آشپزی, طرز تهیه غذا, ماهی, وبلاگ

از خاروماهیان (Chirocentridae) چه می دانید؟

مشخصات ظاهری ماهی خارو

ماهی خارو از دیگر ماهیان محبوب در جنوب کشور است. شکل ظاهری این ماهی به صورتی است که دارای بدنی باریک و دراز و دارای دندان های خشن و همچنین دارای چشمانی درشت و از حدقه بیرون زده است. نکته ای که در رابطه با این ماهی وجود دارد این است که پره های آبشش این ماهی حالت باز هستند و این امر باعث می شود چند ساعت بعد از صید رنگ آبشش ها تغییر کرده و به رنگ قهوه ای دربیایند که این امر دلیل بر کهنگی ماهی نمی باشد. ماهی خارو نیز مانند ماهی حلوا (زبیدی) و ماهی شیر دارای فلس های ریز و حساسی است که در اثر تماس دست با بدن ماهی ریخته می شود و اکثرا در زمان فروش دیگر پولکی روی بدن ماهی مشاهده نمی شود.

 

ماهی خارو

 

اگر شما مهارت کافی برای خوردن ماهی را داشته باشید می توانید از ماهی خارو در تهیه خر نوع غذایی استفاده کنید. به صورت سرخ کرده، شکم پر، ته چین، بخارپز و یا هر طور دیگری. همانطور که از نام این ماهی مشخص است دارای خار های متعدد و باریک و بلند در بدنش می باشد، اهالی جنوب بخصوص در آبادان و بوشهر معتقدند هر ماهی که تیغ بیشتری دارد دارای گوشتی لذیذ و خوشمزه تر می باشد.

 

خواص ماهی خارو

ماهی خارو نیز دارای ارزش غذایی خوبی می باشد در هر صد گرم گوشت این ماهی ۲۰ درصد کالری وجود دارد. همچنین گوشت این ماهی سرشار از امگا۳ و اسیدهای چرب مفید است و مقادیر قابل توجهی ویتامین D و A در آن باعث رشد استخوان ها و پیشگیری از پوکی استخوان می شود.

 

شما می توانید برای خواندن مطالب بیشتر در مورد آبزیان مانند خواص ماهی تن و یا خواص ماهی حلوا به سایت زدبازار مراجعه کنید. برای این کار کافیست روی لینک آبی رنگ کلیک کنید. در اینجا با دیدن ویدئو زیر با طرز تهیه یک غذای خوشمزه با ماهی آشنا می شویم. سعی کنید حتما با خرید ماهی تازه و طبخ آن ها به روش های گوناگون در رژیم غذایی خود از خواص ماهی استفاده کنید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *