میگو, وبلاگ

آشنایی با خرچنگ ها + بررسی فواید مصرف خرچنگ

در طبقه بندی خرچنگ ها، آن ها را جزء خانواده بندپایان و سخت پوستان می توان قرار داد. قسمت شکمی آن ها کاملاً در زیر بدن پنهان شده است. قسمت رویی بدن از پوسته ای سخت پوشیده شده و همچنین آنها دارای یک جفت چنگال نیز می باشند.

خرچنگ ها

این موجودات در تمام اقیانوس‌های جهان یافت می شده اما تعدای از آن ها در آب های شیرین و همچنین درون خشکی به خصوص در مناطق گرمسیری زندگی می کنند. اندازه خرچنگ ها بسیار متفاوت بوده و ای تفاوت از نخودی که تنها چند میلیمتر اندازه دارد تا خرچنگ عنکبوتی ژاپنی که طول پاهایش بیشتر از ۴ متر است می رسد. به طور تقریبی ۵۰۰ گونه خرچنگ آب شیرین در تمام جهان زندگی می کنند. حدود ۱۵۰ گونه از آن ها در آمریکا وجود دارند.

 

خرچنگ ها

 

تغذیه:

خرچنگ‌ها موجوداتی همه چیز خوار بوده و تغذیه ویژه آن ها جلبک و سایر غذاها دیگر شامل نرم‌تنان ،کرم‌ها، سخت پوستان دیگر، قارچ‌ها و باکتری‌ها و خرده غذاهایی که در دسترس آن ها باشد تغذیه می‌کنند. برای بسیاری از آن ها یک رژیم غذایی که شامل مواد گیاهی و حیوانی باشد باعث رشد سریع تر و بیشتر زنده ماندن آنها می‌شود.


برای خرید ماهی تازه بر روی لینک کلیک کنید


 

زندگی :

رفتار خرچنگ ها به گونه ای است که آن ها در فصل سرما در زیر شن و ماسه های لب دریا و یا در کف دریا می روند. و دقیقا زمانی که هوا به سمت گرم شدن می رود سر از شن ها برداشته و به بیرون از آب نیز می ایند.
خرچنگ ها حمام آفتاب می گیرند به دلیل دریافت یکسری ویتامین های خاص مورد نیاز بدن خود به زیر آفتاب رفته و ساعت را این چنین سپری می کنند. شاید علت این امر این باشد که چون به علت سرما ۳- ۴ماه بیرون از شن ها نمی آیند، برای دریافت ویتامین ها و انرژی دوباره ی خود گاهی تا چند روز هم در زیر آفتاب ثابت می مانند. در فصل تابستان خرچنگ ها به بیرون آمده و مشغول افتاب گرفتن می شوند. شاید می توان اینطور بیان کرد که آن ها در هنگام خوابیدن زیر آفتاب بسیار خوشحال هستند زیرا در زیر آفتاب چنگالهایشان به صورتV شکل است.

 

نکاتی درمورد خرچنگ ها:

  • جانوری همراه با چنگال های بلند که در آب زندگی می کند.
  • این موجودات خشکی هم می توانند راه بروند، اما حرکت آن ها به یک پهلو می باشد.
  • در زبان عربی به خرچنگ سرطان گفته می شود.
  • این موجودات یک جفت شاخک بزرگ و یک جفت شاخک کوچک دارند همچنین یک جفت چشم، یک جفت فک بالا و دو جفت فک پایین دارند.
  • دارای پنج جفت پا هستند. که دو پای اول انبرک دار و برای گرفتن شکار می باشد.

انواع گونه ها:

خرچنگ نقاب دار،  آبی،  خال دار، خرچنگ ناخنی، پیکانی،  مدور ، که در سواحل مختلف دنیا زیست می کنند. تخم ها ی ماده در بعضی به خود آن ها چسبیده است و مادر آن ها را با خود حمل می کند. بچه ها نیز تا قبل از پوست اندازی از مادر جدا نشده و به مادر می چسبند و بعد از مستقل شدن از مادر رها می شوند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *