آبزیان, وبلاگ

اسفنج ها چگونه جاندارانی هستند؟

اسفنج دریایی نوعی جانور بی مهره آبزی و غیر متحرک بوده که همواره در دریا زندگی کرده و به یک نقطه ثابت می‌چسبد. این جانوران در شکل‌های مختلفی پیدا می‌شوند. ظاهر آن‌ها به نوع آب دریا و محیط زیست آن‌ها بستگی دارد. یکی از ابتدایی‌ترین دسته‌های حیوانات محسوب می‌شوند. این موجودات از نظر دانشمندان آمریکایی اولین جانداران روی زمین بوده اند. دانشمندان با تحقیق و مطالعه فروان توانستند به این نتیجه برسند که کوآنوفلاژله ها نیاکان اولیه اسنفج دریایی هستند. این جانوران که از ساده‌ترین موجودات روی زمین می باشند، در اندازه‌های چند میلیمتری تا چند متری یافت می‌شوند.

اسفنج‌های دریایی با رنگ‌های خاکستری، قرمز، نارنجی، آبی، بنفش و سیاه وجود داشته و در آب‌های شور مانند دریا و در عمق‌های زیاد زندگی می‌کنند. اسفنج‌ها در دهه نوزده جز جانوران به شمار آمدند. این جانوران خود را به سنگ‌ها گیر داده و به این اجسام داخل دریا خود را می‌چسباند.

نکته مهم: نباید اسفنج دریایی را با مرجان دریایی اشتباه بگیرید. اسفنج‌ها نرم هستند،‌ اما مرجان‌ها مانند صخره سفت و محکم اند

تغذیه اسفنج

شقایق دریایی دستگاه گوارش ندارد. این جانوران برای تغذیه خود از روش فیلتر کردن استفاده می‌کنند؛ به نحوی که با گذاشتن یک فیلتر در مسیر روزنه‌هایش آب و مواد موجود در آب را وارد بدن خود می‌کند و موادی که می‌تواند از آن تغذیه کند را به دست می‌آورد. این جاندار ذرات میکروسکپی غذا را برای تغذیه کردن به همراه آب وارد بدن خود کرده و از آن ها استفاده می کند.

سطح بدن این جاندار پر از سوراخ است به صورتی که با ضربه سلول‌ها به یک دیگر آب جریان پیدا می‌کند. آبی که جریان پیدا می‌کند وارد بدن اسفنج دریایی می‌شود و این جانور اکسیژن و مواد مغذی مورد نیاز را دریافت می‌کند.

راهنمای خرید ماهی تازه

اگر قصد خرید ماهی تازه را دارید به راحتی می توانید در تمام فصول سال ماهی تازه خریداری کنید و از مصرف آن لذت ببرید. این نکته را در نظر داشته باشید که فرقی نمی کند شما از کدام شهر ماهی مورد نظرتان را سفارش می دهید چون ما ماهی تازه را به تمام نقاط ایران ارسال می کنیم.

این جریان آب از سوراخی که در راس بدن اسفنج دریایی قرار دارد به بیرون ریخته می شود. برخی از سطوح درونی و یا سطح‌های درونی بدن اسفنج‌های دریایی از سلول‌های تاژک دار پر شده است. هضم اسفنج‌های دریایی به صورت درون سلولی انجام می‌گیرد. یعنی غذا ابتدا وارد سلول‌های بدن شده و سپس گوارش و تجزیه می‌شود.

سیستم تنفس

همانطور که گفته شد بدن اسفنج دریایی به صورتی مشبک است که با ایجاد جریان در آب، اکسیژن مورد نیاز اسفنج دریایی را برای تنفس فراهم می‌کند. اکسیژن توسط سلول‌های مختلف موجود در بدن اسفنج دریایی، جذب می‌ شود. این جانور آبزی فقط در آب می‌تواند تنفس کند و زنده بماند. بدن اسفنج‌های دریایی از تعداد زیادی سوراخ مانند کانال و یا اتاقک‌ تشکیل شده اند و از بین آن‌ها آب عبور می‌کند. اسفنج در کل بدنش عضو متحرک ندارد. در واقع این اتاقک‌ها به نوعی دستگاه تنفسی اسفنج دریایی است.

تولید مثل اسفنج

اسفنج‌ها دارای تولید مثل جنسی و غیر جنسی می باشند. این موجودات جدا جنس نامیده می شوند. در روش غیر جنسی به وسیله جوانه زدن و تشکیل یک کلنی که قادر به بزرگ شدن است، تولید مثل می‌کنند.

در روش جنسی تخم‌ها و اسپرم‌ها در آب رها شده و بارو می‌شوند و نتیجه این باروری یک زیگوت است که شنا کرده و مکان‌های جدیدی را برای زندگی پیدا می‌کند. این جانداران قادر به خود ترمیمی نیز می باشند و می‌توانند از یک تکه اسفنج دریایی، مجدد قسمتی را بسازند.

سیستم اسکلتی و ماهیچه‌ای

اسکلت خارجی این جانوران معمولا از آهک ساخته شده است. بدن اسفنج‌های دریایی از سه گروه سلول تشکیل شده است. سلول‌های خارجی، سلول‌های اپیدرمی صاف هستند. سلول‌های داخلی، سلول‌های یقه‌ای که تاژک نام دارند که این قسمت باعث جریان آب در روزنه‌ها شده و از قسمت‌های مرکزی آن را عبور می‌دهد و در اخر آن را به وسیله منفذ بالایی که در این جاندار وجود دارد، به بیرون منتقل می‌گردد. اسکلت در اسفنج‌های دریایی متشکل از قطعه‌های کوچک سوزنی شکلی و یا سوراخ پروتئینی و یا ترکیبی از هر دو می باشد

 

سیستم برون ریز

در اسفنج‌های دریایی درون ریزی وجود ندارد و فقط غده‌هایی وجود دارد که برای برون ریزی از آن‌ها استفاده می‌کند که مواد خروجی را به سطح ترشح می‌کننند. بعضی از این ترشح‌ها به قدری قوی هستند که قادرند جوش‌های دردناکی را بر روی پوست انسان ایجاد کند.

 

کاربرد اسفنج دریایی در پزشکی و در داروسازی

اسفنج‌های دریایی در زمینه پزشکی و داروسازی کمک‌های بسیاری به انسان‌ها می‌کنند. در ادامه به تعدادی از این فواید اشاره می‌کنیم:

در دریا‌های جنوبی فرانسه، نوعی اسفنج دریایی به نام “کران کران” وجود دارد. این اسفنج دریایی می‌تواند کمک‌های شایانی را در تولید دارو برای درمان سرطان به انسان‌ها انجام دهد. اسفنج دریایی کران کران مولکول‌های خاصی را تولید کرده که از این ماده تولید شده، دارو به دست می‌آید. دانشمندان در تلاش هستند از این مواد، دارویی برای درمان آلزایمر نیز به دست آورند

اسفنج‌های دریایی هالیکونا، که آن ها را می‌توان در خلیج فارس یافت، خواص ضد سرطان داشته و با ترشح سم باعث از بین رفتن دیگر سلول‌ها می‌گردد، همچنین سبب ایجاد سدی دفاعی برای خود می‌شود.

محققان، با مطالعه روی این سم توانستند به این نتیجه برسند که این ماده خواص ضد تکثیر دارد و می‌توان از آن برای جلوگیری از رشد سرطان و نیز کمک به درمان آن استفاده کرد. نوع مولکول‌های تشکیل دهنده این ماده و سایز رشته‌های این مولکول‌ها، به تولید کنندگان این اجازه می‌دهد که برای ساخت دارو، به راحتی به تولید انبوه برسند.

 

اسفنج دریایی

 

اسفنج دریایی

محققان آمریکایی اخیرا توانسته اند نوعی سرنگ طراحی کنند که داخل سرنگ ریز اسفنج وجود دارد که اگر آن را به داخل یک زخم تزریق کنیم، به سرعت یک دیوار در مقابل خونی که از بدن خارج می‌شود، ایجاد می‌کند.

در مکان‌هایی مثل میدان جنگ، بند آوردن سریع خون کاری بسیار ضروری و مهم است بسیار کاربردی می باشد. در این موقعیت می‌توان با استفاده از این سرنگ، خون مجروح را سریعا بند آورد. مواد داخل این سرنگ‌ها که از اسفنج‌های ریزی تشکیل شده است، به نحوی هستند که با استفاده از یک اپلیکاتور به داخل زخم تزریق شده و یک دیوار در مقابل جریان خونی که خارج می‌شود، می‌کشد. این عمل باعث قطع فوری خونریزی می‌گردد.

گروهی از محققان راه جدیدی را برای به دست آوردن داروی دیابت با استفاده یک ماده از اسفنج دریایی کشف کرده اند که این ماده در بافت‌های خود دارای انسولین می باشد. این نوع اسفنج دریایی هوشمند در تنش بین سطح‌های قند خون برای به دست آوردن انسولین مورد نیاز، بزرگ و کوچک می‌شود. همچنین از این روش برای انتقال دادن دارو‌های سرطانی به قسمت‌های مورد نظر نیز می‌توان استفاده کرد.

زمانی که انسولین آزاد می‌شود، سطح قند خون کاهش می‌یابد و باعث می‌شود تا اسفنج دریایی منقبض شده و انسولین اضافی تولید شده را ذخیره کند. اگر این روش را کمی ساده‌تر کنیم، برای مبارزه با تومور‌های سرطانی کاربردی می باشد. تومور‌های سرطانی در محیطی اسیدی قرار دارند و تعداد یون‌ هیدروژن در این مکان‌ها به شدت بالاست.

اگر مخرن‌های اسفنج‌های دریایی همراه با دارو‌های ضد سرطانی پر شوند، دارو قادر است که در لحظه برخورد کیتوزان با کاتیون‌های هیدروژن در تومور‌های سرطانی یا سلول‌های سرطانی آزاد شود. این روش برای کمک به بیمار‌ان دیابتی به صورت کامل جواب داده است، اما برای بیمار‌های سرطانی هنوز روی انسان تست نشده است. ولی با گسترش این روش خیلی از بیمار‌ان سرطانی با استفاده از آن می‌توانند در درمان بیماری سرطان قدم بلندی بر دارند.

3 دیدگاه در “اسفنج ها چگونه جاندارانی هستند؟

 1. کپک گفت:

  باب اسفنجی😐😐کجایی تو

  1. ساجده لسانی گفت:

   ؟؟؟

 2. کپک گفت:

  باب اسفنجی😐😐کجایی تو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *