آبزیان, وبلاگ

وال چیست ؟ بررسی چگونگی زندگی وال ها

آیا میدانید وال چیست ؟ وال‌ها در ظاهر بسیار شبیه ماهی‌ها به نظر می‌ آیند، اما در واقع از پستانداران هستند. آن‌ها مانند دیگر پستانداران، بچه می‌زایند و به بچه‌های خود شیر نیز می‌دهند. اغلب آن‌ها به صورت گروهی با بکدیگر زندگی می‌کنند. در اینجا درباره ی وال ها بیشتر خواهیم دانست.گاه گروهی از وال ها به دلایل ناشناخته ای در ساحل دریا به گل می‌نشینند و می‌میرند. همچنین، نسل بسیار از آن ها به دلیل شکار بی‌رویه در خطر نابودی قرار گرفته است.

 

بیشتر بخوانید : خرید ماهی تازه + ارسال تا درب منزل 

نحوه ی تنفس در وال ها

همانطور که گفته شد وال‌ها مانند ما انسان‌ها از پستانداران هستند. بنابراین باید از هوا تنفس کنند. آن‌ها بارها در طول شنا کردن به سطح آب می‌آیند و از راه یک یا دو سوراخ بر بالای سرشان تنفس می‌کنند.
یک گونه از وال‌ها به نام وال عنبر، شیرجه‌‌‌زننده‌ی ماهر و عجیبی است. این وال می‌تواند تا 2 ساعت نفس خود را نگه دارد.

 

نحوه ی غذاخوردن وال ها

اکثر وال‌ها از کوچک تا بزرگترین آن ها با غربال‌کردن آب دریا، غذا به دست می‌آورند. آن‌ها آب را از ردیفی از صفحه‌های شانه‌مانند می‌گذرانند و پلانکتون‌ها، ماهی‌های کوچک در این شانه‌ها به دام می‌افتند تا وال ها بتوانند آن‌ها را ببلعند. برخی وال‌ها، مانند وال عنبر، دندان نیز دارند و ماهی و ماهی‌مرکب می‌خورند.

نحوه ی زادآوری وال ها

وال‌ها بچه‌های خود را زیر آب دریا به دنیا می‌آورند. چون آن‌ها پستانداربوده و نیاز دارند از هوا تنفس کنند. بنابراین مادر یا خواهران نوزادان، آن‌ها را به آرامی برای نخستین تنفس به سطح آب هل می‌‌دهند. بچه‌ها از مادرشان شیر دریافت می‌کنند. این شیر بسیار غلیظ است، به غلیظی خمیردندان.

چرا وال ها آواز می خوانند

جالب است بدانید که وال‌ها جانوران پُرحرفی هستند. آن‌ها نعره می‌کشند، خُرخُر می‌کنند، جیغ می‌زنند و صداهای قلقل می‌سازند تا وال‌های دیگر را پیدا کنند و به آن‌ها پیامی را بفرستند. وال گوژپشت نر با صدای بلند آواز می‌خواند و گاهی برای چند ساعت یا چند روز آن را تکرار می‌کند. به نظر می‌رسد این رفتار را برای پیدا کردن همسر انجام می‌دهد.

 

بزرگترین وال کدام است

وال کبود با 30 متر طول و 190 تُن وزن، بزرگ‌ترین جانور سیاره‌ی زمین است. طول آن به اندازه‌ی 18 بزرگسال است که پشت سر هم در یک ردیف شنا کنند. اما غذای دلخواهش جانورانی شبیه میگو به نام کریل است. طول هر کریل چند سانتی‌متر بیش‌تر نیست.

 

وال ها برای انسان خطری دارند؟

در حقیقت وال‌ها جانوران آرام و بی‌آزار هستند. آن‌ها فقط جانوران بسیار کوچک را می‌خورند. جانورانی که وال‌ قاتل نامیده می‌شود، دلفین‌های بزرگ به نام اورکا‌ می باشند. آن‌ها در گروه‌های خانوادگی زندگی کرده و ماهی و دیگر جانوران آبزی را می‌خورند. اورکا‌ها به انسان‌ها آسیب نمی‌زنند.

 

درباره ی وال ها-علت به گل نشستن وال چیست ؟

گاهی وال‌ها گروهی همراه با هم به ساحل می‌آیند. هنوز کسی ندانسته چرا آن‌ها این کار را انجام می‌دهند، اما مردم با مرطوب نگه‌داشتن آن‌ها و تمیزکردن سوراخ تنفس از شن و آب می‌توانند به آن‌ها کمک کنند. برخی می‌کوشند آن‌ها را بار دیگر به دریا بازگردانند.

 

درباره ی وال ها

علت شکار شدن وال چیست

در ایام قدیم وال‌ها را برای به دست آوردن چربی آن‌ها شکار می‌کردند. چربی آن‌ها را به صورت روغن در چراغ روشنایی و برای روان‌کاری دستگاه‌ها به کار می‌بردند. برخی از استخوان‌های وال نیز برای حفظ شکل در پوشاک زنانه به کار می‌رفت. اما اکنون وال‌ها را بیشتر برای گوشت آن‌ها شکار می‌کنند.

 

چرا مردم عاشق تماشا وال ها هستند

بسیاری از جهانگردان و مردم دنیا اکنون با قایق به تماشای وال‌ها در زیستگاه طبیعی آن‌ها می‌روند. تماشای وال‌ها به مردم کمک می‌کند تا درباره‌ی این جانوران شگفت‌انگیز بیش‌تر آموخته و اطمینان یابند جاهای زندگی آن‌ها ایمن است. به دلیل شکار بیش از اندازه این جانوران در خطر نابودی قرار گرفته اند.

 

چگونه می توان از وال ها محافظت کرد

برچسب‌های مخصوصی که به وال‌ها و دیگر جانوران دریایی وصل شده‌اند، پیام‌هایی به ماهواره‌ها بالای زمین می‌فرستند. دانشمندان با این پیام‌ها می‌تواند مسیر حرکت وال‌ها را دنبال کرده تا چیزهای بیش‌تری درباره‌ی آن‌ها بیاموزند و از آن‌ها بهتر محافظت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *