، جنبه‌های فیزیکی، روحی و احساسی.

 

امیدواریم از خواندن این مطالب استفاده ی کافی را برده باشید. زدبازار با افتخار منتظر شنیدن نظرات و تجربیات شما در این زمینه است، حتما نکاتی که مد نظر دارید را با ما در میان بگذارید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *