آبزیان, ماهی, میگو, وبلاگ

محصولات فرآوری شده از گوشت آبزیان و دستگاه های مورد نیاز

فرآورده های گوشتی آبزیان از به دلیل غذایی سالم و مفید از قبیل فیش برگر ، خمیر ماهی، میگو برگر و فیش فینگر امروزه بیش از تصور مورد استقبال افراد قرار گرفته اند و به همین دلیل ما خط تولید و تجهیزات فرآوری گوشت آبزیان (فیش برگر ، خمیر ماهی، میگو برگر) را در مطالب زیر برای شما گرد آوری کرده ایم تا افراد سرمایه گذار بتوانند از آن بهره ببرند تا علاوه بر تدوین طرح توجیهی ، شما را با یک فرصت سرمایه گذاری مناسب آشنا سازیم .

غذاهای دریایی بدلیل دارا بودن پروتئین بالا، چربی کم، کلسترول کم و همین طور ویتامین ها و املاح دارای ارزش غذایی بسیار خوبی می باشد. شاید جالب باشد بدانید که میگو دارای کلسترول زیادی است ، اما با این حال مقدار کلسترول در میگو کمتر از مقدار آن در گوشت قرمز است.

کارخانه فیله شمال  با دارا بودن تجهیزات فرآوری آبزیان  فعال در زمینه بسته بندی و صادرات آبزیان و انواع گوشت و مرغ می باشد. آدرس : انزلی – شهرک صنعتی حسن رود. شماره تماس09114552553 و یا 01344404093

 

گوشت ماهی سرشار از ویتامین های B، A و D ، کلسیم و فسفر و دارای مقدار کمی آهن، مس و سلنیوم می باشد. ماهی هایی که در آب های شور زندگی می کنند، دارای مقدار زیادی یُد هستند و لازم به ذکر است که ماهی دارای مقدار بسیار کمی سدیم است به همین دلیل برای رژیم های کم نمک توصیه می شود.
متخصصان تغذیه برای همه افراد در تمام سنین به خصوص کسانی که بیماران قلبی دارند ، مصرف دو بار ماهی در هفته(هر بار 90 گرم) را سفارش می کنند.
چربی ماهی بسیار مفید است اما چربی گوشت قرمز مضر، زیرا چربی گوشت قرمز از نوع چربی های اشباع است ، اما چربی ماهی دارای 2 نوع اسید چرب غیر اشباع امگا 3 به نام های EPA و DHA می باشد .

با مقایسه سرانه مصرف آبزیان در سبد غذایی جامعه ایرانی و فاصله بسیار زیاد بین ارقام و اعداد سرانه مصرف جهانی بایستی علل عدم مصرف آن درجامعه را بررسی کرده و بتوانیم موانع را رفع کنیم ، چرا که قرار گرفتن آبزیان در سبد غذایی مردم نقش مهمی در سلامت جامعه ایفا می کنند.

مصرف گوشت سفید در مقایسه با گوشت قرمز از سلامت بسیار زیاد تری برخوردار است و برطبق آخرین یافته هاي محققین علوم تغذیه و پزشکی مصرف صحیح آبزیان باعث میشو تا بسیاري از بیماریها از بوجود آمدن در بدنتان جولوگیری کند.

گوشت آبزیان، همانند گوشت قرمز و مرغ داراي ترکیبات شیمیایی یعنی : پروتئین، چربی، آب، مواد معدنی، ویتامین و…. می باشد ، ولی درصد این ترکیبات و جزئیات آنها متفاوت است و در نتیجه به نوعی بر کیفیت پروتئین و ارزش غذایی آنها تأثیر میگذارد . آبزیان به لحاظ داشتن ویژگی هاي منحصر به فردی که در مطالب زیر می خوانید دارای ارزش تغذیه اي بالا و در نتیجه در اولویت مصرف قرار می گیرند.

با توجه به سرانه کم مصرف آبزیان در ایران که حدود 7.2 کیلوگرم می باشد، تنها راه افزایش مصرف سرانه ي آبزیان در کشور علاوه بر برگزاري برنامه هاي آموزشی، جشنواره توزیع ماهی در استان هاي کشور و برنامه هاي ترویجی و فرهنگی، فرهنگ مصرف ماهی، تولید غذاهاي دریایی آماده ي مصرف نظیر انواع فیش برگر و ناگت ، میگو برگر و .. باعث می شود تا مقدار مصرف آن ها بین گروه هاي مختلفزیاد تر شود .

کارخانه فیله شمال فعال در زمینه بسته بندی و صادرات آبزیان و انواع گوشت و مرغ می باشد. آدرس : انزلی – شهرک صنعتی حسن رود. شماره تماس09114552553 و یا 01344404093

 

 

حتما بخوانید: آشنایی با خط تولید گوشت و مرغ و نحوه ی بسته بندی آن ها

 

مزایاي استفاده از این فرآورده های ماهی را میتوان به شرح زیر بیان کرد :
– محدود بودن تولید گوشت قرمز و مرغ
– ارزانتر بودن گوشت ماهی
– افزایش جمعیت کشور و لزوم تامین پروتئین مورد نیاز
– آماده شدن سریع این فرآورده ها براي مصرف
– تنوع در غذا

کشورهاي کانادا،چین، ژاپن، روسیه، هند ، آمریکا بزرگترین تولید کنندگان انواع ماهی و کشورهاي هند، ویتنام و چین بزرگترین تولیدکنندگان میگو در جهان می باشند و کشورهاي اروپایی و ژاپن و آمریکا بیشترین میزان مصرف را بخود اختصاص داده اند. بهترین و مناسب ترین بازارهاي هدف برای صادرات محصولات داخل کشور، کشورهاي اروپایی و کشورهاي همسایه حوزه خلیج فارس است . ما اول به معرفی محصولات دریایی می پردازیم و بعد تشریح فرآیند تولید :

فیش برگر (شامی ماهی)

فیش برگر مانند همبرگر است فقط به جاي گوشت قرمز در آن از گوشت ماهی استفاده شده. براي تولید این محصول خمیرماهی را با مواد افزودنی لازم در دستگاه برش یا مخلوط کن مخلوط میکنند، بعد خمیر فرآوري شده به شکل گرد خارج می شود .ضخامت این محصول معمولاً در حدود نیم سانتی متر و قطر آن کمتر از 10 سانتی متر می باشد . بعد از قالب گیري که به صورت دستی یا ماشینی صورت می گیرد، محصول تولیدي را به دو صورت وارد بازار می کنند:

1- به طور سریع منجمد می شود و بعد از بسته بندي راهی سردخانه با دماي 18 – تا -20 سانتی گراد می شود .

2- برای فرایند سوخاري کردن بسته بندی می شود .

میگو برگر

یکی از محصولات از فرآورده هاي تهیه شده از آبزیان می باشد . همانطور که از اسم آن پیدا است نوعی برگر است فقط به جاي گوشت قرمز از میگوي پاك شده در آن استفاده شده. و ترکیبات آن هم معمولا از : میگوي پاك شده، تخم مرغ، آرد سفید، پیاز ، نمک و ادویه و چاشنی هاي متنوع و روغن می باشد.

فیش فینگر

محصولی است که از گوشت ماهی به دست می  آید که به قطعات کوچک  (طرح انگشت) و به صورت سوخاری تولید می شود . خواستگاه این محصول آمریکای شمالی است و از همه نوع ماهی ها میتوان آن را تهیه کرد . برای تهیه کردن این محصول از خمیر ماهی به همراه ادویه و تخم مرغ استفاده می شود و خمیر به صورت قطعات کوچک (انگشت های دست) تبدیل شده و سپس سوخاری می گردد.

تجهیزات فرآوری آبزیان

تولید خمیر ماهی چه مراحلی دارد:
-1 شستشوي ماهی پاك شده
-2 فیله سازي
-3 جدا سازي گوشت ماهی
-4 شستشو و آبگیري
-5 پالایش گوشت
-6 ترکیب با مواد نگهدارنده
-7 بسته بندي اولیه و انجماد
-8 بسته بندي ثانویه و نگهداري در سردخانه
-9 ارزیابی کیفیت خمیر ماهی

 

 

مشخصات کلی خط تولید فیش فینگر، فیش برگر، میگو سوخاری، فیله ماهی سوخاری :

این خط شامل دستگاه فرم دهی ماهی، پوشش مایع، پوشش پودر سوخاری و سرخ کن است . محصولات پس از فرم دهی و ایجاد پوشش های موردنظر برای فرآیند سرخ شدن ابتدا به سرخ کن منتقل شده. سپس به دستگاه انجماد سریع انتقال می یابد تا در کمترین زمان به  دمای 18 درجه سلسیوس زیر صفر برسد .

تجهیزات فرآوری آبزیان

لیست ماشین آلات ضروری فرآوری گوشت آبزیان

ماشین آلات خط تولید سوریمی و فیش برگز شامل، دستگاه شستشو و پوستگیر و استخوان گیر ، بالابرها و نوار نقاله ها ، سپراتور و سکوي فلزي ، تانک جمع آوري گوشت و شستشو ، سیستم وکیوم پمپ / سیستم آبگیري روتاري ( الک چرخان ) سیستم پالایش گوشت ، دستگاه پرس و میکسر ، قالب زن ، لعاب زنی ، آرد زن و سرخ کن ، دستگاه انژکتور ،  دستگاه فیله کن، دستگاه تامبلر،  تجهیزات تونل انجماد ، سیستم انجماد سریع اسپیرال، پوست گیر میگو ، سورتر و گریدینگ میگو، پلیت فریزر صفحه اي

جالب تر آنکه پیشرفته ترین تکنولوژي هاي صنعتی تولید محصولات دریایی در دنیا اکنون در روي عرشه کشتی هاي بزرگ انجام می گیرد که تمام عملیات صید و عمل آوري و تولید فرآورده هاي متنوع به طور یکجا بر روي کشتی انجام می گیرد و به عبارتی کشتی به عنوان یک کارخانه متحرك برروي دریاها و اقیانوس ها تمام مراحل را انجام داده و محصول نهایی را به اشکال مختلف و متنوع به بازار عرضه می نماید.

در روش هاي مدرن پوست گیري و رگ برداري میگو و جداسازي گوشت ماهی بوسیله دستگاه انجام می شود . از عملیات انجماد سریع و بسته بندي تحت خلاء استفاده می گردد لازم به ذکر است استفاده از تکنولوژي و روش هاي پیشرفته در داخل کشور ما هنوز در آغاز راه می باشد و اکثر واحدهاي عمل آوري آبزیان به روش سنتی و با تعداد کارگر زیاد و با استفاده از روش هاي انجماد معمولی که زمان ماندگاري و کیفیت مطلوبی نداشته، انجام می گیرد.

 

کارخانه فیله شمال فعال در زمینه بسته بندی و صادرات آبزیان و انواع گوشت و مرغ می باشد. آدرس : انزلی – شهرک صنعتی حسن رود. شماره تماس09114552553 و یا 01344404093

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *