ماهی, وبلاگ

نکات مهم درباره ی تازگی ماهی که قبل از خرید باید بدانید

ماهی از جمله چیزهایی ست که باید از مکان های مطمئن و به صورت تازه تهیه شود. چون در اثر ماندن در هوای آزاد طی چندین ساعات فساد گوشت در آن آغاز می شود. لذا برای جلوگیری از مسمومیت ها باید در انتخاب این ماده غذایی دقت داشت. اینجا با روش خرید ماهی تازه آشنا خواهید شد.

 

به چه نکاتی در انتخاب ماهی دقت کنیم؟

در روش خرید ماهی تازه باید به نکاتی توجه کرد، نکاتی از جمله کدر نبودن فلس ها، سفت بودن فلس ها روی پوست و شفاف بودن رنگ ماهی باید توجه کرد که نشان از صید تازه آن دارد. همچنین چشم های شفاف و درخشان ماهی حاکی از تازگی و چشم های کدر یا فرورفته نشان از کهنگی ماهی دارد. ماهی تازه بوی به خصوصی همچون بوی جلبک دریایی را می دهد و آبشش ها تمیزی و درخشندگی خاصی دارند و رنگ انها صورتی تا قرمز خواهد بود. گوشت شکم ماهی تازه سفت است و حالت شل، افتادگی و فرورفتگی ندارد.

 

روش خرید ماهی تازه

 

دقت کنید که هرگز ماهی پخته شده در کنار مواد غذایی خام قرار ندهید زیرا موجب آلودگی آن می شود. ماهی را برای اولین بار می توانید سریعا منجمد کنید اما زمانی که انجماد آن باز شد دوباره این کار را انجام ندهید، ضمن کاهش ارزش غذایی آن باعث آلوگی و مسمومیت غذایی نیز می شود.

 

خرید ماهی تازه

ماهی منجمد یا ماهی تازه؟

اکثر افراد جامعه اینطور گمان می کنند که هر گوشتی منجمد است مزه و طعم آن عوض شده و یا ارزش غذایی آن کمتر است در صورتی که اگر از مرحله صید تا مرحله انجماد آن به درستی صورت گرفته باشد هیچ گونه مشکلی نخواهد داشت. به طور کلی درست است که ارزش غذایی ماهی اگر به صورت اصولی منجمد شده باشد پایین نخواهد آمد، اما اگر در این حین، تغییر چند درجه ای در دما رخ دهد تازگی محصول را تحت تاثیر قرار داده و رنگ و طعم آن عوض خواهد شد به خصوص اگر امعاء و اخشا ماهی خارج نشده باشد.

 

روش صحیح یخ زدایی ماهی

برای حفظ کیفیت گوشت ماهی لازم است بدانید که یخ زدایی از آن هم باید درست انجام شود. به این منظور لازم است 24 ساعت قبل از مصرف ماهی آن را بده درون یخچال منتقل کنید تا ضمن حفظ کیفیت آن هیچگونه تغییری در طعم و رنگ حاصل نشود. اگر انجماد زدایی در محیط بیرون انجام شود خونابه زیادی خارج شده و شدیدا باعث کاهش املاح محلول در آب و ارزش غذایی ماهی شده و طعم ماهی را تغییر می دهد. شما می توانید برای خرید ماهی شوریده به سایت زدبازار مراجعه کنید.

 

 

ویژگی های ماهی تازه

اول از همه به یاد داشته باشید که تا حد امکان ماهی را از فروشگاههای معتبر و یا محل فروش مرغ و ماهی که اصول بهداشتی را رعایت می کند خریداری کنیم بعد از ان به این نکته ها در هنگام خرید ماهی دقت کنیم.چشم های ماهی باید شفاف باشد. زمانی که ماهی را با انگشت فشار می دهیم نباید با فشار ما در داخل بماند یعنی بعد از اینکه انگشتمان را بر داشتیم گوشت ماهی دوباره به سمت بیرون حرکت کند.

  • گوشت ماهی تازه صورتی کم رنگ و براق است.
  • ماهی تازه گوشتی تقریبا مرطوب و لطیف دارد.
  • فلس های ماهی باید محکم به بدن ماهی چسبیده باشد.
  • بخش های مختلف ماهی به خصوص شکم ماهی نباید شل باشد و حالت افتادگی نباید داشته باشد.
  •  چشم های ماهی باید شفاف باشد.

 

خرید ماهی تازه

چرا ماهی جنوب بو نمی‌دهد؟

ماهی‌ها انواع مختلفی دارند. بعضی از آن‌ها ماهی آب شور و بعضی دیگر ماهی آب شیرین هستند. البته انواع ماهی‌های دریایی نسبت به ماهی‌های پرورشی ارجحیت دارند به دلیل اینکه آن‌ها از دریا که منبع بسیاری از مواد مغذی است تغذیه می‌کنند. در ضمن نباید فراموش کرد که این نوع ماهی‌ها از لحاظ ید و ویتامین D و سایر مواد مغذی بهتر از ماهی‌های پرورشی -که این خواص را ندارند – هستند. به علاوه، ماهی‌ها از لحاظ نوع تغذیه و اسیدهای آمینه موجود در بدن‌شان نیز با هم متفاوت‌اند. برخی از آن‌ها گوشت‌خوار، گیاه‌خوار و برخی دیگر جزو ماهی‌هایی هستند که از مواد کف دریا و… تغذیه می‌کنند. به همین دلیل ترکیب اسیدهای آمینه بدن‌شان متفاوت است.

البته اغلب ماهی‌ها اسیدهای آمینه بیوژن دارند. اسیدآمینه بیوژن عاملی است که باعث تولید بوی ماهی می‌شود. به همین دلیل بوی زُهم ماهی به 2 عامل نوع تغذیه و اسیدآمینه موجود در بدن ماهی بستگی دارد. نباید فراموش کرد که انتخاب ماهی بدون بو یا بودار به ذائقه افراد نیز برمی‌گردد و اغلب افرادی که مرتب ماهی مصرف می‌کنند، این طعم و بو برایشان قابل‌پسندتر است. البته توصیه می‌شود برای گرفتن بوی زهم ماهی بیشتر از ادویه‌ها و پیاز استفاده شود چون از نظر تغذیه‌ای سالم هستند و پیامدی را برای مصرف‌کننده در پی نخواهند داشت. مسئله بعدی کیفیت ماهی است که با توجه به نوع پرورشی و دریایی آن به عوامل دیگری چون نحوه حمل‌ونقل، نگهداری، سردخانه‌گذاری و… بستگی دارد. در مورد اینکه ماهی از جنوب یا شمال تامین شود، تفاوتی نیست اما اگر از جنوب تامین می‌شود حتماً باید منجمد حمل شود یا با هواپیما به مقصد مورد نظر انتقال پیدا کند. اگرچه ماهی شمال را هم می‌توان به صورت غیرمنجمد نیز به برخی از شهرهای اطراف انتقال داد اما برای حمل به شهرهای دورتر باید روش انجماد را انتخاب کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *