آبزیان, وبلاگ

بررسی دقیق دلفین ها + هر چیزی که باید از آن ها بدانید

دلفین ها پستاندارانی دریازی هستند که از راسته آب‌بازسانان می باشند که رابطه نزدیکی با نهنگ‌ها و گرازماهی‌ها دارند. اجداد این جانوران نزدیک به ۵۰ میلیون سال پیش برای پیدا کردن غذا از خشکی به دریا وارد شدند. به صورت تقریبی ۴۰ گونه دلفین وجود دارد که در ۱۷ سرده گوناگون رده‌بندی شده‌اند.

بدن دلفین‌ ها در طی میلیون‌ها سال به تدریج برای زندگی در آب تطابق یافته است. دلفین‌ ها و دیگر آب‌بازسانان برای حرکت در آب باله دارند و دمشان همچون ایجاد کننده پیش‌رونده برای آن ها کار می‌کند. بدنشان نیز به گونه‌ای است که برای شنای هر چه سریع‌تر در آب و ماندگاری برای مدت زمان بیشتر در آن با یک بار نفس‌گیری مناسب است.

دلفین‌ ها همچون بسیاری دیگر پستانداران فرزندانشان را زنده به دنیا می‌آورده و به آن‌ها شیر می‌دهند. آن‌ها از توانایی‌هایی چون تولید سونار و شنوایی بسیار قوی برای یافتن طعمه‌هایشان بهره می‌گیرند.

نکته بسیار مهم :

آیا می دانستید که یکی از بهترین غذاهای موجود در جهان غذاهای دریایی می باشند و دارای طرفداران بسیار زیادی هم هستند؟ در نتیجه ما پیشنهاد می کنیم برای حفظ سلامتی خود از غذا های دریایی استفاده کنید لازم به ذکر است برای این کار تنها کافی است بر روی لینک خرید ماهی تازه کلیک کنید.

دلفین ها

غذای این جانوران را ماهی و سرپایان تشکیل می‌دهند. نهنگ قاتل تنها دلفینی است که پستانداران بزرگ دریایی را نیز شکار می‌کند.

اعضای دو تیره عمده دلفین‌ های اقیانوسی و دلفین‌های رودخانه‌ای در تمامی آب‌های آزاد جهان و همچنین در بعضی رودخانه‌های در امتداد آب شیرین یافت می‌شوند.

آن‌ها از جمله باهوش‌ترین جانوران روی زمین هستند و روش‌های منحصر به فردی برای شکار و برقراری ارتباط خود با دیگران دارند.

شکل‌های گوناگون ارتباطی در میان اعضای گروه‌های بعضی نژادهای دلفین به عنوان نوعی فرهنگ شناخته شده‌اند. به دلیل توانایی‌های هوشی بالا، ظاهر دوستانه، و جنب و جوش همیشگی‌شان، دلفین‌ها از گذشته در طول تاریخ توجه انسان‌ها را به خود جلب کرده‌اند.

دلفین ها حیوانات باهوش و شادی هستند. همچنین آنان بسیار بازی گوش اند و البته گاهی اوقات دیده شده که کمک های بسیار مهمی به انسانهایی که در دریا گرفتار شده اند میکنند. دانستنی های بسیار جالبی در باره مغز، ویژگی جسمی و رفتار این موجود بامزه( از نظر رفتار) وجود دارد.

 

دلفین ها

 

دلفین ها

در اینجا به تعدادی از آن ها اشاره شده است:

– کوچکترین دلفین دریا پرپیز در دریای کرتز زندگی میکند که طولش ۱٫۵ متر و وزنش ۵۰ کیلوگرم می باشد. بزرگترین نوع دلفین در اُرکا وجود دارد که جنس نر آن تا ۸ متر رشد میکند و وزنش تا ۶ تن هم می رسد.

– دلفین ها گوش های بسیار قوی دارند به طوری که می توانند فرکانس های خیلی ضعیفی را دریافت کنند که از انسان و یا هر موجود دیگری بعید است.

– دلفین های آزاد تنها نیمی از مغز خودشان را مورد استفاده قرار می دهند و این در مورد دلفین هایی که در باغ وحش متولد می شوند هنوز ثابت نشده است.

-دلفین ها به صورت گروهی (کوچک و بزرگ) باهم زندگی کرده و برخی از این گروه ها شامل ۱۰۰۰تا ۸۰۰۰ هزار دلفین می باشد و در هر گروه دلفین های ماده در مرکز قرار میگیرند و توسط دلفین های نر محاصره می شوند.

– دلفین ها از دسته پستانداران می باشند و برای قدرت ماهیچه هایشان به اکسیژن جو نیاز دارند.جالب تر آن که آنها فقط ۰٫۵ ثانیه از اکسیژن هوا تنفس میکنند و میتوانند ۱۵ دقیقه نفس خود را حبس کنند. دلفین های باتل نوز(نوع خاصی از دلفین ها) ۲ تا ۳ دقیقه بینی خود را از آب بیرون می آورند تا بتوانند نفس خود را بیشتر حبس کنند.

– دلفین ها با ایجاد صداهایی به شکل تلگراف یا موسیقی با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. قدرت شنوایی آن ها در حدی است که می توانند صدایی با بسامد ۲۵۰Hz تا ۲۰۰KHz را دریافت کنند با این توانایی آنان قادرند تصویر دقیقی از جزئیات زیر دریا را به دقت نقشه یا عکس به هم ابلاغ کنند هرچند فاصله آنها خیلی زیاد باشد.

– ماهی، هشت پا و صدف از غذاهای مورد علاقه دلفین ها می باشند. هرگاه هر کدام از آنان به منبع غذایی می رسد با ایجاد صداهایی دیگر دلفین ها را باخبر می کند تا شکاری دسته جمعی داشته باشند، این نوع شکار دلفین ها بسیار مفید برای ماهی گیران و دیگر شکارچیان دریا نیز می باشد.

– دلفین ها شنا گران، غواصان، شیرجه زن های بسیار ماهری هستند. برخی میتوانند ۴۰ کیلومتر را در نیم ساعت طی کنند و ۳۰۰ متر به عمق دریا بروند و ۶ متر به بیرون از سطح آب بپرند و البته نوع خاصی از آنان (باتل نوز) میتوانند ۳۰ دقیقه نفس خودشان را حبس کنند.

– دلفین ها کمک های زیادی به انسان ها می کنند. آن ها به ماهی گیران کمک می کنند تا ماهی بیشتری را صید کنند، به غواصان کمک میکنند تا کشتی های غرق شده را پیدا کنند، از غرق شدن شنا گران در دریا جلوگیری می کنند و حتی به پزشکان کمک می کنند تا خیلی از مشکلات رفتاری کودکان را درمان کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *