ماهی, وبلاگ

از خواص سر ماهی بیشتر بدانید

کله‌ ماهی سر ماهی را گویند که خواه از بدنش جدا شده باشد و خواه هنوز جدا نشده باشد. از آن جهت تهیه غذاهای متنوع استفاده می‌شود و نیز با پختن آن آب‌ گوشت ماهی تهیه می‌گردد. در اینجا به پاسخ این سوال دست پیدا خواهید کرد که آیا کله ماهی خوردنی است؟استفاده از آن کم و بیش در همه جا رایج است، هر چند که در کشورهای شرقی متداول‌تر از کشورهای غربی است. در بوشهر با سر ماهیان بزرگ مانند هامور و برنج یا گندم کوفته به همراه مخلفات نوعی خوراک به نام لخ‌لخ (لاخ‌لاخ) یا لق‌لق درست می‌شود.

در زمان های قدیم که هنوز ماشین نبود و راه های حمل و نقل و عبور و مرور به سختی و به دشواری صورت می گرفت، برای اینکه ماهی فاسد نشود(قابل توجه آنهایی که نمی دانند بدانند که ماهی از قسمت سر فاسد می شود) و به دست مصرف کننده (یعنی شهر هاي دور از دريا مثل تهران و …) تازه و سالم برسد،کله ی ماهی را از تنش جدا میکردند و در داخل جعبه های آغشته به یخ، برای آن شهر ازسال می کردند. زمانی که شهرهای دیگر مردم ماهی بدون سر را می دیدند، گمان می کردند که رشتی ها کله ی ماهی را خودشان بر میدارند و میخورند!

ایا می توان از هر جای ایران ماهی تازه به صورت آنلاین سفارش داد

بله، اگر قصد خرید ماهی تازه  را دارید به راحتی می توانید از طریق لینک مربوط سفارش دهی و درب منزل آن را تحویل بگیرید. توجه داشته باشید که ما در وب سایت زد بازار به تمام نقاط ایران ماهی ارسال می کنیم.

کله ماهی “فشار خون را پائین می آورد

خوردن “کله ماهی ” در پائین آوردن فشار خون نیز تاثیر فراوان دارد و با مصرف چند بار تا 30 واحد فشار خون پائین می آید (3 درجه) به ادعای انجمن پزشکان بیماریهای قلب و عروق آمریکا ؛ خوردن “کله ماهی ” در پائین آوردن فشار خون تاثیر فراوان دارد و با مصرف چند بار از آن ؛ تا 30 واحد فشار خون پائین می آید.
اعضای انجمن توصیه کرده اند. از آنجا که خوردن کله ماهی ممکن است برای بعضی ها جالب نباشد ؛ می توان آن را به صورت پودر در آورد و با غذاهای دیگر به ویژه سوپ مصرف نمود.

کله ماهی

انجمن پزشکان قلب و عروق آمریکا اعتقاد دارند که در کله ماهی ماده ای مرکب از دو نوع اسید آمینه وجود دارد که فعالیت آنزیم بالا برنده فشار خون را خنثی می کند. کله ماهی روی بسیاری از افراد با فشار خون 200 ؛ آزمایش شده و پس از سه بار مصرف ؛ این فشار به 170 کاهش یافته است. از سوی دیگر این پزشکان گفته اند ماهی و روغن ماهی از جمله غذاهائی هستند که از بیماریهای قلب و عروق جلوگیری می کنند.

در واقع نباید در خوردن آنها افراط کرد بلکه دوبار مصرف در هفته کافی است و این بدان معنا نیست که خوردن روزانه ماهی زیان آور باشد ولی شفابخش قلب نخواهد بود.

 

شما می توانید برای خواندن مطالب بیشتر همچون نگه داری ماهی قرمز و همچنین طرز تهیه  کباب میگو با سس مخصوص  و سایر مطالب مفید درباره ی ابزیان به سایت زدبازار مراجعه کنید. برای این کار کافیست روی لینک آبی رنگ کلیک کنید.

 

بنگلادش و بنگال غربی در قلب دلتای گنگ (دلتای بنگال) قرار گرفته اند. در این مناطق ماهی به‌عنوان بخش مهمی از تغذیه محلی استفاده می‌شود. غذایی بسیار لذیذ به نام موری قونتو (سر ماهی با ادویه کاری) در این دو کشور طبخ می‌شود.

در این غذا سَرِ ماهی با سبزیجات و برنج همراه با مقدار لازم ادویه کاری مخلوط شده و سپس طبخ می‌گردد. البته قونتو چندین دستور طبخ منطقه‌ای دارد و هر آشپز با توجه به دستور تهیه خود آن را طبخ می‌کند.

 

کله ماهی

 

کله ماهی

سر ماهی در ادویه‌های معطر با بوی سیر، زنجبیل و زردچوبه سرخ‌ شده، و سپس با برنج و سبزیجات مخلوط می‌شوند.

در جنوب شرق آسیا و به‌ ویژه ایالت حاصلخیز کرالا (Kerala) در جنوب هند، کاریِ سر ماهی به‌ عنوان غذایی اصلی و محبوب استفاده می‌شود.

عموما در این منطقه از کلمه کاری برای مواد محلی که از نظر ترکیب، دستورالعملی خاص دارند، استفاده می‌شود. کمی آب تمر­هندی برای مزه آن افزوده می شود و مقداری شیر نارگیل برای متعادل کردن گرمای ادویه‌ها به آن اضافه می‌شود.

بازرگانان و مهاجران این غذا را به کشورهای دیگر منتقل کردند و مردم آن کشورها نیز با مقداری تغییر، دستور خاص خود را برای طبخ به وجود آوردند؛ مثلا در تایلند مقداری سس به آن اضافه کردند و به‌ صورت سوپِ سر ماهی آن را سرو می‌کنند.

برخی از کشورهای اروپایی نیز از سر ماهی به‌عنوان غذا استفاده می‌کنند؛ مثلا در پرتغال سر ماهی به‌ صورت کبابی و یا سوپ طبخ می‌شود. علاقه پرتغالی‌ها به سَرِ ماهی نیز بسیار بر مستعمرات سابق این کشور تاثیرگذار بوده است.

به‌ عنوان‌ مثال در سواحل گوا (Goa) هند (منطقه گوا حدود 450 سال تحت استعمار پرتغال قرار داشته است) سوپ پرتغالی سر ماهی با زردچوبه و گشنیز به صورتی گسترده در رستوران‌ها و منازل طبخ می‌شود.

قسمت‌های گوشتی سر ماهی در برخی از کشورهای اروپایی مثل هلند به‌عنوان میان وعده‌ای محبوب استفاده می‌شود.

در این نوع طبخ قسمت‌های گوشتی در خمیرمایه‌ای مخصوص، چاشنی‌دار می‌شوند و بعد از آن در مقادیر زیادی روغن سرخ می‌شوند. سپس با سس مایونز یا تارتار (tartar، یک سس سفید غلیظ که از سس مایونز درست می‌شود) سرو می‌شوند.

در نروژ نیز رسر ‌ماهی در نمک و فلفل قرار گرفته و سپس به آن کره زده و طبخش می‌کنند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *