هشت پا, وبلاگ

آشنایی با انواع هشت پا ( آیا هشت پا خوراکی است؟ )

آیا می دانید هشت پا چیست ؟هشت‌ پا یا اُختاپوس  با نام علمی: Octopoda یک جانور آبزی از رده سرپایان می باشد که در بخش‌های گوناگونی از اقیانوس‌ های جهان، به‌ طور مخصوص در آب‌سنگ‌های مرجانی زندگی می‌کند. در اینجا با بزرگترین هشت پا نی آشنا خواهیم شد، ۳۰۰ گونه از هشت‌پا تاکنون شناسایی شده که این تعداد، یک‌سوم از تمامی گونه‌های سرپایان را به خود اختصاص می دهد. هشت پا جزو بی مهرگان است به این معنی که استخوان ندارد. به همین دلیل هنگامی که هشت پا از آب بیرون کشیده شود، شکل خود را از دست می دهد.

 

برای خرید ماهی تازه روی لینک آبی کلیک کنید.

ریخت‌شناسی هشت پا

هشت‌پاها موجوداتی دارای هشت بازو هستند که بر روی آن‌ها دو ردیف کلاهک مکنده وجود دارد. بر خلاف بیشتر سرپایان، هشت‌پاها تقریباً هیچ گونه اسکلت درونی نداشته و بدن آن ها بسیار نرم است. تنها قسمت سفت در بدن این موجودات یک منقار، شبیه به منقار طوطی است. بوسیله این منقار هشت‌پا توانایی رفتن به لای شکاف‌های باریک بین صخره‌های زیرآبی به هنگام فرار کردن از دست مارماهی موزی و دیگر ماهیان شکارچی را می‌دهد.

آشنایی با انواع هشت پا :

سمی و غیر سمی. وسیله شکاری هشت‌ پا معمولاً سمومی است که از بدن خود خارج می کند.

غذای هشت پا چیست

تغذیه هشت پاها (اختاپوس ها) خرچنگ های کوچک و گوش ماهی ها، به علاوه بعضی از حلزون ها، ماهی ها، لاک پشت ها، سخت پوستان(مثل میگوها) و اختاپوس های دیگر را می خورند. آن ها با بازوهای خود طعمه را گرفته، سپس آن را به وسیله گزیدن با دهانه لوله سفت خود، فلج کردن شکار با یک سم عصبی می کشند و بعد طعمه را آرام می خورند. اختاپوس ها اکثراً در شب شکار خود را انجام می دهند. اختاپوس های حلقه-آبی، سمی دارند که آن قدر قوی است، یک نفر را می کشد.

 

نحوه دفاع هشت پا چیست

هشت پایان به شاخه نرم تنان تعلق داشته و این موجودات دربین بی مهرگان دارای پیچیده ترین مغز و هوش سرشار در حد یک گربه خـانگی هسـتند. هشت پایان می توانند به دام های صیادان خرچنگ و ماهی وارد وخارج شوند. این جانوران همچنین دارای حافظه کوتاه مدت و بلند مدت بوده و قادر به تمایز اطلاعات اندوخته در حافظه هستند. آن ها توانایی این را دارند تا مشکلات را از راه آزمون و خطا حل کرده و در هنگام خطر برای دور کردن دشمن جوهری تقریبا به رنگ بنفش تیره از خود ترشح کنند که برخی از گونه ها قـادر بـه ترشح مـواد سـمی بـرای شکار خرچنگ ها و لابستر ها هستند. هشت پایان توانایی زیادی برای مخفی کردن خود دارد، آن ها می توانند خود را به رنگ جزایر مرجانی و یا گیاهان دریایی در آورند.

همچنین در زمان ترس به رنگ سفید ودر زمان عصبانیت به رنگ قرمز در می آیند که این تغییرات رنگی پوست توسط تحریک چشم ها صورت میگیرد، چشمان این موجود بسیار پیچیده و قابل مقایسه با چشم انسان می باشد که با چشم بسته تفاوت بین شکل واندازه اجسام را تشخیص می دهد. اما باید بدانید که این جانداران فاقد قوه شنوایی هستند. هر بازوی جانور دارای دوردیف بادکش مکنده است که دارای گیرنده های حساس چشایی نیز می باشد این گیرنده ها به جانور در شناخت و پیدا کردن غذا کمک می کند. نداشتن هیچ ماده کمکی دربدن به جز منقار و رادولا این جانوران را حتی قادر به عبور از فضاهای کوچک نیز می کند. طوری که از فرورفتگی هـای داخـل سنگ ها جهت مخفی شدن استفاده می کنند و تا روزها تا هفته ها در آن باقی مانده و جهت شکار از آن خارج و دوباره بازگشت می کنند. هشت پایان دارای دوجنس جدا ازهم می باشند و لقاح در آنها به صورت داخلی است.

زیستگاه هشت پا کجاست

هشت پا به هر آب و هوایی کاملا مقاوم است، به همین دلیل در سراسر جهان زندگی می کنند، در مکانی که آب نمکی از ۳۰٪ به جز شمال وجود دارد، آنها ترجیح می دهند به تنهایی زندگی کنند و با بستگان برخورد نکنند. آنها دو بار در سال تولید مثل می کنند، در پاییز و بهار، اتصال با شاخک ها به یکدیگر. یک هفته بعد هشت پای ماده می تواند تا ۸۰ هزار تخم مرغ را تخلیه کند، که تا ۵ ماه به طول می انجامد تا نوزادان حاصل شوند. آنها می توانند در آب های کم عمق و عمق تا ۱۵۰ متر زندگی کنند، اما برخی گونه ها آب های عمیق تر را ترجیح می دهند و می توانند در عمق ۵۰۰۰ متر سکونت نیز داشته باشند.

♦ هشت پای آبی حلقه

هشت پا آویزان آبی، در مخازن کوچک اما پر از جزر و مد و در صخره های مرجانی در اقیانوس آرام و اقیانوس هند زندگی می کنند. با وجود جثه معمولی و متوسط آن، این هشت پا ها در میان مرگبار ترین در جهان محسوب می شوند.

♦ هشت پای هیدروترمال

این موجود کوچک در نزدیکی گرمایش هیدروترمال گرم زندگی می کند. چشمان او با یک پوست نیمه شفاف پوشیده شده است که به او را قادر می سازد در آب های عمیق دیده شود.

♦ هشت پای Wolfi

این هشت پا کوچکترین هشت پا در جهان محسوب شده و در منطقه هند و اقیانوس آرام زندگی می کند. فراموش نکنید برای دیدن این موجود با خود ذره بین را ببرید.

♦ هشت پای نارگیل دوست

هشت‌پای نارگیل‌دوست که هشت‌پای رگ‌دار هم نامیده شده یک جانور میان‌ جثه از جنس هشت‌پاهای درازدست است. هشت‌پای نارگیل‌دوست در آب‌های گرمسیری اقیانوس آرام غربی یافت می‌شود. خوراک آن به طور معمول میگو، خرچنگ و صدف دوکفه‌ای بوده و از خود رفتار غیرعادی نشان می‌دهد، ازجمله راه رفتن بر روی دو پا و جمع‌آوری پوسته نارگیل و صدف برای سرپناه.

 

بزرگترین هشت پا

آشنایی با هشت پا غول پیکر ( واقعا هشت پا چیست )

این موجود غول پیکر که در شمال اقیانوس آرام ساکن است، یکی از بزرگترین سفالوپودهای این سیاره است. آن ها به اندازه بزرگتر رشد می کنند و طولانی تر از هر نوع هشت پا هستند. در حقیقت یک رکورد برای این گونه یک نمونه ۹٫۱ متری بود.

 

دانستنی های هشت پا چیست

 •  سر هشت پا با ۸ بازو احاطه شده است. همه اندام های حیاتی این جانور در قسمت سر آن قرار دارد.
 •  رنگ و اندازه هشت پا به وسیله محیط اش تعیین می شود. هشت پاهایی که در آب سرد زندگی می کنند خیلی بزرگ تر از هشت پاهایی هستند که در آب گرم وجود دارند.
 •  تنها ساختار سخت در بدن هشت پا منقار آن بوده که شبیه منقار طوطی است. هشت پاها از منقارشان برای خوردن غذا استفاده می کنند.
 •  هشت پا ۳ قلب دارد و خون اش آبی رنگ است.
 •  بااین که هشت پا بی مهره است اما دستگاه عصبی فوق العاده پیشرفته ای دارد و می تواند موضوعات گوناگونی را فرا بگیرد.
 • برخی از آزمایشات نشان می دهد هشت پا قادر به حل پازل و تشخیص اشکال و طرح ها است.
 •  هشت‌پا دارای حافظه بلند مدت و هم حافظه کوتاه مدت است.
 •  به دلیل دستگاه عصبی بسیار پیشرفته ای که هشت پا دارد، عده بر این عقیده هستند که این جانور در طول عمل جراحی درد را حس می کند و نیاز به بیهوشی دارد.
 •  هشت‌پا ها بیشتر به خاطر به کارگیری روش های مختف به منظور فرار از دست شکارچیان معروف هستند.
 •  اگر یکی از بازو های هشت پا به وسیله شکارچیان از بین برود، خیلی زود بازوی دیگری رشد می کند و هشت پا می تواند بازوی دیگری را جایگزین بازوی شکار شده کند.
 •  برخی از هشت پاها سمی بسیار قوی تولید می کنند که می تواند شکار را بی حس کند یا به یک انسان صدمه بزند. هشت پای حلقه آبی، خطرناک ترین گونه هشت پا است و می تواند در یک آن چند نفر را بکشد.
 •  جالب تر آنکه هشت پای نر چند ماه پس از جفت گیری می میرد. هشت پای ماده تا زمانی که بچه هایش از تخم خارج شوند زنده می ماند و سپس از گرسنگی می میرد چراکه مدت ۵ ماه(مدت زمانی که لازم است تا بچه ها از تخم بیرون بیایند) چیزی نمی خورد.
 •  هشت پای ماده بیش از ۱۵۰۰۰۰ تخم در یک هفته می گذارد. بعد از این که بچه اختاپوس ها از تخم بیرون آمدند، مدت کمی روی سطح دریا همراه با پلانکتون ها شناور می مانند و سپس دوباره به اعماق دریا شنا می کنند.
 • هشت پا بسته به نوع گونه طول عمری بین چند ماه تا چند سال دارد.

حقایقی جالب در مورد انواع اختاپوس ها ( هشت‌ پا چیست )

 •  اختاپوس ها وقتی حوصله شان سر می رود بازوهای خود را می خورند.
 •  اختاپوس ها مقداری سم دارند. به نظر می رسد تمام انواع اختاپوس ها در بدن خود مقداری سم داشته باشند که ناشی ازنوعی باکتری ساکن داخل بدنشان است. البته سم بیشتر اختاپوس ها آنقدر نیست که به انسان آسیب بزند. اما در صورت گزش انسانی بزرگسال، بوسیله اختاپوس حلقه آبی، فرد برای چند دقیقه ای فلج خواهد شد.
 •  اختاپوس ها می توانند از ابزار استفاده کنند. بله، اختاپوس ها نیز همانند شامپانزه ها، دلفین ها و گاوها از جمله حیوانات هوشمندی به شمار می روند که توانایی استفاده از ابزارآلات را دارند.
 •  اختاپوس ها استاد استتار هستند. هشت‌پا یا همان اختاپوس می تواند رنگ بدن خود را در کمتر از سه دهم یک ثانیه به کلی تغییر بدهد. اما برای استتار صرفا از الگوهای کلی که در محیط اطرافش وجود دارد اقتباس نمی کند، بلکه غالبا به تقلید از ظاهر اشیایی که کف دریا یافت می شوند، مثل گیاهان و یا صخره ها می پردازد تا خود را به طور کلی در محیط زیرآب محو کند.
 •  اختاپوس ها زندگی سریعی داشته و زیاد عمر نمی کنند. با توجه به این همه قابلیت شگفت انگیزی که اختاپوس ها دارند، عمرشان کوتاه بوده و بیشتر از چند سال نیست. بعضی از گونه های این جاندار نیز شش ماه بیشتر زندگی نمی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *