آشپزی, طرز تهیه غذا, ماهی, وبلاگ

گوشت چرخ شده ماهی چگونه تولید می شود

شاید شما هم تا به حال اسم گوشت چرخ شده ماهی یا خمیر ماهی را نشنیده باشید ، به دلیل اطلاع رسانی ضعیف در این مورد مردم از این محصول بسیار مغذی و کم هزینه بی خبر هستند.

 

روند تولید

مرحله اول: دریافت ماهی و آماده سازی

ابتدا باید کیفیت ماهی مورد بررسی قرار گیرد و پس از تاکید کیفیت و مناسب بودن ماهی، سر ماهی جدا شده و قسمت شکمی آن تخلیه می شود. سپس ماهی را شستشو می دهند. توجه داشته باشید که ماهی مورد استفاده در این روش باید تازه و دارای ویژگی های مناسب برای تولید محصول باشد.

مرحله دوم: بعد از شستشوی ماهی به صورت کامل، ماهی در دستگاه جدا کننده گوشت از استخوان قرار گرفته و کیفیت این گوشت چرخ شده به کیفیت ماهی، قطر سوراخ استوانه ی دستگاه و فشاری که روی گوشت ماهی وارد می شود، بستگی دارد. در این مرحله بعد از دقت در جداسازی استخوان، حفظ برودت نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

 

تفاوت گوشت چرخ شده و خمیر ماهی

خمیر ماهی در واقع به گوشت چرخ شده ای اطلاق می شود که با انواع افزودنی ها و ادویه های مختلف مخلوط شده است، اما گوشت چرخ شده همان گوشت خالص ماهی بدون استخوان، پوست و فلس است و هیچ گونه ماده ی افزودنی به آن اضافه نشده است.

 

ماهی چرخ شده

 

هدف تولید گوشت چرخ شده ماهی یا خمیر ماهی

این گوشت چرخ شده به عنوان ماده اولیه برای تولید انواع برگر، فینگر فود، سوسیس ماهی و کالباس ماهی در مقیاس صنعتی تولید می شود. همچنین این محصول جایگزین مناسبی برای گوشت قرمز، مرغ در انواع غذاهای خانگی می باشد و می تواند ارزش غذایی بسیار خوب ماهی را برای تمامی اعضای خانواده به همراه داشته باشد.

 

برای گوشت چرخ شده ماهی (خمیر ماهی)، از پوست و استخوان ماهی نیز استفاده می شود؟؟؟

گوشت ماهی در ابتدا توسط دستگاه دبونر تمامی استخوان، پوست و فلس از آن جدا می شود و گوشت چرخ شده ماهی تولید می شود.

 

کدام ماهی ها مناسب ترند؟

برای تولید خمیر ماهی می توان از ماهیان ریزتر، با ارزش اقتصادی پایین تر اما ارزش غذایی یکسان با سایر ماهی ها استفاده کرد. ماهیان مورد استفاده باید حتما از کیفیت بسیار بالایی برخوردار باشند تا گوشت چرخ شده ظاهر بدی نداشته باشند و عطر و طعم بدی از آن حس نشود. از ماهی‌هایی مانند کیلکا، ساردین، کپور، ماهیان پرورشی و ماهی‌هایی با راندمان گوشت بالا می‌توان در تهیه گوشت چرخ‌کرده استفاده کرد. گوشت چرخ‌کرده ماهی را می توان به صورت منجمد در دمای منفی 18 درجه سانتی‌گراد نگهداری کرد و حداکثر به مدت 6 ماه قابل نگهداری است.

در اینجا با دیدن ویدئو زیر با یک روش جذاب برای مزه دار کردن ماهی آشنا می شویم. شما می توانید با انواع ادویه ها طعم لذیذی برای ماهی ایجاد کنید تا تمامی اعضای خانواده از این غذای ارزشمند استفاده کرده و بهره ببرند.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *