آبزیان, وبلاگ

عمیق ترین مکان در اقیانوس ها

آیا می دانید تا کنون عمق بسیاری از اقیانوس‌ها ناشناخته و مرموز است زیرا تاکنون فقط 1% عمق اقیانوس‌ها توسط انسان‌ها کشف شده است. نکته جالب دیگر این است که سفرهای زیادی به فضا وجود داشته اما عمق دریاها هنوز قابل کشف نبوده است. در اینجا با عمیق ترین مکان اقیانوس اشنا خواهیم شد.

در واقع تا این لحظه سر به عمیق‌ترین نقطه اقیانوس‌‌ها غیر ممکن است. بر اساس بررسی‌ها احتمالاً در عمق اقیانوس‌ها، آتشفشان‌ها، دریچه‌های حرارتی و یا هر چیز عجیب و ناشناخته دیگری وجود خواهد داشت.با توجه به این اکوسیستم در نتیجه قطعاً در عمق اقیانوس‌ها شاهد جانورانی و موجودات مختلف و عجیبی خواهیم بود چراکه فشار زیاد آب، دمای شدید، تاریکی، میزان اکسیژن و شرایط خاص این چنینی، جانورانی خاص را نیز می‌طلبد.

خرید ماهی تازه به صورت اینترنتی؟ مگه امکان داره؟؟؟؟؟

این روز ها یکی از متداول ترین سوالاتی که توسط افراد مختلف مطرح می شود این است که چگونه می توان ماهی تازه را از اینترنت خریداری کرد و چگونه بعد از خرید باید ماهی را تحویل بگیریم؟ در پاسخ به این سوالات بهتر است بدانید که ماهی را می توانید از طریق لینک خرید ماهی تازه تهیه کرده و بعد از سفارش در کمترین زمان آن را درب منزل تحویل بگیرید.

عمیق ترین مکان اقیانوس ها

همانطور که گفتیم فقط حدود 1% کف دریاها و اقیانوس‌ها توسط انسان‌ها کشف و کاوش شده است. حالب است یدانید انسان در رابطه با ماه بیشتر از سطح اقیانوس اطلاعات دارد. قطعاً کف اقیانوس مسطح نیست و همراه با دشت‌ها، دره‌ها، صخره‌ها و هر چیزی خواهد بود.

برای مثال در خط الراس اقیانوس میانی (MOR) با گشایش پوسته زمین، طولانی‌ترین رشته کوه جهان از کف اقیانوس و در عمق اقیانوس به طول 56000 کیلومتر تشکیل شده که بسیار قابل توجه بوده است.

همچنین عمیق‌ترین نقطه اقیانوس‌ها با عمق 10911 متر از سطح آب بوده و در اقیانوس آرام قرار گرفته که به دره ماریانا معروف است. شاید دره یا گودال ماریانا ترسناک‌ترین و عجیب‌ترین نقطه در اقیانوس و زیستگاه موجوداتی عجیب و ناشناخته باشد.

البته قابل توجه است که فعلاً تحقیقات در این دره امکان‌پذیر نیست زیرا انسان نمی‌تواند به این عمق دسترسی پیدا کند و زنده بماند.

عمیق ترین مکان اقیانوس

موجودات زنده عمیق‌ترین نقطه اقیانوس‌‌ها

عمیق‌ترین نقطه اقیانوس‌ها در واقع مرکز زندگی نیلوفرهای دریایی، خیارهای دریایی، ستاره‌های دریایی، خرچنگ‌ها، میگوها، کرم‌ها، ماهی‌های کم تغذیه، مرجان‌های دریایی، اسفنج‌های دریایی، شقایق دریایی و حتی باکتری‌های ساکن است و جمعیتی عجیب از موجودات زنده در کف اقیانوس‌ها مشغول زندگی می باشند.

دریاها همچنین می‌توانند شامل گونه‌های بومی جدیدی باشند زیرا در آن ها زیستگاه‌های منحصر به‌ فردی وجود دارد و از تکامل گونه‌های جدید حمایت می‌کنند.

به عنوان مثال تاکنون 850 گونه، که اکثر آنها منحصربه‌فرد هستند، در 24 دریاچه در نزدیکی تاسمانیا، استرالیا یافت شده است.

 

عمیق ترین مکان اقیانوس

 

عمیق ترین مکان اقیانوس

فعالیت‌های آتشفشانی عمیق‌ترین نقطه اقیانوس‌‌ها

فعالیت آتشفشانی در کف اقیانوس منجر به تشکیل دریچه‌های گرمابی یا ترک‌هایی در کف اقیانوس می‌شود که امکان عبور آب از این دریچه‌ها وجود دارد. در زمانی که آب دریا وارد دریچه‌های حرارتی شود، در نزدیکی ماگما که حاوی مواد معدنی و فلزات حل شده در زیر پوسته زمین است، بسیار گرم می‌شود و سپس از طریق چشمه‌های جوشان به کف اقیانوس باز می‌گردد.

البته به دلیل سرد بودن آب اقیانوس این چشمه‌ها جوشان با مواد معدنی و رسوبات فوراً سرد شده و ساختاری شبیه به دودکش خواهد گرفت. باید اشاره کنیم که این ساختار اشکال خاص اختلالی در روند زندگی موجودات زنده اقیانوس ایجاد نخواهد کرد. نکته جالب این است که بیش از 300 گونه دریچه گرمابی در کف اقیانوس وجود دارد.

عمق بیشتر مساوی با کاهش دما و افزایش فشار آب

آب آزاد بیشترین حجم دریاهای عمیق را تشکیل می‌دهد  و بیشتر محل زندگی جانوران دریایی است. از طرفی گیاهان زیادی در عمق اقیانوس‌ها دیده نمی‌شود زیرا نور خورشید به این عمق نمی‌رسد و گیاهان بدون نور خورشید قادر به رشد نخواهند بود.

 

عمق اقیانوس‌ها از 200 متر تا بیش از 10،000 متر می‌رسد. با افزایش عمق دما و درجه حرارت کاهش خواهند یافت. دمای عمیق‌ترین نقطه اقیانوس به 3 درجه منفی صفر می‌رسد. فشار آب نیز با افزایش عمق افزایش خواهد یافت و چنین فشاری می‌تواند هرچیز ناسازگاری را خرد کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *