ماهی, وبلاگ

نکاتی برای تشخیص ماهی تازه

ماهی از جمله چیزهایی ست که باید از مکان های مطمئن و به صورت تازه تهیه شود. چون در اثر ماندن در هوای آزاد طی چندین ساعات فساد گوشت در آن آغاز می شود. لذا برای جلوگیری از مسمومیت ها باید در انتخاب این ماده غذایی دقت داشت. اینجا با روش خرید ماهی تازه آشنا خواهید شد.

 

به چه نکاتی در انتخاب ماهی دقت کنیم؟

در روش خرید ماهی تازه باید به نکاتی توجه کرد، نکاتی از جمله کدر نبودن فلس ها، سفت بودن فلس ها روی پوست و شفاف بودن رنگ ماهی باید توجه کرد که نشان از صید تازه آن دارد. همچنین چشم های شفاف و درخشان ماهی حاکی از تازگی و چشم های کدر یا فرورفته نشان از کهنگی ماهی دارد.

ماهی تازه بوی به خصوصی همچون بوی جلبک دریایی را می دهد و آبشش ها تمیزی و درخشندگی خاصی دارند و رنگ انها صورتی تا قرمز خواهد بود. گوشت شکم ماهی تازه سفت است و حالت شل، افتادگی و فرورفتگی ندارد.

 

روش خرید ماهی تازه

 

دقت کنید که هرگز ماهی پخته شده در کنار مواد غذایی خام قرار ندهید زیرا موجب آلودگی آن می شود. ماهی را برای اولین بار می توانید سریعا منجمد کنید اما زمانی که انجماد آن باز شد دوباره این کار را انجام ندهید، ضمن کاهش ارزش غذایی آن باعث آلوگی و مسمومیت غذایی نیز می شود.

 

ماهی منجمد یا ماهی تازه؟

اکثر افراد جامعه اینطور گمان می کنند که هر گوشتی منجمد است مزه و طعم آن عوض شده و یا ارزش غذایی آن کمتر است در صورتی که اگر از مرحله صید تا مرحله انجماد آن به درستی صورت گرفته باشد هیچ گونه مشکلی نخواهد داشت.

 

به طور کلی درست است که ارزش غذایی ماهی اگر به صورت اصولی منجمد شده باشد پایین نخواهد آمد، اما اگر در این حین، تغییر چند درجه ای در دما رخ دهد تازگی محصول را تحت تاثیر قرار داده و رنگ و طعم آن عوض خواهد شد به خصوص اگر امعاء و اخشا ماهی خارج نشده باشد.

 

روش صحیح یخ زدایی ماهی

برای حفظ کیفیت گوشت ماهی لازم است بدانید که یخ زدایی از آن هم باید درست انجام شود. به این منظور لازم است 24 ساعت قبل از مصرف ماهی آن را بده درون یخچال منتقل کنید تا ضمن حفظ کیفیت آن هیچگونه تغییری در طعم و رنگ حاصل نشود. اگر انجماد زدایی در محیط بیرون انجام شود خونابه زیادی خارج شده و شدیدا باعث کاهش املاح محلول در آب و ارزش غذایی ماهی شده و طعم ماهی را تغییر می دهد. برای خواندن مطالب بیشتر در مورد اینکه ماهی قزل آلا چه خاصیتی دارد و یا خواص و طعم ماهی کپور می توانید روی لینک آبی رنگ کلیک کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *