آبزیان, ماهی, میگو, وبلاگ

جایگزین شدن گوشت سفید به جای گوشت قرمز

یکی از متداول ترین سوالاتی که توسط مردم مطرح می شود این است که گوشت سفید بهتر است یا گوشت قرمز؟ برای پاسخ به این سوال میتوانید این محتوا را تا انتها مطالعه کنید اما اگر بخواهیم در چند کلمه به این سوال پاسخ بدهیم بهتر است بدانید که گوشت سفید برای بدن بسیار مفید است در نتیجه بهتر است برای صرف غذا به جایگزین شدن گوشت سفید به جای گوشت قرمز روی بیاورید. در انتها بهتر است برای خرید انواع گوشت سفید بر روی لینک خرید ماهی تازه کلیک کنید.

جایگزین شدن گوشت سفید به جای گوشت قرمز !!

با جایگزین شدن گوشت سفید به جای گوشت قرمز می توان از بیماری های سرطان روده و پروستات جلوگیری کرد. بدون شک گوشت یکی از اصلی‌ترین مواد خوراکی ایرانی‌ها به حساب می‌آید که از گذشته تاکنون همراه رژیم غذایی آن‌ها بوده است . به صورت کلی گوشت به سه گروه گوشت قرمز ، گوشت طیور و گوشت دریایی تقسیم می‌شود ؛ اما در حوزه تغذیه این سه در غالب دو گروه گوشت قرمز و گوشت سفید تعریف شده‌اند .

گوشت به عنوان اصلی‌ترین منبع تامین پروتئین در هرم غذایی یک جامعه سالم قرار دارد. از آنجایی که پروتئین گوشت همراه با مقادیر قابل توجهی اسید آمینه‌های ضروری و غیر ضروری مصرف می‌شود ، تقریبا در همه رژیم‌های غذایی توصیه شده توسط متخصصان حوزه تغذیه گنجانده شده است .

امروزه گوشت‌ها به دو دسته گوشت سفید و گوشت قرمز تقسیم می‌شوند :

گوشت سفید :  شامل گوشت طیور مانند گوشت مرغ، گوشت شترمرغ، گوشت بوقلمون و گوشت دریایی همچون گوشت ماهی و میگو می‌شود .

گوشت سفید نسبت به گوشت قرمز آهن و پروتئین کمتری دارد ، اما از طرفی مقدار ویتامین B گوشت سفید بیشتر است و شامل مقدار قابل توجهی ویتامین K می‌باشد که در این مورد در مطالب آتی بیشتر ریز می شویم .

بیشتر بدانید :

هشت ویتامین تشکیل دهنده ویتامین B کمپلکس

1- تیامین                                                   2- ریبوفلاوین

3- نیاسین                                                 4- اسید پانتوتنیک

5- پیریدوکسین                                          6- بیوتین

7- فولات یا اسید فولیک                            8- کوبالامین

 

منابع ویتامین B1 ( ویتامین ضداسترس ):

ماهی سر شار از تیامین

مصرف گوشت ماهی و میگو که حاوی چربی های سالم است برای تامین ویتامین B1 لازم بدن بسیار مفید و مهم شمرده می شود ؛ برای نمونه در 100 گرم ماهی در حدود 0.67 میلی گرم تیامین است . هم چنین ماهی تن نیز در حدود 0.5 میلی گرم در خود ویتامین ب 1 دارد .

جایگزین شدن گوشت سفید

 

پسته منبع ویتامین B1 :

می توان پسته را بهترین منبع تیامین نامید، چرا که در هر 100 گرم پسته در حدود 0.87میلی گرم تیامین وجود دارد.

ارده از منابع ویتامین B :

ارده سرشار از آهن و روی و مقدار مناسبی تیامین است؛ این مقدار در هر صد گرم ارده شامل.6 1 میلی گرم می شود.

لوبیاها غنی از ویتامین B :

همه انواع  لوبیا شامل  لوبیای سیاه، لوبیای سفید، لوبیا چیتی دارای ویتامین B1 هستند؛ با مصرف روزانه یک کاسه لوبیا می توان به اندازه مورد نیاز ویتامین ب یک بدن را تامین کرد.

 

منابع ویتامین B2  برای تقویت قوه بینایی و سلامت پوست :

هویج :

هویج نسبت به سایر سبزیجات مصرف فراوانی قرار می گیرد. این ماده غذایی در حدود یک فنجان اگر باشد 5 درصد از ویتامین B2 مورد نیاز بدن را به صورت روزانه فراهم می کند.

شیر سرشار از ویتامین B :

شیر بز و شیر گاو بهترین منابع ویتامین B2  هستند؛ این ماده غذایی با ارزش برای ویتامین B کمپلکس و کلسیم هم بهترین منبع خوانده می‌شود.

پنیر :

پنیر با این که کلسترول بالایی دارد ولی  منبع خوبی برای تامین ریبوفلاوین است ؛ در هر صد گرم پنیر می توان 0.57 میلی گرم ویتامین B2 دریافت کرد .

بادام :

بادام با دارا بودن درصد بالایی از ریبوفلاوین از بهترین منابع ویتامین B  به حساب می آید؛ به طور کلی هر صد گرم بادام در حدود 1.01 میلی گرم ریبوفلاوین در خود دارد همچنین این مغز خوشمزه سر شار از ویتامین E ، کلسیم، پتاسیم و مس است.

منابع غذایی سرشار از ویتامین B3 :

تخم مرغ :

تخم مرغ علاوه بر این که بهترین منبع تامین پروتئین و مواد معدنی به شمار می رود دارای درصد بالایی نیز نیاسین است؛ به طور کلی یک عدد تخم مرغ برزگ می تواند هفت درصد از مقدار مورد نیاز بدن به صورت روزانه را تامین کند.

چغندر از منابع نیاسین :

این منبع گیاهی  سرشار از آنتی اکسیدان است  و پشتیبان خوبی برای سم زدایی در بدن به شمار می رود؛ به همین دلیل  چغندر مناسب ترین غذاها برای کبد است و در هر صد گرم چغندر حدود 0.334 میلی گرم نیاسین وجود دارد.

کرفس :

از مفید ترین مواد غذایی برای دفع سنگ صفرا محسوب می شود هم چنین یک فنجان کرفس خام می تواند حدود 34 میکرو گرم ویتامین B  بدن را تامین کند، یعنی چیزی در حدود دو درصد از نیاز روزانه !

منابع تامین ویتامین B5 :

پودر آب پنیر ، قارچ ، کلم بروکلی …

منابع تامین ویتامینB6 :

مواد غذایی سبوس دار ، سیر …

منابع غنی از ویتامین B7 :

برگ چغندر ، زرده تخم مرغ …

مواد خوراکی حاوی ویتامین B9 :

مارچوبه ، سبزیجات برگ سبز منبع اسید فولیک ، آووکادو …

منابع ویتامینB12 :

جگر ، گوشت بوقلمون ، گوشت مرغ …

جایگزین شدن گوشت سفید

همچنین گوشت سفید در مقایسه با گوشت قرمز کالری و چربی کمتری دارد ؛ که این موضوع سبب شده است گوشت قرمز در رژیم غذایی افرادی که می‌خواهند وزن خود را کاهش دهند ، جایگاه ویژه‌ای داشته باشد . کلسترول گوشت سفید بسیار پایین است ، به همین دلیل به افرادی که دچار بیماری‌های قلبی و عروقی هستند ، توصیه می‌شود که گوشت سفید همچون گوشت ماهی ، گوشت مرغ را جایگزین گوشت‌های قرمز مثل گوشت گوساله و گوسفند کنند .

البته در نظر بگیرید که بهتر است گوشت سفید در بسته‌بندی‌های استاندارد و بهداشتی خریداری شوند ، زیرا مانند هر ماده خوراکی ، گوشت سفید نیز ممکن است به میکروب و باکتری‌های مختلفی آغشته شود .همچنین در زمان پخت گوشت سفید ، بهتر است مطمئن شویم گوشت به صورت کامل پخته شده است و متخصصان حوزه تغذیه معتقدند گوشت سفید را به صورت خام یا نیم پز مصرف نکنید .

جایگزین شدن گوشت سفید به جای گوشت قرمز عملی پسندیده است

گوشت قرمز : نیز شامل گوشت دام همچون گوشت گوساله و گوسفند می‌شود. در چند سال اخیر به دلیل گسترش بیماری‌هایی مانند نقرس و بیماری‌های قلبی و عروقی بسیاری از پزشکان در مورد مصرف گوشت قرمز هشدارهایی را منتشر کردند . گوشت قرمز با اینکه آهن و پروتئین بیشتری در خود جا داده است ، حاوی مقادیر زیادی کلسترول و چربی‌های اشباع شده است . مضرات احتمالی مصرف گوشت قرمز سبب گردیده است که بسیاری از دولت‌ها در جوامع پیشرفته هزینه‌های قابل توجهی برای جایگزینی گوشت سفید با گوشت قرمز کنند .

بر اساس آمارهای منتشر شده از سوی سازمان بهداشت جهانی ، در ایالت متحده آمریکا سالانه حدود نیم میلیون نفر به دلیل مصرف گوشت قرمز دچار بیماری‌های ناعلاج می‌شوند . از طرفی بر اساس تحقیقات صورت گرفته مصرف بی‌رویه گوشت قرمز می‌تواند سبب بروز سرطان روده بزرگ و سرطان پروستات شود( جایگزین شدن گوشت سفید به جای گوشت قرمز ) .بدون شک گوشت یکی از اصلی‌ترین مواد خوراکی ایرانی‌ها به حساب می‌آید که از گذشته تاکنون همراه رژیم غذایی آن‌ها بوده است  . همین موضوع سبب شده است بسیاری از پزشکان تغذیه مصرف گوشت قرمز را به صورت کامل از رژیم غذایی بسیاری از بیماران خود حذف می‌کنند . زمانی که فواید مصرف گوشت را در کنار مضرات آن قرار می‌دهیم ، متوجه می‌شویم مصرف گوشت سفید به مراتب بهتر است  (سوسیس و کالباس ماهی )

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *