آبزیان, ماهی, وبلاگ

هر آنچه درباره ی اردک ماهی باید بدانید!

اردک ماهی از نوع شکارچی و مهاجم است و در شکل ظاهری دارای سر که به شکل پوزه اردک پهن شده و دارای یک دهان با تعداد زیادی دندان تیز می‌باشد. این ماهی در میان خزه‌های آب‌های تمیز محل زندگیش به دنبال شکار می گردد و آماده حمله به هر موجود قابل خوردن مثل پرندگان در حال شنا در سطح آب است. این ماهی‌ها می‌توانند تا حداکثر طولی معادل ۱۸۳ سانتی متر رشد کرده و به حداکثر وزنی معادل ۳۵ کیلوگرم برسند. گزارش شده‌است که این ماهی می‌تواند تا ۳۰ سال زندگی کند. آنها شکلی کشیده و اژدر مانند با سری نوک تیز و دندانهای برنده همانند اغلب ماهی های شکارچی دارند. رنگ بدن آن ها خاکستری سبز با خال ها یا لکه‌های آشکار است. اشکال روی بدن اردک ماهی همانند اثر انگشت بوده و هر کدام با شکل ها و الگوهای متفاوت می‌باشند.

 

اردک ماهی در کجا دیده می شود :

این ماهی به صورت تجمعی زندگی نمی کند زیرا با برخورد با یک اردک ماهی هم سایز و درگیری با یکدیگر به هم آسیب جدی خواهند رساند و آن ماهی که کوچکتر باشد خورده خواهد شد. معمولا اردک ماهی فقط در زمان جفت یابی به صورت گروهی دیده می شود. اما در اوایل فصل جفت یابی مناطقی را مشاهده خواهید نمود که در آن ها اردک ماهی ها به صورت جفت جفت و در محدوده ای بالغ بر شش متر مربع محلی جهت انجام مراسم جفت یابی به خود اختصاص می دهند. در این مراسم ابتدا چند نر به دور ماده شروع به خود نمایی و پس از آن به جنگ با هم می پردازند و در هنگامی که اردک ماهی به سمت محل کوچ و سرانجام تخمریزی حرکت می کند و جهت تغذیه مناسب وارد دریا یا دریاچه های بسیار عمیق می شود و طی این مدت جفت خود را انتخاب می نماید و جنس نر نیز به نوبه خود جهت قدردانی از این انتخاب اولین شکار خود را تقدیم ماهی ماده می کند.

لذا اکثر اوقات ماهی نر به دام صیاد می افتد و این عشق بازی در بیشتر موجودات دیده شده است. اردک ماهی در اواخر فصل پائیز جفت یابی را تمام کرده و به مناطق عمیق جهت سپری نمودن زمستان مهاجرت می کند لذا به دلیل سرما و کمبود غذا اردک ماهی به یک دلیل به طعمه های ماهیگیران حمله نمی کند. برای خرید ماهی قزل آلا و سایر آبزیان به سایت زدبازار مراجعه کنید.

 

آیا خواب زمستانی می تواند دلیل باشد؟

خیر اینگونه نمی باشد، دلیل آن تغذیه و ذخیره غذا در طول پائیز جهت زمستان است لذا در طول زمستان اردک ماهی کمتر به جانداران حمله کرده و در صورت تغذیه از موجودات مرده استفاده می کند و این دلیلی است که ماهیگیران در زمستان فقط از طعمه طبیعی و مرده استفاده می نمایند. اما عجیب ترین و جالب ترین حرکت این ماهی محل تخمریزی آن است که مناطقی کم عمق و با جریان بسیار آرام آب را در فصل بهار انتخاب می کند تا درعین حفاظت از تخم ها و در آینده بچه ها اکسیژن رسانی به شکل بهتری انجام بگیرد و این ماهی در طول تبدیل تخم به بچه ماهی بیست روزه از آنها مراقبت ویژه می کند. ماهی ماده در این مدت که به دوره تخمگذاری معروف است به یک موجود بسیار خطرناک تبدیل می گردد به هر حال دفاع از تخم ها برای این ماهی بسیار مهم است.

بعد از مدتی والدین زندگی مجردی خود را شروع کرده و محل تخم ریزی را رها نموده و به سمت مکان هایی چون دهانه رودها و باتلاق ها و جاهایی که می تواند از وجود بچه اردک ماهی های دیگر پر باشد برای تجدید قوا می روند و بچه ها کم کم پس از رشد بسته به اندازه طولی بدن و شرایط سنی به سمت عمق روانه می شوند. اردک ماهی برای صید به محل هایی می رود که در آنجا تجمع ماهی و موجودات قابل تغذیه زیاد باشد. بنابراین هر ماهی جهت تغذیه و پناه گرفتن به صخره ها و خزه ها و گیاهان زیر آب می رود در نتیجه این تجمع باعث فراهم نمودن شکارچیانی چون ماهی های سوف و پرندگان و حشرات ماهیخوار می گردد که برای اردک ماهی یک ولیمه مناسبی خواهند بود. شکارچی ماهی خود شکار یک ماهی چون اردک ماهی می گردد.

برخی مواقع شاهد پرش بچه ماهی ها به صورت یک فوج می باشیم که نشان دهنده حمله یک ماهی شکارچی چون اردک ماهی است. این ماهی بسیار به اکسیژن حساس است اما به دلیل داشتن استتار مناسب می تواند به سطح آب نزدیک باشد. این ماهی بسیار محتاط بوده و به آرامی حرکت کرده و در هنگام شکار به صورت برق آسایی حمله می کند. بار ها و بارها شاهد بوده ایم که هنگام حمله فرصت فکر کردن از ماهیگیر سلب شده و تنها تجربه و مهارت به کمک ماهیگیر می آید. حمله هایی که اردک ماهی انجام می دهد برخلاف قزل آلا ادامه مسیر ندارد و اردک ماهی در یک جا ثابت می ماند لذا نیاز به یک شوک دارد تا بتوان قلاب را درون دهان ماهی فرو کرد. بنابراین هر گونه تکان های نا به هنگام می تواند یک اردک ماهی باشد و تناه یک شوک ملایم نباز دارد.

اردک ماهی را می توان در فصل گرما در مناطق نسبتا کم عمق پیدا نمود و نیز در دهانه رودها به دریاها و رفته رفته وقتی که هوا سرد می گردد این ماهی به سمت مناطق عمیق مهاجرت می کند. در این مناطق کم عمق در فصل گرم میتوان اردک ماهی صید نمود اما اندازه آنها کوچک و معمولا یک اندازه اند و لی تعداد آنها بسیار اندک است. این ماهی در بین علفزارهای زیر آب که رنگ سبز روشن دارند مخفی شده که استفاده از یک طعمه شناور آبی برای او بسیار مطلوب است. معمولا مناطقی که کف آنها به رنگ سیاه دیده می شود دارای اردک ماهی های بزرگتری هستند ولی کمتر از جاهای دیگر ولی اردک ماهی های بزرگ کمتر به طعمه های متحرک حمله می کنند و بیشتر به طعمه های مرده و بزرگ حمله می کنند. کناره نیزار ها خصوصا در فاصله دومتری این نی های بلند اردک ماهی بسیار بیشتری دیده می شود خصوصا در مناطقی که دارای سایه هستند لذا به این دلیل است که نام دیگر اردک ماهی غاز لوله است (لوله به زبان شمالی یعنی نی) اما دقت کنید که در هنگام صید، ماهی را از محل نیها دور کنید تا باعث گیردادن قلاب شما در این نیزارها نگردند.

بهترین موقع صید اردک ماهی سپیده دم است و موقع گرگ و میش غروب و بدترین هنگام آن در وقت ظهر است. صید این ماهی در هوای بارانی مشکل است ولی در هوای ابری که هنوز باران نزده بسیار خوب می باشد. شما می توانید برای خرید اردک ماهی روی لینک آبی رنگ کلیک کند.

 

 

ماهیگیران اعتقاد دارند که شروع فصل صید اردک ماهی از اواسط شهریورماه تا اواسط آبان ماه است. این ماهی به هرچیزی ممکن است حمله کند حتی پاروی قایق چرا که بارها و بارها چنین اتفاقی افتاده است و اردک ماهی در شب به دلیل صدا و ارتعاش پارو به گمان طعمه زخمی به پارو حمله کرده و پارو را خراش داده است. بنابراین برخی ماهیگیران با یک فنجان واژگون ضرباتی را به سطح آب وارد می کنند تا توجه ماهی را به محل جلب کنند ولی خطر حمله اردک ماهی به دست ماهیگیر همچنان باقی خواهد بود.

 

اردک ماهی کوسه آب های شیرین

یک گونه از ماهی های آب شیرین با نام لاتین ساکس را می توان نام برد که این گونه ماهیها جزو ماهیان شکارچی بوده و سیستم عصبی و هشداری در آنها بسیار شبیه است و نمونه آب شور آنها نیز دارای تنوع بسیاری است.

یک نمونه از این ماهی ها اردک ماهی است که با نام پایک یا ماسکی در نیمکره شمالی وجود دارد. اگر شما نواری را تصور کنید که از شمال قاره آمریکا به سمت اروپای مرکزی کشیده شده و سپس به سمت شمال ایران و روسیه باشد آب های موجود در این نوار دارای اردک ماهی می باشد. به این دلیل است که فقط در نیمه شمالی ایران اردک ماهی دیده می شود. ولی در شمال آمریکا تنوع این اردک ماهی در سه گونه متغیر است. پایک و ماسکی و تایگر ماسکی. در کشور ما فقط نوع پایک یا همان اردک ماهی وجود دارد.

اردک ماهی می توانند تا 185 سانتیمتر در طول رشد نموده و وزنی معادل سی و پنج کیلو و به سنی معادل سی سالگی برسند در هر بار تخم ریزی معادل 5000 تا 100000 تخم را در آب رها می نمایند. فصل جفت یابی این ماهی در اواخر پاییز است و فصل تخم ریزی در اوایل بهار می باشد. معمولا این ماهی به صورت جفت جفت از اوایل مهر ماه تا اواخر بهار را کنار هم و در یک محدوده مشخص به شعاع سه متر می توان یافت.

به این دلیل است که در فصل پاییز پس از صید یک ماهی می توان جفت دیگرش را در همان محل اول صید نمود یا جفت این ماهی به همراه ماهی صید شده مسافتی را حرکت می کند. به مدت بیست روز تا سی روز ماهی از نوزادان خود مراقبت کرده و از آن ها در برابر خطرات دفاع می کند. البته این کار فقط به اردک ماهی مربوط نیست و بیشتر انواع ماهی های شکارچی از خانواده ساکس ها از این غریزه تبعیت می کنند که معروفترین تیره آنها از نژاد سیچلایدها و ماهی با نام موزامبیک سیچلاید است که در صورت خطر نوزادان را در دهان خود جمع و مکان را همراه نوزادان به جای امن ترک می کند.

زمان مناسب جدایی والدین از بچه ها را می توان موقعی دانست که بچه ها شروع به خوردن یک دیگر می کنند. بله درست است، یک اردک ماهی می تواند یک اردک ماهی هم اندازه خود را ببلعد. هر اردک ماهی به ازای یک کیلو از وزن خود باید شش کیلو ماهی را ببلعد لذا در کنترل محیط زیست نقش مفیدی دارد.

 

تغذیه

تغذیه این ماهی به خوردن ماهی ختم نمی شود و در جیره غذایی این ماهی انواع حشراتی چون سنجاقک و جراد و پرندگانی چون انواع آبچلیک و چرخ ریسک ها و فنچ ها و مرغابی ها و انواع دوزیستان چون سمندها و قورباغه ها و بی مهره گانی چون مارها و میگوها و خرچنگها که از سخت پوستان هستند و پستاندارانی چون موشها وجود دارد. این ماهی بی رحم به هر چیزی که قابلیت بلعیدن داشته باشد و از اندازه خودش بزرگ تر نباشد حمله میکند. نام های متعارف برای این ماهی اردک ماهی، شوک، ژیگال، چکاب، شوکه، شکاف، غازلوله، شاقولک است. برای آشنایی با اردک ماهی وصید این ماهی بهتر است اول با مکانیسم زیستی این ماهی حیرت آور بیشتر آشنا شویم. این ماهی از یک زیر دریایی پیشرفته هم مجهزتر است و و از هر لحاظ از ارجحیت بیشتری دارد. شما می توانید برای خرید ماهی تازه به سایت زدبازار مراجعه کنید.

 

اردک ماهی

 

شکل ظاهری :

اردک ماهی بدنی کشیده و باریک مانند دارد با باله هایی پهن و کوتاه که حرکت ماهی را کنترل شده و دقیق می کند و دم این ماهی بسیار قوی و مناسب حمله های بسیار سریع است. در شکل ظاهری این ماهی بسیار شبیه ماهی های شکارچی دریا چون باراکودا است و این دلیلی برای مهاجرت های طولانی و حملات سریع این ماهی می باشد. تراکم و تجمع باله ها به این ماهی امکان طی مسافت های طولانی را در زمان کوتاه می دهد.این ماهی همچون دیگر ماهی ها قدرت کنترل بر رنگدانه های پوست خود را دارد لذا می تواند بسته به عمق از تیرگی پوست خود بکاهد یا به آن بیافزاید. این ماهی از استتار فوق العاده بالایی برخوردار است و می تواند با محیط خود همسو شده و از قدرت استتار بسیار بالایی بهره گیرد. در ایران دو نمونه اردک ماهی پلنگی و ببری وجود دارد این تفاوت از خال های روی بدن این ماهی به وضوح قابل تشخیص است.

نوع پلنگی آن کمی مایل به نارنجی یا قهوه ای روشن بوده اما نوع ببری آن بیشتر مایل به طوسی نقره ای است و خطوط بدن این ماهی راه راه می باشد. در نمونه پلنگی آن بیشتر لکه های سفید در بدن دیده می شود و خطوط راه راه بسیار کمتر بوده یا وجود ندارند.

 

خط جانبی :

این ماهی نیز چون دیگر ماهی ها دارای خطوطی در دو طرف بدن است که به موازات هم و در امتداد طول بدن ماهی کشیده شده و این خطوط نسبت به کوچک ترین ارتعاشات و جریان های بسیار ضعیف الکتریکی حساس است.
همچنین می تواند میزان ترکیبات شیمیایی موجود در آب را تحلیل کرده و درعین حال ارتفاع ماهی را از سطح آب سنجیده و نقطه مکانی را به ماهی اطلاع می دهد.

 

ترکیب دهان و فکها :

اردک ماهی دارای دهانی پهن با دندان هایی متعدد در دو فک بالا و پائین است که طعمه را در دهان ثابت کرده و هر سو می کشد و در صورت نیاز به دونیم تکه می کند. زبان این ماهی نیز دارای دندان بوده و طعمه را به سمت آبشش ها و حلق هدایت می کند و لبه های داخلی اسکلت آبشش ها نیز دارای دندان هایی جهت خرد کردن طعمه می باشند و در نهایت دندان های حلقی طعمه را فشرده نموده و وارد معده می کنند. دهان این ماهی از نوع مرکب است تا در موقع لزوم بیش از حد باز شده و در صورت بسته بودن دهان و در هنگام حرکت بیشترین شکاف را در آب ایجاد نماید و از ممانعت آب بکاهد و در عین حال بو را به بهترین شکل وارد مجراهایی بویایی ماهی نماید. لایه محافظ آبشش ها دارای دو تیغه برنده در لبه ها است که در صورت گرفتن صحیح به دست آسیبی نمی رسانند.

 

منافذ حسی :

این منافذ بسیار ریز و زیاد در زیر فک ماهی به ماهی این امکان را می دهد تا ماهی دارای یک حس فوق العاده نسبت به دیگر موجودات باشد. این منافذ قدرت دریافت امواج الکتریکی را به ماهی داده و در عین حال ضمن حرکت بسیار سریع ارتفاع ماهی را از کف تعیین نموده و ماهی را از موانع احتمالی با خبر می کند . ولی این ها تمام کارایی این مرکز حسی نیست. چشم های این ماهی به گونه ای طراحی شده اند که اطراف و بالای سر ماهی را به خوبی قابل دید می نمایند. همچین منفذی سنسور مانند در زیر بدن این موجود قرار گرفته است. بعضی از موجودات چون میگوی آب شیرین و برخی از ماهی ها در میان گل و لای خود را مخفی می کنند و با کوچکترین حرکت از خود تیک های الکتریکی بسیار ظعیف ایجاد می کنند و این منافذ با دریافت این امواج به اردک ماهی امکان مکان یابی و تغذیه را می دهد و در حمله هایی که به موجودات انجام می دهد موقع باز کردن دهان و فاصله تا هدف را به ماهی اطلاع می دهد تا با ایجاد گرداب طعمه به درون دهان هدایت گردد.

 

پوست :

پوست این ماهی همچون دیگر همنوعان خود از فلس پوشیده شده ولی این پوست دارای لعابی است که ماهی را در برابر بیماری های پوستی محافظت می کند و در عین حال باعث افزایش سرعت ماهی در هنگام شنا می شود همچنین کارایی دیگر این لعاب حفاظت بدن ماهی از آب شور است. این ماهی فقط ساکن آب های شیرین نیست و گاهی جهت کوچ کردن یا فرار از سیلاب و یا تغییر مکان جهت تغذیه و تخمریزی وارد آب دریا شده و در آن مناطق مدتی را زندگی میکند و بعد وارد آب شیرین جهت تخمریزی می شود.

 

چشم ها :

چشم های اردک ماهی نیز همچون دیگر اعضای بدن این ماهی به شکلی پیچیده است که موجب کارایی بیشتر این ماهی به عنوان یک شکارچی باشد. نوع شکل و محل این چشم ها با دریافت بیشترین مقدار نور و همچنین تقویت آن و محل قرار گیری آنها که کمی متمایل به بالا و جلو است و شکل فک بالای ماهی که میدان دید وسیعی به ماهی می دهد از دیگر خواص مهم این ماهی است اما مهمترین نکته این است که این ماهی چگونه می تواند در آبهای شور هم به زندگی بپردازد؟ در زیر هر یک از چشمهای این ماهی یک لایه پرده شفاف وجود دارد که مانند یک پلک بوده و از سمت پائین به سمت بالا حرکت می کند و از چشم ماهی در مقابل آب شور و همچنین هنگام حمله به شکار از چشم این ماهی حفاظت می کند.

 

باله ها:

باله های اردک ماهی به شکلی در انتها تجمع یافته اند که حجم زیادی از آب را در هر حرکت دم جابه جا شده و باعث حرکت ماهی به جلو با مصرف کم انژی گردد. این ماهی برای نقل مکان های کوتاه و همچنین تغییر ارتفاع از دو جفت باله در زیر بدن خود بهره می گیرد.

 

دستگاه گوارشی:

دستگاه گوارشی این ماهی همچون دیگر ماهی های شکارچی از معده بسیار قوی و از غددی با ترشحات بسیار قوی جهت هضم طعمه ها می باشد و این معده به شکل طولی در شکم این ماهی با یک لایه از الیاف با مویرگ های بسیار زیاد خونی پوشیده شده که باعث ایجاد حرارت لازم جهت متلاشی نمودن الیاف شکار می گردد. روده این ماهی زیاد طولانی نبوده و لذا جذب بسیار خوبی ندارد و به همین دلیل است که موجوداتی چون میگوها از باقی مانده مدفوع این ماهی تغذیه می کنند.

 

بویایی:

بی دلیل نیست که نام این ماهی را کوسه آب های شیرین ءذاشته اند. این ماهی دارای بویایی بسیار قوی است که می تواند محل تجمع ماهی های را از فواصل بسیار دور حس کرده و همچنین از ورود ماهی به آب های آلوده جلوگیری نماید.

 

تکثیر وپرورش اردک ماهی ( Esox Iucius)

اردک ماهی معمولا یک ماهی شکارچی است که در دریاچه ها ومرداب های غنی از کپور ماهیان وحشی و گیاهان آبزی به سر می برد. اردک ماهی در استخر های پرورشی فقط تحت شرایط استثنایی تولید مثل می کند. نوزاد این ماهی را معمولا در مزارع پرورش نمی دهند بلکه آن ها را در آبهای طبیعی ذخیره سازی می نمایند.

 

تولید مثل سنتی :

تولید مثل اردک ماهی از دیر باز باصید ماهی بالغ از محل های تخم ریزی طبیعی آن وسپس مالش دادن شکم برای خروج تخم صورت می گرفته است. تخمک واسپرم در یک کاسه مخلوط وآب به آن اضافه می گردید. مدت نیم تا یک ساعت به تخم ها فرصت داده می شد تا متورم شود و سپس به تفریخگاه منتقل می شدند. معمولا تخم ها به نسبت 60تا70 درصد لقاح یافته که نتایج آن به چگونگی تخم ریزی طبیعی اردک ماهی بستگی دارد و همچنین فصل تخم ریزی ممکن است فقط چندین روز به طول انجامد و تعداد ماهیان مولد زنده هم در هر سال متفاوت ومتغیر است. شما می توانید برای خرید خاویار و سایر آبزیان به سایت زدبازار مراجعه نمایید.

 

 

 

 

 

2 دیدگاه در “هر آنچه درباره ی اردک ماهی باید بدانید!

  1. ع آذری گفت:

    ممنونم از اطلاعاتی که در اختیارمون گذاشتید

    1. ساجده لسانی گفت:

      سپاس از همراهی شما دوست عزیز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *