ماهی, وبلاگ

بررسی اجمالی مارماهی الکتریکی

مارماهی برقی چیست ؟ آیا تا به حال نام مارماهی برقی را شنیده اید؟ اگر اطلاعاتی نسبت به این ماهی ندارید اصلا نگران نباشید چون ما در این محتوا قصد داریم اطلاعات کاملی را در مورد مارماهی برقی در اختیارتان قرار دهیم. در نتیجه پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این ماهی تا پایان این محتوا با ما همراه باشید. 

مارماهی برقی چه ویژگی هایی دارد و چگونه برق تولید می کند؟

  • رژیم غذایی: گوشتخوار
  • میانگین طول عمر در طبیعت: 15سال
  • اندازه: 6 تا 8 فوت (2.5-1.8 متر)
  • وزن: 44 پوند (20 کیلو گرم)

 

جالب است بدانید شوک ناشی از مارماهی الکتریکی می تواند یک اسب را از پا بیندازد. مارماهی های الکتریکی با وجود ظاهر مارپیچ مانندشان در واقع مارماهی نبوده و در طبقه بندی علمی به کپور و گربه ماهی نزدیک تر هستند.

نام شکارچیان معروف آب های شیرین از بار الکتریکی زیادی که می توانند تولید کنند نشات گرفته است. آن ها با استفاده از این بار الکتریکی می توانند شکار را بی حس کرده و یا شکارچیان را از حمله به خود منصرف کنند. بدن مارماهی های الکتریکی حاوی اندام های الکتریکی ای است که حدود 6000 سلول تخصصی به نام الکتروسایت (electrocytes)  دارد.

این سلول ها مانند باتری های ریزی نیرو را ذخیره کرده و در هنگامی که مارماهی الکتریکی مورد تهدید قرار می گیرد و یا به طعمه حمله می کند، این سلول ها به طور همزمان تخلیه می شوند و دست کم 600 ولت از خود خارج می کنند.

 

پیشنهاد طلائی وب سایت زد بازار

ماهی تازه دارای طعم بسیار جذابی می باشد و تمام اشخاص از خوردن اماهی تازه ( فرقی نمیکند ماهی شمال باشد یا ماهی جنوب ) لذت می برند. حال اگر قصد دارید ماهی تازه خریداری کنید می توانید برای اطلاع از قیمت و خرید ماهی تازه و خرید فرآورده های آبزیان مانند سوسیس ماهی روی لینک آبی کلیک کنید.

مارماهی الکتریکی چگونه ولتاژ تولید می کند؟

مارماهی الکتریکی از طریق دستگاه عصبی بسیار تخصصی خود جریان بزرگ الکتریکی ای تولید می کند. سلول های دیسک شکل تولید کننده الکتریسته در داخل اندام الکتریکی تخصصی مارماهی الکتریکی قرار گرفته و سیستم عصبی اش قابلیت همزمان کردن فعالیت این سلول های دیسک شکل را دارد. دستگاه عصبی این کار را از طریق یک هسته فرمان انجام می دهد که تصمیم می گیرد اندام الکتریکی تخصصی الکتریسیته را تولید کند.

هنگامی که هسته دستور صادر می کند، مجموعه پیچیده اعصاب اطمینان حاصل کرده که هزاران سلول یک باره فعال می شوند. در این روند اهمیتی ندارد که این سلول ها چه مقدار از هسته فرمان دور اند و همه آن ها همزمان فعال می شوند.

میزان بار منفی در بیرون هر سلول به میزان 100 میلی ولت کمتر از داخل آن است. در نتیجه هر سلول مانند یک باتری عمل می کند.

همچنین سلول ها در داخل اندام های الکتریکی همچون یک سری از باتری ها در داخل یک چراغ قوه می مانند. به این ترتیب جریان تولید شده به وسیله یک سلول فعال شده به سلو ل های غیرفعال اش هم شوک می دهد و آن را هم فعال می کند. فعال سازی تنها در حدود دو میلی ثانیه صورت می گیرد. در نتیجه در عمل جریان کوتاه مدتی ایجاد می شود که در امتداد بدن مارماهی به راه می افتد.

اگر مارماهی در هوا زندگی می کرد، جریانی که تولید می کرد قادر بود به میزان یک آمپر بالا برود و بدن جانور را معادل یک باتری 500 ولتی کند اما چون در آب زندگی می کند جریان تقسیم می شود و کاهش می یابد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *