میگو, وبلاگ

خواص خرچنگ برای انسان + بررسی تاثیر مصرف خرچنگ به صورت 100% کاربردی

با توجه به مواد مغذی و مواد معدنی که در خرچنگ وجود دارد ، مصرف این ماده‌ی غذایی مفید برای سلامتی انسان بسیار توصیه می شود. همانطور که می دانید خرچنگ در بسیاری از کشورها از جمله کشور ما جزء غذاهای مجلل و گران به حساب می‌آید؛ زیرا این ماده‌ی غذایی بسیار گران‌قیمت بوده و طعمی بسیار مطلوب دارد و هم‌چنین، حاوی مواد مغذی زیادی است. در ادامه با ما همراه باشید تا از خواص خرچنگ بیشتر بدانید. تنها حدود  ۴۵ درصد از بدن خرچنگ قابل خوردن می باشد. با این وجود که تنها قسمت اندکی از این موجود دریایی را می‌توان مصرف کرد، ولی باید بدانید همین مقدار اندک حاوی مواد مغذی بسیار فراوانی است. میزان برخی مواد مغذی مفید نظیر ویتامین B12، امگا-۳، سلنیوم، مس و روی (زینک) در خرچنگ آن‌چنان زیاد نمی باشد اما همین مقدار اندک نیز در کنار دیگر خواص خرچنگ برای سلامتی بسیار با ارزش است.

 

بیشتر بخوانید : خرید ماهی تازه + ارسال تا درب منزل

 

خواص خرچنگ

 

در ادامه بهترین خواص خرچنگ برای سلامتی را مطالعه کنید

 

۱. بهبود متابولیسم (سوخت و ساز) قند خون

به دلیل وجود مقدار زیادی کروم در آن، مصرف خرچنگ برای افرادی که مبتلا به مقاومت به انسولین هستند، بسیار خوب می باشد؛ زیرا کروم موجود در خرچنگ به بهبود سوخت و ساز قند خون و متعاقبا به کاهش سطوح گلوکز خون در بدن کمک می‌کند. کروم موجود در گوشت خرچنگ باعث بهبود در کارکرد انسولین، و در نتیجه، پیشگیری از بروز دیابت می‌شود.

۲. مورد استفاده در تولید تجهیزات جراحی

همانطور که نتایج نشان می دهد، خرچنگ منبعی عالی از کیتوسان و کیتین است؛ به همین علت از خرچنگ می‌توان برای تولید تجهیزات جراحی از قبیل نخ بخیه، گاز پانسمان، پارچه‌های بیمارستانی، باند زخم، عوامل ضد قارچ، غشای دیالیز، و مواد ضد باکتری نیز استفاده کرد.

۳: تنظیم سطح کلسترول

کروم موجود در خرچنگ به افزایش سطح HDL (کلسترول خوب) در بدن کمک می‌کند. افزایش کلسترول خوب در بدن کمک می‌کند خطر ابتلا به حمله‌ی قلبی، سکته‌ی مغزی، بیماری سرخرگ کرونری، و بیماری‌های دستگاه گردش خون در افراد کاهش پیدا کند. به علاوه، استرول موجود در خرچنگ نیز به مهار جذب کلسترول و چربی موجود در سایر محصولات غذایی کمک می‌کند. همچنین، اسیدهای چرب امگا-۳ موجود در گوشت خرچنگ به کاهش سطح تری‌گلیسرید و کلسترول بد (ال‌دی‌ال، لیپوپروتئین کم‌چگالی) نیز کمک می‌کنند؛
این عوامل در اکثر موارد می تواند سبب انسداد دیواره‌ ی سرخرگ‌ها شود.

۴. ایده‌آل برای زنان باردار

متخصصان تغذیه معتقدند مصرف گوشت خرچنگ برای زنان باردار کاملا بی‌خطر است؛ ولی آن‌ها باید در خوردن خرچنگ اعتدال را رعایت کنند. مصرف خرچنگ که منبعی عالی برای ویتامین B و امگا-۳ به شمار می‌رود، در زمان بارداری به شدت توصیه می‌شود. دقت داشته باشید که زنان باردار باید این سخت ‌پوست را به طور کامل پخته تا انگل‌ها و باکتری‌هایی که ممکن است زندگی جنین را به خطر بیندازند، کاملا از بین بروند. هم‌چنین، به زنان باردار توصیه شده عمدتا از نوعی از خرچنگ استفاده کنند که دارای کم‌ترین میزان جیوه باشد؛ مانند شاه خرچنگ و خرچنگ آب‌های آزاد.

۵: افزایش انرژی و بنیه

ویتامین B12 موجود می‌تواند به افزایش سوخت و ساز اسیدهای چرب و آمینو اسیدها کمک کند. پروتئین بسیار زیاد موجود در خرچنگ و تاثیر مثبت این ماده‌ی غذایی بر سوخت ساز باعث شده‌اند خرچنگ به عنوان عاملی برای افزایش انرژی و بنیه‌ی بدن شناخته شود.

خواص خرچنگ ۶. تسریع در التیام زخم‌ها

موادی چون پروتئین، ویتامین B12، و ماده‌ی معدنی روی (زینک) موجود در خرچنگ به تسریع در التیام زخم‌ها کمک شایانی می‌کند. پروتئین موجود در خرچنگ می‌تواند سبب ترمیم سلول‌های قدیمی شده و هم‌چنین، ویتامین B12 و روی (زینک) نیز باعث تولید گلبول قرمز می‌شوند.

۷. تقویت دستگاه ایمنی بدن

اگر در فصل هایی از سال که انتقال بیماری‌ها زیاد شده و شما نگران ابتلا به بیماری هستید، باید به مصرف غذاهای دریایی از جمله خرچنگ روی بیاورید. پروتئین، اسیدهای چرب امگا-۳، و سلنیوم موجود در خرچنگ سبب تقویت و بهبود دستگاه ایمنی بدن می شود.

۸. پیشگیری از بروز بیماری‌های قلبی

با استفاده مداوم از گوشت خرچنگ می‌توانید از ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی پیشگیری کنید، زیرا مواد مغذی موجود در آن می‌تواند سطح کلسترول خون بدن را کاهش دهد. همچنین سلنیوم موجود در خرچنگ از آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد بر سلول‌های بدن که متعاقبا باعث بروز بیماری قلبی می‌شوند، پیشگیری می‌کند.

خواص خرچنگ ۹: بهبود سطح هوش

همان‌طور که می‌دانید میزان اسیدهای چرب امگا-۳ موجود در خرچنگ بسیار زیاد است. مهم ترین نقش امگا-۳ در بدن تقویت دستگاه ایمنی و افزایش سطح هوش می باشد.

۱۰. حفاظت از قوه‌ی بینایی

گوشت خرچنگ در محافظت از قوه‌ی بینایی نقش زیادی ایفا می کند ، زیرا این ماده‌ی غذایی حاوی مقدار زیادی ویتامین A است.

 

 

۱۱. پیشگیری از ابتلا به پوکی استخوان

با مصرف گوشت خرچنگ می‌توان از پوکی استخوان جلوگیری می شود. زیرا این ماده‌ی غذایی حاوی پروتئین و مس می باشد که می‌توانند به تشکیل سلول‌ها و اعصاب استخوان کمک کنند.

خواص خرچنگ ۱۲. کمک به رژیم‌های غذایی

گوشت خرچنگ برای افرادی که در حال رعایت از رژیم غذایی هستند بسیار مفید است، زیرا این ماده‌ی غذایی حاوی چربی غیر اشباع است که می‌تواند به بهبود و موفقیت رژیم‌های غذایی کمک کند. هم‌چنین این حیوان دریایی حاوی چربی اشباع اندکی است حدود ۰.۲ گرم در هر ۱۰۰ گرم.

۱۳. کمک به رشد جنین و نوزاد

توصیه می‌شود زنان باردار و مادران شیرده هفته‌ای یک الی دو بار گوشت خرچنگ را در رژیم غذای خود قرار دهند. میزان بالای پروتئین و اسیدهای چرب امگا-۳  موجود در خرچنگ می‌تواند به تشکیل غشای سلولی در مغز جنین و نوزاد کمک کند.

۱۴: پیشگیری از سرطان

همانطور که می دانید بدن‌های ضعیف در برابر رادیکال‌های آزادی که می‌توانند باعث بروز سرطان شوند، بسیار آسیب‌پذیر هستند. این امر با استفاده از گوشت خرچنگ پیشگیری می شود، زیرا گوشت خرچنگ حاوی پروتئین، اسیدهای چرب امگا-۳ ، و روی (زینک) است که می‌توانند به تقویت دستگاه ایمنی بدن کمک کند. سلنیوم موجود در آن نیز برای پیشگیری از آسیب‌های سلولی ناشی از رادیکال‌های آزاد مفید است.

۱۵. پیشگیری و درمان کم خونی

با مصرف مرتب گوشت خرچنگ می‌توان از بروز کم خونی پیشگیری، یا آن را درمان کرد، زیرا ویتامین B12، مس، و روی (زینک) موجود در این غذای دریایی نقش بسیار مهمی در تولید گلبول‌های قرمز خون ایفا می‌کنند.

خواص خرچنگ ۱۶: پیشگیری از بروز بیماری پروستات

گوشت خرچنگ می‌تواند از بروز بیماری پروستات نیز پیشگیری کند، زیرا حاوی روی (زینک) است؛ روی می‌تواند از بزرگ شدن غده‌ی پروستات جلوگیری کند.

۱۷. مراقبت از سلامت پوست و مو

به کسانی که همیشه به سلامت پوست و موی‌ خود اهمیت می‌دهند، توصیه می‌کنیم گوشت خرچنگ مصرف کنند؛ زیرا این ماده‌ی غذایی فواید بسیار زیاد برای زیبایی به همراه دارد. روی موجود در خرچنگ می‌تواند از ریزش مو پیشگیری کرده و هم‌چنین ویتامین B12 نیز می‌تواند از اعصاب و سلول‌های پوستی محافظت کند.

 

نکاتی درباره‌ی مصرف خرچنگ

با توجه به این که گوشت خرچنگ دارای مجموعه‌ای از مواد مغذی است و برای سلامتی‌ شما مفید، نباید آن را بدون قاعده و بیش از اندازه مصرف کرد. زیرا گوشت خرچنگ ممکن است حاوی آلودگی‌هایی نظیر فلزات سنگین، دی‌اکسین، و جیوه است. از این رو، قبل و بعد از مصرف گوشت خرچنگ باید به مواردی توجه کنید،

از جمله: میزان کلسترول موجود در خرچنگ بسیار بالاست، ۷۶ میلی گرم در هر ۱۰۰ گرم؛ با این وجود حداکثر میزان مصرف توصیه شده برای کلسترول، روزانه ۳۰۰ میلی گرم است. بنابراین اگر می‌خواهید فقط از فواید مصرف خرچنگ بهره‌مند شوید، باید آن را به اندازه‌ي کافی مصرف کرده و از مصرف بیش از حد آن پرهیز کنید، زیرا با مصرف بیش از اندازه‌ي گوشت خرچنگ، نه تنها از فواید آن بی‌نصیب خواهید ماند بلکه ممکن است دچار بیماری نیز شوید.

نکات کلی درباره‌ی خرچنگ

خرچنگ نوعی حیوان دریایی از خانواده‌ی سخت ‌پوستان، ‌و زیر مجموعه‌ی Brachyura (به معنی دم کوتاه  brachy = کوتاه، ura = دم) است. این حیوان در سرتاسر جهان یافت می‌شود. خرچنگ دارای یک جفت چنگک است و بدن‌اش با اسکلت خارجی  پوسته ضخیمی پوشیده شده است.برخی از خرچنگ‌ها فقط در اقیانوس، برخی دیگر هم در اقیانوس و هم روی خشکی یا ساحل، و برخی دیگر نیز در آب‌های شیرین زندگی می‌کنند. خرچنگ‌ها دارای اندازه‌های مختلفی هستند؛ طول این حیوانات دریایی می‌تواند از چند میلی‌متر تا ۴ متر باشد.

هشدارهایی درباره‌ی مصرف گوشت خرچنگ

اگر به خرچنگ حساسیت (آلرژی) دارید، باید در مصرف گوشت این حیوان دریایی بسیار احتیاط کنید. حساسیت به گوشت خرچنگ می‌تواند باعث بروز بثورات جلدی و آنافیلاکسی شود؛ این وضعیت در صورت عدم درمان به موقع ممکن است حتی به مرگ نیز منجر شود. هم‌چنین، در صورت تهیه و طبخ نامناسب خرچنگ، این غذای دریایی می‌تواند به آسانی باعث ایجاد مسمومیت شود. گوشت خرچنگ باید تازه باشد و بوی عجیب و نامطبوعی نداشته باشد؛ گوشت خرچنگ را برای نگهداری باید در فریزر یا یخچال قرار دهید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *