آبزیان, ماهی, میگو

در حلال بودن لابستر ، خرچنگ دراز و خرچنگ پهن باید تردید داشت !!

در حلال بودن لابستر ، خرچنگ دراز و خرچنگ پهن باید تردید داشت !!

بحث حلال بودن لابستر ، خرچنگ دراز و خرچنگ پهن و همچنین سرو آنها در رستورانها از اهمیت بالایی برخوردار است ، به همین دلیل گفتگوهایی با کارشناسان و اساتید دانشگاه در حوزه علوم دریایی و اقیانوسی صورت گرفته تا متفاوت بودن میان لابستر یا شاه میگو ، میگو ، خرچنگ دراز آب شیرین و خرچنگ پهن روشن شود.

 

دکتر حسین عمادی ( استاد علوم شیلاتی دریا و اقیانوس شناسی دانشگاه ) :

از نظر فقه شیعه گفته شده که ماهی های فلس دار حلال است ، این مسئله از نظر علمی بسیار قابل توجه است ، چرا که ماهی های فاقد فلس می توانند از طریق آب مواد سمی را جذب کنند که این امر از نظر علمی همچنان قابل تامل است.

همچنین افزود : که تا کنون تحقیقاتی در این زمینه انجام شده و به دلایلی که گفته می شود « فقط تحقیق روی ماهی های فلس دار قابل انجام است » متوقف شده است.

 

میگو (Shrimp)

حلال بودن لابستر

همچنین این استاد اقیانوس شناسی دانشگاه یادآوری کرد که سخت پوستان به طور مطلق فاقد پولک هستند. برای مقایسه بین لابستر(Lobster) و ماهی باید گفت که قشری که بدن میگو ، لابستر و خرچنگ دراز آب شیرین را پوشانده کاملا با ماهی فرق دارد و از یک پوشش کیتینی برخوردار است. به طور مطلق نمی توان عنوان کرد که میگو ، لابستر و خرچنگ دراز آب شیرین دارای فلس هستند.

لابستر (Lobster) یا شاه میگو

حلال بودن لابستر

 

همچنین وی یادآور شد که چندین سال قبل قرار بود فتاوایی برای حلال بودن این موجودات گرفته شود، مرکز تحقیقات شیلات در سال 1374 برای گرفتن حلیت اقدام به ارائه اسامی جدیدی برای این آبزیان کرد. آنها لابستر را به عنوان شاه میگوی دریایی با آب شور و خرچنگ دراز آب شیرین (Crayfish) را شاه میگوی آب شیرین نامگذاری کردند .

 

خرچنگ دراز آب شیرین (Crayfish)

 

دکتر عمادی تأکید کرد : هنگام طرح پرسش از فقها ، سوال باید صریح و روشن بیان شود ، به گونه ای که جای کوچکترین سوالی باقی نماند . استاد علوم شیلاتی دریا تصریح کرد : اگر میگو را حلال بدانیم از نظر علمی هیچ فرق عمده ای میان میگو و خرچنگ دراز آب شیرین وجود ندارد . اختلافات این دو از نقطه نظر جانورشناسی تقریبا مثل اختلافات بین گاو و بز است. از نظر رفتاری هم تقریبا به همان ترتیب است. فرق لابستر و میگو این است که لابستر از میگو بزرگتر ، طول عمر بیشتر و در مناطق صخره ای و اعماق دریا زندگی می کند ، اما میگو در مناطق کم عمق تر زندگی می کند.

 

خرچنگ پهن(Crab)

حلال بودن لابستر

 

وی در ادامه با اشاره به شرایط زیستی این آبزیان گفت: خرچنگ دراز آب شیرین نیز در آب شیرین زندگی می کند، اما میگو و لابستر در آب شور زندگی می کنند، اما یک سری از میگوها نیز در آب شیرین زندگی می کنند و دقیقا مثل میگوهای آب شور هستند. در این میان توجه به خرچنگ پهن (Crab) است که اصطلاحا به آن در فارسی خرچنگ گفته می شود و از نظر علما حرام اعلام شده است. از نظر جانورشناسی لابستر ، خرچنگ دراز آب شیرین و میگو از یک خانواده نیستند ، اما رده های آنها مشابه یکدیگرند . خرچنگ پهن در یک رده دیگر قرار دارد.

 

دکتر محمد رضا فاطمی ( استاد علوم بیولوژی دریایی واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی ) :

شاه میگو و لابستر تفاوتی با هم ندارند . شاه میگو اسم فارسی است که برای لابستر انتخاب شده است که از خانواده سخت پوستان به حساب می آید . وی با اشاره به اینکه ماهی فلس دارد و فلس آن از جنس آن کیتین است که این کیتین از ماهی حفاظت می کند ، گفت:‌ آنچه روی بدن سخت پوستان قرار دارد هم از جنس همین کیتین است ، از این رو می توان از نظر زیست شناسی این قشر را پولک یکپارچه به حساب آورد.

حلال بودن لابستر

دکتر علیرضا ساری( استاد جانورشناسی دریای دانشکده زیست شناسی دانشگاه تهران ) :

لابستر در بازارهای جهانی از غذاهای و ارزشمند و لذیذ شمرده می شود و در زبان فارسی نام شاه میگو برای آنها گذاشته شده است . همچنین افزود : این شاه میگوها در کشور ما بیشتر در چابهار صید می شده است و اشکال دیگری از آنها هستند که در اعماق پایین تری از دریا زندگی می کنند و از نظر شکلی مسطح هستند و به آن مادر میگو گفته می شود. همچنین نوعی از خرچنگ که از آن با عنوان خرچنگ دراز آب شیرین یاد می شود که با عنوان شاه میگوی آب شیرین به فروش می رسد ، حوزه گونه های این آبزی مناطق شمالی کشور به خصوص تالاب انزلی، دریای خزر و رودخانه ارس است . این آبزی به طور کلی در محیطهای رودخانه ای زندگی می کن ، اما طی چند سال ایران اقدام به صادرات خرچنگ دراز آب شیرین یا شاه میگوی آب شیرین کرده است که البته به صورت محدودی وارد بازارهای داخلی شده است .

( حلال بودن لابستر ، خرچنگ دراز و خرچنگ پهن !! بخورین نوش جان  )

خالی از لطف نیست که ارزش غذایی لابستر ( حلال بودن لابستر ) یا شاه میگو رو هم بدانیم :

ازنظر ارزش غذایی لابستر یا شاه میگو بایدگفت که این آبزی سرشار از پروتئین به همراه مقدار بسیار کمی از چربی های اشباع می باشد لابستر منبع غنی از سلنیوم و همچنبن شامل اسید چرب امگا 3 است . از دیگر خواص لابستر می توان به تامین مقدار زیادی از پروتئین بدن در صورتی که میزان چربی در بافت آن پایین است اشاره کرد . در نتیجه می تواند غذای مناسب ورزشکاران باشد و پروتئین مورد نیاز عضله ورزشکاران را فراهم ‌نماید‌. این پروتئین ها شامل اسیدهای آمینه کوچکی هستند که تولید پروتئین های مورد نیاز بافت ها را فراهم ‌می سازد . همچنین ‌این پروتئین ها به بافت استخوانی و غضروفی بدن کمک می نمایند و برای سلامت خون بسیار مفید هستند.

همچنین دارای مواد معدنی و ویتامین های حیاتی مانند مس ، روی، آهن (  آهن ماده ای است که در تشکیل سلول های قرمز خون و حفظ عملکرد هموگلوبین در رساندن اکسیژن به تمامی قسمت های بدن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که می تواند حمل و نقل خون سالم را حفظ کرده و از کم خونی جلوگیری کند )،  فسفر ، منیزیم ، ید ، ویتامینB12  ، B6 و E برای عملکرد طبیعی بدن می باشد .  مصرف منظم لابستر یا شاه میگو در وعده های غذایی باعث محافظت بدن در برابر بیماری تیروئید ، افسردگی و کم خونی می گردد . آهن به همراه مس برای حفظ عملکرد گلبول های قرمز بسیار با اهمیت هستند. میزان مس موجود در شاه میگو حدود ۱۷ برابر بیشتر از میزان مس در ماهی قزل آلا است. شاه میگو غنی از ید که نقش کلیدی در عملکرد هورمون های تیروئیدی و تنظیم عملکرد آن ها دارد.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *