آبزیان, ماهی, وبلاگ

آیا کوسه ای در دریای خزر وجود دارد؟

آیا تا به حال فکر کرده اید که در دریای خزر (مازندران) کوسه وجود دارد یا خیر؟

کوسه دریای خزر – یکی از جالب‌ترین آبزیان دریایی، کوسه‌ها هستند که بیش از ۳۸۵ گونه دارند، اما جالب‌ است بدانید که حتی یک گونه از این موجودات زیبا و خشن دریای مازندران را برای زندگی وجود ندارد و حتی برای زندگی نیز این دریا را انتخاب نمی کند.

به گزارش خبرنگار حوزه محیط زیست گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، کوسه را شاید یکی از خشن‌ترین و مرگبارترین حیوانات آبزی بدانیم که انواع مختلفی دارد و معمولا در تمام دریا‌ها و اقیانوس‌ها وجود دارد ، اما شنیده‌ها و تحقیقات نشان داده که این موجود زیبا و بی‌اعصاب دریای مازندران را برای زندگی انتخاب نکرده است و امروز  قصد بر آن است که دلیل آن را برای شما افشا کنیم.

کوسه یکی از خشن ترین موجودات آبزی

همان طور که گفتیمیکی از جالب‌ترین آبزیان دریایی، کوسه‌ها هستند که بیش از ۳۸۵ گونه دارند. به نظر می‌رسد که آن‌ها قبل از دایناسور ها، در آبها فرمانروای میکردند و از ۴۰۰ میلیون سال پیش تا به امروز زندگی می‌ کنند. آن‌ها که جزء آبزیان بزرگ هستند، در اقیانوس‌ها برای خود زندگی می‌کنند و دارای قدرت شنوایی بسیار بالایی هستند. این آبزیان خشن، در ۱۰۰ میلیون سال اخیر به ندرت دستخوش تغییر و دگرگونی شده‌اند. امروزه کمتر گونه‌ای از موجودات کرهٔ زمین است که چنین احترام و ترسی را بر می‌انگیزد.

این کوسه ها که میتوان شکارچیان بی رحم و حیرت‌انگیز هم نام برد با خوردن موجودات ضعیف و زخمی، در بالای چرخه غذایی دریایی قرار می‌گیرند. آن‌ها با این کار به حفظ تعادل در سیستم طبیعت کمک می‌کنند. کوتاه‌ترین کوسه‌ای که وجود دارد به کوسه‌ کوتوله معروف است که فقط ۱۷ سانتیمتر قد دارد، در حالی که بلندترین گونه‌ کوسه‌ جهان یعنی کوسه‌ والی، تقریبا طول ان به۱۲ متر می رسد.

 

کوسه دریای خزر

 

حال شاید برایتان سوال باشد که چرا هیچ کوسه‌ای در دریای خزر شنا نمی‌کند

اگر بخواهیم واضح تر توضیح دهیم ، باید بگوییم که کوسه‌ها از دسته‌ جانداران دریایی غضروفی هستند و باید گفت که جانداران دریایی غضروفی هم فقط در آب‌های شور زندگی می‌کنند، پس آب دریای خزر که جزء آب‌های شیرین و یا کم شور محسوب می‌شود، برای زندگی کوسه‌ها مناسب نیست به همین دلیل است که هیچ کوسه‌ای در دریای خزر شنا نمی‌کند . حالا می‌خواهیم کمی در این موضوع دقیق‌تر و ریزتر شویم و ببینیم که چرا جانداران دریایی غضروفی در آب‌های شیرین و یا کم شور نمی‌توانند زندگی کنند.

حقیقت داستان این است که ماهی‌هایی که استخوانی هستند، کیسه‌ای به نام کیسه‌ شنا دارند که این کیسه‌ شنا به ماهی کمک می‌کند تا بتواند روی آب شناور بماند و تعادل داشته باشد ولی ماهی‌های غضروفی مثل کوسه‌ها، این کیسه‌ها را در ساختار بدنی خود ندارند. پس چگونه می‌توانند روی آب شناور باشند؟ در واقع این نوع موجودات برای شناور ماندن در آب از کبد‌های چرب خود استفاده می‌کنند از آن جایی که چگالی آب شور بیشتر از چگالی آب شیرین است، در نتیجه ماهی‌ها برای این که بتوانند در آب شیرین دوام بیاورند باید سختی بیش از اندازه‌ای بکشند. پس برای ماندن در آب‌های کم شور فقط دو راه وجود دارد ، یا اینکه کبدشان را آنقدر چرب کنند که بتوانند روی آب شناور بمانند که این کار فشار زیادی را به آن‌ها وارد می‌کند و یا این که باید مدام در آب شنا کنند که این کار هم باعث می‌شود تا انرژی زیادی صرف این کار کنند .

جالب تر این است که هزاران گونه از ماهی‌های غضروفی در حال حاضر در دنیا زیست می‌کنند که از این تعداد، ۵ درصد آن‌ها قادر هستند که در آب‌های شیرین هم زنده بمانند. پس می توان با این مطلب نتیجه گرفت که وارد شدن کوسه‌ها به دریای خزر که میزان شوری آن‌ها بسیار کم است، اصلا به نفع این ماهی‌ها نیست. اگر کوسه‌ها وارد آب‌های کم شیرین دریای خزر شوند، نه تنها باید برای دفع آب اضافه به کلیه هایشان فشار بیاورند، بلکه مجبور هستند تا به خاطر شنای مداوم انرژی زیادی را از دست دهند به همین دلیل است که نبایداصلا سراغ کوسه‌ها را در دریاچه‌ها گرفت.

حال میخواهیم کمی اطلاعات بیشتر از کوسه را در اختیارتان قرار دهیم، موجودات بسیار جالبی که تقریبا می‌توان گفت؛ همه‌ انسان‌ها از آن‌ها می ترسند . کوسه‌ها نسبت درجه‌ تحملی که از دما دارند، به دسته‌های مختلفی تقسیم می شوند. کوسه‌ها شامل سه دسته بندی اصلی استوایی، قطبی و حرارتی هستند. کوسه‌های استوایی: کوسه‌های کله چکشی و کوسه‌های پرستار، دو نوع معروف از کوسه‌های استوایی هستند که در مناطق اقیانوسی زندگی می‌کنند.

کوسه‌های قطبی: این نوع کوسه‌ها زندگی در نزدیکی قطعه‌های یخی قطب را دوست دارن و آنجا زندگی می کنند. در واقع ساختار بدنی آن‌ها به گونه‌ای است که به راحتی می‌توانند در دمای منجمد هم دوام بیاورند. از جمله مثال‌هایی از کوسه‌های قطبی می‌توان به سگ ماهی‌های سیاه و کوسه‌ خواب آلود گرینلند اشاره کرد. کوسه‌های حرارتی: کوسه‌های حرارتی در آب‌هایی زندگی می‌کنند که بین این مناطق قطبی و مناطق استوایی باشند. کوسه‌های حرارتی بزرگ‌تر، مانند کوسه‌های سفید ممکن است گاهی از مناطق اقیانوسی به مناطق استوایی سفر کنند، اما کوسه‌های حرارتی کوچک‌تر نمی‌توانند چنین تغییراتی در دمای آب‌ها را تحمل کنند و در نتیجه در همان منطقه‌ای که هستند باقی می‌مانند، چراکه برای آن‌ها راحتی بیشتری را به همراه دارد.

آن‌ها دندان‌ها و آرواره‌های بسیار قوی و مرگ آوری دارند، با این حال از بین تمام انواع کوسه‌هایی که وجود دارد، کوسه‌های سفید، کوسه‌های دم سفید اقیانوسی و کوسه‌های ببری، به انسان‌ها حمله‌های مرگ باری دارند.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *