آبزیان, ماهی, وبلاگ

اگر پاک کردن ماهی برایتان سخت است این مطلب را بخوانید

چگونه ماهی تازه را پاك كنیم؟

نحوه ی پاک کردن ماهی – بیایید از ابتدا شروع كنیم. پاك كردن، استیك كردن و فیله كردن سه روش اصلی مهیا كردن ماهی برای طبخ می باشد. روشی كه برای تمیز كردن ماهی استفاده می‌شود بستگی به نوع ماهی و نوع طبخ آن دارد. در اینجا در آموزش پاك كردن ماهی فرض بر این است كه بخواهید ماهی تازه كوچكی را برای طبخ یا سرخ كردن ماهی استفاده كنید. بدیهی است كه به یك چاقو تیز و آب كافی برای تمیز كردن ماهی نیاز خواهید داشت. پاك كردن ماهی آنچنان دلپذیر نیست، شما می‌توانید تعداد زیادی روزنامه در دست داشته باشید. استفاده از دستكش آشپزخانه یا لاتکس هم خوب است.

قبل از شروع كار، ماهی را با آب سرد شستشو دهید تا ترشحات لزج روی پوست ماهی از بین برود. سپس پشت چاقو را در طول ماهی از دم تا سر بكشید تا فلس یا پولك‌های ماهی کاملا كنده شود. اگر پشت چاقو فلس های در حال كنده شدن حركت آرام روی ماهی دارد نیازی به برداشتن و دور كردن فلس ها نیست ولی اگر به اطراف پراكنده می‌شوند فلسها را با دست نگه دارید تا در روی چاقو حركت آرامی داشته باشد. سپس بعد از اتمام فلس گیری دوباره ماهی را در آب سرد شستشو داده تا تمام فلس های كنده شده پاك شود.

 

نحوه ی پاک کردن ماهی

چگونه ماهی تازه را پاك كنیم؟

بیایید از ابتدا شروع كنیم. چگونه ماهی تازه را برای طبخ پاك می‌كنید؟ پاك كردن، استیك كردن و فیله كردن سه روش اصلی مهیا كردن ماهی برای طبخ است. ماهی را چرخانده و در خط شكمی اش نزدیك باله ماهی، دنبال یك سوراخ كوچك بگردید. نوك چاقو را در این سوراخ مخرجی فرو برده و متصلاً برش دهید. در طول ماهی از دم تا آبشش شكاف دهید البته تنها پوست را برش دهید و اندام های داخلی را نبرید. اندامهای داخلی را به طور كامل خارج كنید. روی خط قرمز باریك در امتداد ستون مهره‌ها، شكافی وارد كرده و آن را هم بطور كامل خارج كنید. آبشش‌ها را نیز باید از ناحیه شكاف سرپوش آبششی خارج كنید و یا آبشش‌ها را قطع كنید. ماهی را بار دیگر با آب سرد بشویید.

آماده كردن ماهی برای طبخ بستگی به سلیقه شما دارد. ممكن است بخواهید شكل اصلی ماهی دست نخورده باقی بماند یا تصمیم بگیرید سر، دم و باله‌ها را ببرید. اگر می‌خواهید سر ماهی را بزنید، درست از زیر آبشش، سر را ببرید. دم را از محلی كه به بدن متصل می‌شود قطع كنید. باله‌ها را با مقدار اندكی از پوست ماهی برش دهید. اگر می‌خواهید باله پشتی ماهی را ببرید، با مقدار اندكی از پوست از هر دو طرف باله برش دهید. سپس باله را از جلوی قسمت انتهایی دم ببرید. این راه خوبی برای كشیدن اندكی از استخوان‌های متصل به باله پشتی است. شما می توانید برای خرید ماهی سفید تازه به سایت زدبازار مراجعه کنید.

 

نحوه ی پاک کردن ماهی

 

نحوه ی پاک کردن ماهی

روش دوم

چند راه ساده برای پاک کردن ماهی:

همیشه ماهی را پاک شده می‌خرید و باورتان این است که از پس تمیز کردنش برنمی‌آیید؟ باور کنید پاک کردن ماهی آسان‌تر از چیزی است که فکر می‌کنید. کافی است چند لایه روزنامه را روی اپن یا میز آشپزخانه پهن کنید و با یک کارد نوک تیز و قیچی آشپزخانه کارتان را شروع کنید.

 

قدم اول؛ پاک‌سازی فلس‌ها

ماهی را روی روزنامه بگذارید و با قیچی یا کارد، باله ها را ببرید. با یک دستمال بیخ دم ماهی را محکم بگیرید و با  کارد در جهت خلاف خواب فلس روی ماهی بکشید، به طوری که لبه کارد زیر فلس برود. برای پاک کردن ماهی با ضربه های محکم فلس را از بدنه جدا کنید. هرچه از طرف سر و به طرف دم بروید، فلس آسان‌تر کنده می‌شود. (اگر مصرف ماهی شما زیاد است می‌توانید از بازار فلس‌گیر تهیه کنید.) دقت کنید که فلس بیخ سر و زیر شکم ماهی نیز گرفته شود. پس از تمام شدن این مرحله از کار، لایه رویی روزنامه را با فلس جمع کنید و ماهی و تخته برش را روی لایه زیری روزنامه بیندازید. شما می توانید برای خرید ماهی سالمون نروژی بروی لینک آبی کلیک کنید.

 

قدم دوم؛ جدا کردن کله ماهی

برای جدا کردن سر، ابتدا محل اتصال سر و زیر گلو را با نوک کارد ببرید، سپس سر را از لبه تخته یا میز بیرون بگذارید. با یک دست ماهی را روی تخته یا میز نگه‌دارید و با دست دیگر سر را به پایین فشار دهید تا مفصل استخوان جدا شود، سپس با کارد سر را از تنه جدا کنید. منظور از پاک کردن سر ماهی، جدا کردن آن مقدار گوشتی است که در سر وجود دارد و می‌توان آن را در پخت و پز به کار برد. برای جدا کردن این گوشت، سر ماهی را زیر آب سرد بشویید، به‌طوری که اثری از خون و مواد لزج در آن باقی نماند. پاک کردن ماهی به دقت زیادی نیاز دارد. سپس سر را در قابلمه بگذارید، اندکی آب اضافه کنید، در قابلمه را ببندید و ۱۰ تا ۱۲ دقیقه روی آتش ملایم بپزید. سپس قابلمه را از روی آتش بردارید و بگذارید خنک شود. اکنون سر ماهی را از قابلمه درآورید، روی تخته بیندازید و گوشت آن را با چنگال جدا کنید. باقی سر ماهی را دور بیندازید.

 

قدم سوم؛ تمیز کردن

ماهی را از دو جا می‌توان شکافت؛ از شکم و از گرده. شکافتن شکم ماهی رسم شمال و شکافتن گردن آن رسم جنوب است. برای شکافتن شکم ماهی، نوک کارد را زیر گلوی ماهی فرو کنید و پوست شکم را تا ته شکم بشکافید. سپس برای پاک کردن ماهی درون شکمش را خالی کنید. برای شکافتن گردن ماهی آن را به پهلو بخوابانید و با یک دست آن را نگه‌دارید. سپس کارد را درون شکاف زیر سر فروتر کنید و بشکافید تا به حفره شکم برسید و ماهی مانند کتاب باز شود. سپس داخل شکمش را خالی کنید. اگر قصد پر کردن شکم ماهی را دارید، شکافتن از گردن روش مناسب‌تری است. ماهی را پس از پاک کردن و شکافتن یا قطعه‌قطعه کردن، زیر آب سرد بگیرید و با برس یا نوک کارد خون و سیاهی را از توی شکم آن بتراشید. سپس آب بکشید و در آبکش بگذارید تا آب آن برود. بعد از شستن ماهی، برای گرفتن بوی دست، یک برش لیمو را با یک قاشق تفاله قهوه در میانه دو دست بمالید و سپس با آب سرد بشویید.

 

نحوه ی پاک کردن ماهی

پاک کردن ماهی با گرفتن پوست

گاهی ماهی را پوست کنده در فر می‌گذارند یا بخارپز می‌کنند. در این صورت البته گرفتن فلس آن لازم نیست. آسان‌ترین راه برای کندن پوست ماهی، این است که آن را به حالت نیم‌پز از فر در بیاورید و با لبه کارد پوست آن را بردارید. می‌توانید ماهی را پاک کرده و بعد از شستن، برای ۲ تا ۳ دقیقه در آب جوش بیندازید و بعد از درآوردن پوستش را جدا کنید. با کارد نوک باریک تیز هم می‌توانید پوست ماهی خام را بردارید. اما این کار به کمی تمرین نیاز دارد. پس اگر زیاد حرفه‌ای نیستید، پاک کردن ماهی و کندن پوستش را به این شیوه امتحان نکنید.

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *