صدف, وبلاگ

درباره ی صدف ها بیشتر بدانید

همانطور که می دانید انواع صدف در سراسر دنیا وجود دارد. صدف دریایی که در فارسی گوش‌ماهی نیز به آن ها گفته می شود. صدف به پوستهٔ سخت کلیه جانوران نرم‌تنی گفته شده که دارای پوشش خارجی هستند. از قبیل دوکمه‌ای‌ها و شکم‌ پایان.

 

جنس صدف:

البته گاهی به پوسته ی حلزون نیز صدف گفته می‌شود. جنس پوستهٔ صدف از سیلیکات تشکیل شده است.این جانوران یک یا دو صدف (کفه) سفت آهکی دارند که تن نرم آن ها را کاملا پوشانده است. همانطور که می دانید برخی از انواع صدف، خوراکی هستند. در ایران بیشتر افراد این موجود را به عنوان مروارید ساز می‌شناسند که در اصل همان صدف های دو کفه‌ای‌ هستند. رنگ صدفی که مشهور نیز می باشد همان رنگ براق درون صدف های مروارید ساز و خود مروارید است. هر چه نرم‌تن بزرگتر باشد جسم خارجی آن نیز بزرگتر و سخت‌تر می‌ باشد. جنس صدف‌ها از کربنات کلسیم (آهک) است. این نرم‌تنان آهک مورد نیاز برای ساختن صدف را از آب  دریا به دست می‌آورد. صدف این موجودات پس از مرگ آن ها در آب شناور شده و به سطح آب می‌آیند.

 

بیشتر بخوانید : خرید ماهی تازه + ارسال تا درب منزل

 

کاربرد صدف ها

 • مصارف غذائی برای بومیان
 • خشک کردن و فروش آن به کشورهای عربی
 • مصرف خشک شده آن حتی برای دام
 • جهت استفاده برای طعمه قلاب.
 • فروش آن به صورت تازه برای مراکز تکثیر و پرورش صدف

 

انواع صدف

● مادر مروارید :

صدف‌های مولد مروارید بوده که معمولا به رنگ سفید به چشم می‌خورند. اگرچه گاهی در رنگ‌های دیگری همچون قهوه ای و یا خاکستری نیز دیده می‌شوند. در صورتی که این صدف ها را به طرفین بگردانید می‌توانید تصور کرده که شیئی شبیه به مروارید را در دست خود نگه داشته اید.

● صدف آبالون :

این نوع صدف معمولا از سوی دانشمندان با عنوان گوش دریایی شناخته شده است. صدف آبالون به طور معمول در رنگ‌های خاکستری، قهوه ای، آبی، سبز دیده شده و درخشندگی خیره کننده ای دارد. همچنین این نوع صدف در مناطق استرالیا و نیوزلند با نام Paua خوانده می‌شود.

● صدف حلزونی :

این صدف اکثرا در رنگ‌های روشن نظیر نارنجی، صورتی دیده شده و یا اغلب به همراه رگه، نوارهای سفید و دارای طرح‌های شعله ای هستند. رنگ و ظاهر زیبا این صدف آن را به نمونه ای با ارزش در نزد متخصصان این زمینه در مناطق اروپا، آسیا و همچنین خاورمیانه تبدیل کرده است.

● صدف کلاهکی :

صدفهای کلاهکی بیشتر در گردنبندهای نقش برجسته و وسایل تزئینی استفاده شده به صورت دو رنگ، سفید قهوه ای و یا سفید نارنجی به چشم می‌خوردند. صدف‌های حلزونی و کلاهکی معمولا در ماداگاسکار و هند پیدا می شوند.

● آمونیت :

آمونیت در واقع نوعی صدف فسیل شده از نوعی ماهی مرکب است، که به حدود ۶۵ میلیون سال قبل مربوط می‌شود، نزدیک ترین جانور امروزی به این فسیل حلزون‌ های گرمسیری و مارپیچی بوده که در اقیانوس هند ساکن هستند.

شکل مدور و نقش رنگین کمانی صدف باعث شد تا از ان در طراحی و ساخت جواهرات استفاده شود. این نوع صدف‌ها معمولا به همراه گوهر کوارتز در جواهرات به کار می‌روند . صدف‌های آمونیت را در کانادا و آمریکا می‌توان پیدا کرد. اغلب رنگ صدف ها در برابر نور پایدار می‌باشند.

 

 

انواع صدف

 

 

چرا از داخل انواع صدف صدای دریا را می شنویم؟

این امر صحیح نمی باشد و برخلاف آنچه تا به امروز تصور می کرده اید، آن صدایی که با گرفتن صدف در کنار گوش خود می شنوید، صدای دریا و امواج است، اما باید بدانید که اینطور نیست.این کار فقط از آن جهت ایجاد می شود که تمامی نویزهای صوتی که در فضای پیرامون تولید شده در یک جا جمع شوند و صدایی شبیه امواج خروشان دریا را تولید کنند. این نویزها همیشه و در حالتی وجود دارند و فقط انسان به واسطه عادت کردن، آنها را نادیده گرفته و متوجه آن ها نیست.

در واقع اینطور می توان بیان کرد که برای تشدید نویز صوتی و شنیدن آنها به یک تشدیدگر نیاز است. ساده ترین تشدیدگر نیز دهان و انگشتان خودتان هستند؛ به این صورت که با دهان خود شکل O ساخته و سپس با انگشتتان دست روی گونه هایتان ضربه بزنید.این حرکت موجب می شود تا نت های جدید را بشنوید. بزرگ یا کوچک بودن O موجب می شود نت های مختلفی از صدا را بشنوید.

 

 

تشدیدگر نویزها

با این حرکت در واقع شما از دهان خود یک تشدیدگر نویز های اطراف ساخته اید. به این صورت که صدا از لرزش هوا در داخل دهان شما تولید شده و با باز کردن دهان حالا به گوش می رسد. صدف هایی را که در کنار گوش خود قرار می دهید و تصور می کنید صدای دریا و موج ها را در آن می شنوید، در اصل همان تشدیدگرهایی هستند که به واسطه داشتن بدنه خمیده و منحنی، مکان مناسبی برای بازتاب صدا محسوب شده اند.صداهای زمینه و ریزی که همیشه در هوا پراکنده هستند، در فضای خمیده ی صدف گردش نموده و صوتی مشابه موج تولید می کنند. میزان صدای تولیدی از صدف های کوچک و بزرگ مشابه هم نیست.به این دلیل که فضای داخلی صدف ها با هم فرق داشته و در نتیجه فرکانس های صوتی متفاوتی تولید کرده و شنیده می شود.

 

 

4 دیدگاه در “درباره ی صدف ها بیشتر بدانید

 1. صبا گفت:

  وووووووووووووووووووووووووووووووااااااااااااایییییی

  1. ساجده لسانی گفت:

   درود بر شما

  1. ساجده لسانی گفت:

   سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *