آبزیان, وبلاگ

انواع لاک پشت های دریایی و محل زندگی آن ها


لاک پشت های دریایی

اکثر گونه هایی از لاک پشت های دریایی که در خلیج فارس هستند با گونه هایی که در دریای عمان داریم، فرقی نمی کنند. بنابراین، تمام گونه هایی که از لاک پشت های دریایی در خلیج فارس داریم در دریای عمان نیز وجود دارند. البته فقط «لاک پشت منقار عقابی» و «لاک پشت سبز» برای تولیدمثل به سواحل ایران می آیند.

جمعیت تولیدمثل کننده «لاک پشت منقارعقابی» در ایران بسیار بیشتر از کشورهای عربی است. بیشترین تخم گذاری «لاک پشت منقار عقابی» در ایران عموماً در جزایر می باشد.

این لاک پشت ها برای تخم گذاری جزایر را به ساحل اصلی ترجیح می دهند. البته یک گروه از جمعیت «لاک پشت های منقار عقابی» در «خلیج نای بند» استان بوشهر و «شهرستان پارسیان» استان هرمزگان تخم گذاری می کنند. در استان خوزستان نیز ممکن است لاک پشت های منقاری برای تخم گذاری به «جزیره دارا» بیایند اما این اتفاق به ندرت در سال رخ می دهد.

 

خرید ماهی تازه

خرید کالباس ماهی

 

لاک پشت های دریایی

 

لاک پشت های دریایی

لاک پشت منقار عقابی

با وجود اینکه «لاک پشت منقارعقابی» بطور غالب برای تخم گذاری به سواحل ایران می آیند از طرفی این لاک پشت ها برای تغذیه نیز در آب های ایران حضور دارند.

البته جمعیت تغذیه کننده «لاک پشت منقار عقابی» در آب های ایران بسیار کم است. همچنین، احتمال آمدن «لاک پشت عقابی» به «خور موسی» در خوزستان خیلی کم است.

بیشترین جمعیت تغذیه کننده «لاک پشت منقار عقابی» در ناحیه شرق امارات تا غرب قطر است.جمعیت تولید مثل کننده «لاک پشت سبز» در آب های ایران در مقایسه با جمعیت تغذیه کننده «لاک پشت سبز» خیلی کم است.

تولیدمثل «لاک پشت سبز» در خلیج فارس و دریای عمان در کشورهای عمان، عربستان سعودی و ایران انجام می شود و تعداد کمی نیز در امارات وجود دارد. بزرگترین جمعیت تولیدمثل کننده «لاک پشت سبز» در جهان، در سواحل کشور عمان است.

همچنین، عربستان سعودی در میان کشورهای حوزه خلیج فارس بیشترین جمعیت تولیدمثل کننده لاک پشت سبز» دارد. با این وجود، جمعیت تولیدمثل کننده «لاک پشت های سبز» در عربستان سعودی به هیچ عنوان قابل مقایسه با جمعیت تولید مثل کننده «لاک پشت سبز» در کشور عمان نیست.

در ایران نیز الویت اول برای تولیدمثل «لاک پشت سبز»، استان سیستان و بلوچستان است. مناطق «کرتی»، «تنگ»، «گوردیم» و «کچو» مهمترین محل هایی هستند که «لاک پشت سبز» در سیستان و بلوچستان می آید.

«لاک پشت سرخ» را در میان کشورهای عربی فقط در کشور عمان داریم و ممکن است امارات هم تعداد اندکی از این لاک پشت را داشته باشد اما کویت و بحرین و قطر این لاک پشت را ندارند. «لاک پشت سرخ» را به ندرت در آب های ایران داریم.

در کشور عمان یک مورد ردیابی «لاک پشت سرخ» را در آب های ایران در خلیج فارس گزارش کرده که این لاک پشت از آب های جزایر هندرابی، کیش و قشم عبور کرده است.

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *