آموزش روانشناسی, بهبود فردی

افزایش چشمگیر دانش در بهبود فردی تنها با چند راهکار ساده

روش های که باعث بالا رفتن دانش در بهبود فردی می شود:

مطالعه کردن

آمارها نشان می دهند که مردم کشورمان ایران سرانه مطالعه شان بسیار پایین است. یعنی سرعت 150 تا 200 کلمه بر دقیقه!!! اما همین آمارها برای کشوری مانند ژاپن کشوری سرانه مطالعه ی 90 دقیقه در روز را نشان می دهد آن هم با سرعتی قریب به 1000 کلمه در دقیقه!! از همان سال های ابتدایی مدارس در ژاپن تند خوانی را به شاگردان آموزش می دهند

اگر بخواهیم سرانه مطالعه خود را مانند کشوری مثل ژاپن بالا ببریم باید نکاتی را رعایت کنیم تا از مطالعه کردن دل سرد نشویم .

شروع سبک

ابتدای کار از کم شروع کنید. به عنوان مثال هفته ی اولی که کتاب خواندن را شروع کرده اید روزی یک الی دو صفحه بخوانید و هر هفته تعداد صفحات مطالعه تان را افزایش دهید ، این نکته باعث می شود که پس از مدتی کوتاه از مطالعه دلسرد نشوید .

پر فروش ها را انتخاب کنید

کتاب های پر فروش بدون دلیل پر فروش نیستند میتوان گفت که کتابهای پر فروش اکثرشان مطالبی جالب و بسیار مفید داشته به طوری که میتوان آثارش را در فرد بعد از مدتی مطالعه مشاهده کرد .

توجه کنید که در چه مکان و زمانی مطالعه میکنید

اگر شما مکانهای شلوغ و زمان هایی که نمیتوان تمرکز کافی را داشت و پر از سر وصدا است تمیتوانید برداشت خوبی از مطالعه کردن داشته باشید و بعد مدتی بدلیل اینکه متوجه مطالب در کتاب نمی شوید مطالعه را کنار گذاشته و دل سرد می شوید برای مطالعه کردن سعی کنید که در مکانهای خلوت و کم سرو صدا حضور داشته باشید و به مطالعه بپردازید

 روی متن خط کشی کنید

ابتدا کتاب را به صورت روزنامه وار بخوانید تا از کلیات مطالب کتاب متوجه شوید و پی به میزان ارزش کتاب ببرید اگر مطالب کتاب مفید باشد شروع به خواندن دوباره کتاب میکنیم

مطالعه ی دفعه ی اول فقط کمی سخت است، درواقع شما باید مطالب را ارزش گذاری کنید یعنی در اولین مطالعه زیر نکات مهم را خط بکشید، دقت کنید که نباید زیر تمام خط های کتاب خط کشیده شود هر صفحه امکان دارد سه، چهار خط باارزش و کلیدی داشته باشد.

مطالعه بار دوم آسانتر است و ما فقط قسمت هایی که زیرشان خط کشیده ایم را با زمانی بسیار کمتر مطالعه می کنیم سپس میتوانیم برای تثبیت مطالب در ذهن خود یکبار دیگر با زمان خیلی کمتری مطالعه را به خود اختصاص دهیم.

 

افزایش دانش در بهبود فردی

 

مطالب کاربردی و مفید: از تکنیک “نه” گغتن در بهبود فردی تا چه حد می دانید؟

 سخنرانی ها و سمینارها شرکت کنید

در سخنرانی ها و سمینار ها شرکت کنید و دانش خود را افزایش دهید واگر نمی توانید در این سخنرانی ها و سمینارها شرکت کنید فیلم یا صوت آن را تهیه کنید و بررسی کنید.

 با متخصصان مشاوره کنید

حتما با افراد متخصص یا افراد محقق در آن موضوع مشاوره کنید تا مسیر و راه کار درست درست را پیدا کنید افراد غیر متخصص یا محقق سوال نمی توانند به تمام جوانب موضوع احاطه داشته باشند و راه جامعی را به شما پیشنهاد کنند .

 از تجربه دیگران درس بگیرید

می توان گفت تجربه به معنی درس و نکاتی است که فرد در انجام کار خود با آن روبرو می شود وراه هایی که برای رشد و غلبه به مشکلات در کار از آنها استفاده می کند.

این نکته را باید بدانیم که همه ما یکبار حق زندگی کردن در این دنیا را داریم و زمان زیادی در اختیار نداریم و باید این فرصت کوتاه را غنیمت بشماریم

استفاده از تجربیات خود و ب خصوص دیگران یکی از راه های بسیار مؤثر است که باعث می شود ما از زندگیمان استفاده حداکثری را ببریم .باید زندگی گذشته خود را بررسی کنیم و از زندگیمان درس بگیریم و دیگر مرتکب اشتباهات گذشته مان نشویم و همچنین راهی که در گذشته رفته ایم را دوباره تکرار نکنیم.

برای این کار خاطره نویسی بهترین راه است .

خاطره نویسی

وقتی شما خاطرات خودتان را مینویسید و با تاریخ می سپارید ، تاریخ، آنها را در آینده به شما بازمی گرداند و شما میتوانید درس های زیادی از آنها بگیرید.

علاوه بر این شما باید از تجربیات دیگران به ویژه افراد موفق در هر زمینه ای بهره ببرید تا موفق شوید . بامصاحبه با دیگران و مطالعه ی زندگینامه و آثار افراد مختلف می توانید به تجارب آنها دست پیدا کنید.

افزایش دانش در بهبود فردی

مصاحبه با افراد

اگر شما میخواهید  راهی را طی کنید ویا مهارتی را فرا بگیرید، باید با کسانی که در آن رشته بودند و موفق شدنن صحبت کنید تا راه موفقیتشان را برای شما بیان کنند طوری که شما بتوانید در ذهن خود ترسیم کنید .

بررسی زندگی نامه دیگران

ضرب المثلی ژاپنی میگوید اگر کسی توانسته به قله ای برسد شما هم حتما میتوانید به آن قله برسید و اگر قله ای هست که هنوز فتح نشده،شما باید اولین فاتح آن باشید.

همه ی انسان ها از سیستم ذهنی وعصبی یکسانی برخورداراند و اگر افکار و عقاید  وهمین طور اعمالی که یک شخص موفق انجام داده است را مانند آن انجام دهیم،

به لطف خدا ما هم حتماً در آن زمینه موفق خواهیم شد،مسئله ی بسیار ساده ای است،ما قرار است پای خود را جای پای بزرگان بگذاریم. شما بامطالعه ی زندگی نامه بزرگان در واقع در حال شناسایی رد پای آنها هستید.

مطالب مرتبط و مفید : روش های بسیار مهم در تقویت بهبود فردی

مطالعه ی آثار دیگران

من هیچ غمی نداشتم که خواندن یک صفحه کتاب آن را از بین نبرده باشد. کتاب، عمر دوباره است. در دنیا لذتی که با لذت مطالعه برابری کند، نیست . ( مُنْتِسکیو)

وقتی شخصی 20سال از عمر خود را صرف تحقیق بر روی موضوعی کرده و سپس دست آورد های خود را در  کتابی منتشر می کند . شما بامطالعه آن اثر که کتاب است ۵۰سال عمر آن نویسنده را مطالعه می کنید(هر کتاب=یک زندگی) قطعاً همه ی یافته های آن محقق مفید نبوده اند و او زمان زیادی از عمر خود را صرف آزمون وخطا کرده تا به نتایج مختلفی رسیده و تنها نتایج مفید را درکتاب خود ذکر کرده است. پس با مطالعه کتاب او میتوان راه ۵۰ ساله ی او را طی کرد.

حرف پایانی

زندگی در این دنیا آنقدر سریع و زود گذر است که حتی اجازه امتحان کردن تمام راه ها را به ما نمی دهد.

بخش دوم بهبود فردی تمرین است . باید هر روز برای رسیدن به هدفتان تمرین کنید و توجه کنید که تمرین شما باید همراه با اگاهی باشد و در غیر این صورت از هدفتان دورتر می شوید یعنی اول یاد بگیرید سپس تمرین کنید تکرار باید هر روز باشد و پیوسته تا بتوانید به خواسته ای که مد نظرتان است برسید.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *