آموزش روانشناسی, ثروت

مصاحبه ای جذاب و خواندنی از دکتر عباس منش در مورد ثروت آفرینی

پرسش و پاسخ هایی از دکتر عباس منش درباره‌ی روانشناسی ثروت

سؤال:
از ایشان اینطور سوال می شود که شما در یکی از سخنرانی‌های خود گفته بودید که می‌توانید آینده مالی افراد را پیش بینی کنید؟ می‌توانید بیشتر در مورد این موضوع توضیح بدهید.

پاسخ: بله.
درباره ی اینکه چرا من می‌توانم چنین کاری را انجام بدهم دلیلش آن است که جهان دارای قوانین ثابتی می باشد که به راحتی می‌توان با درک این قوانین آینده‌ی خود و هر شخصی را پیش بینی کرد.

این امر اصلاً مسئله‌ی عجیبی نمی باشد و کاملاً امری بدیهی است. دقیقا مانند درک قوانین جهان هستی که توسط آن می‌توان پیش بینی کرد فضاپیمای پرتاب شده در چه مداری قرار گرفته است یا در چه زمانی بر کره‌ی ماه می‌نشیند، می توان بسیاری از مسائل دیگر را هم پیش بینی کرد.

هر انسانی در ضمیر ناخودآگاه خود باورهایی در مورد پول و ثروت دارد که این باورها مشخص می‌کند او در چه جایگاهی قرار گیرد، چقدر ثروتمند و چقدر فقیر و چقدر سرمایه گذار هستیم. من این باورها را توانستم شناسایی کنم و تعدادی سوال و جمله مطرح کردم که وقتی افراد به آن‌ها پاسخ می‌ دهند.

می‌توانیم باورهای پنهان در لایه های زیرین ضمیر ناخود آگاهشان را شناسایی کنم و متوجه شوم که با این طرز فکر فعلی‌شان در آینده چقدر ثروتمند و یا فقیر خواهند شد و حتی می توانیم با اطمینان بگوییم در گذشته در چه وضعیتی بوده اند. البته می‌توانیم این باورها را تغییر بدهیم و آینده‌ی را به دلخواه خود بسازیم.

شما آینده را می‌توانید با تغییر باورها تغییر بدهید. من اعتقاد دارم که تنها عاملی که انسان‌ها را در فقر نگه داشته است، باورهایی است که در ضمیر ناخودآگاه شخص وجود دارد. نگاهی که ما به پول داریم

به طور مثال:
پول بد و کثیف است ، پول باعث می‌شود من انسان بدی بشوم و من را از خداوند دور می‌کند پول باعث می‌شود غرور بر من حاکم شود و من ایمانم را از دست بدهم
اما فقر معنوی است
ثروتمندان انسان‌هایی هستند که به روش‌های نادرست ثروتمند شده‌اند
و ….

 

روانشناسی ثروت

این ها تمام آن چیزی است که باعث می شود فقیر و یا ثروتمند شویم

من حدود 141 جمله و سوال را در طی تحقیقات خود توانستم شناسایی کنم و با پاسخ به آنها می‌توان با اطمینان گفت که فرد پاسخ دهنده در چه جایگاهی است و در ادامه به چه شرایطی از لحاظ موفقیت مالی خواهد رسید. البته می‌توانم به او راهکارهایی را آموزش بدهم که باورهایش را تغییر بدهد و شرایط مالی اش به طور قابل توجهی تغییر کند.

سؤال:
آیا شما خودتان به شخصه بعد از درک این قوانین، تغییری در زندگی‌تان ایجاد شده است؟

پاسخ: بله. من خودم تجربه ی سال‌ها زندگی در فضای نامناسب و فقر و بدبختی را دارم. در شهر بندرعباس در هوای بسیار گرم، کارگری و مسافرکشی انجام می‌دادم. در خانه ای نامناسب که حدود 20 نفر در آن زندگی می‌کردند یک اتاق داشتیم که فقط داخلش می‌توانستیم زنده بمانیم.

وقتی که اکثریت کتب موفقیت که تا آن زمان به چاپ رسیده بود را مطالعه کردم، متوجه شدم کسب ثروت یک بازی کاملاً ذهنی است و ربطی به مقدار تلاش فیزیکی من ندارد.

من برای فقر برنامه ریزی شده بودم و با تغییر باورهایم جریانی از ثروت به زندگی‌ام وارد شد.

کمی تعجب برانگیز است اما در مدت 2 الی 3 سال درآمدم بیش از 200 برابر افزایش یافت و این نتایج بیشتر به من اثبات کرد تمام شرایط زندگی افراد به علت نوع نگرش و نگاهشان است.

این قانون فقط در مورد ثروت نیست. شرایط سلامتی، ارتباطی و.. نیز شامل آن می شود. به طور مثال بنده در حدود 8 سال است که حتی یکبار هم بیمار نشدم و همیشه سالم بودم و هیچ دارویی مصرف نکرده‌ام.

در حالیکه در گذشته هر دو یا سه ماه دچار سرماخوردگی سخت می‌شدم و باید زیر سرم می رفتم.

وقتی انسان، خداوند و قوانینش را درک کند همه چیز تغییر خواهد کرد. من برای اینکه این قوانین را در قرآن پیدا کنم سالهاست که در حال مطالعه کلمه به کلمه و آیه به آیه آن هستم. من تمام این قوانین را در کتاب قرآن پیدا کردم و در این زمینه در حال نوشتن کتابی فوق العاده هستم.

موضوعی که بسیار در زندگی به من کمک کرد این بود که هر قدر روی باورها کار می‌کنیم جریان نعمت به زندگی مان اضافه می‌شود و انتهایی برای این داستان وجود ندارد.

انسان می‌تواند تا بی نهایت روی باورهای خود کار کند تا جائیکه اصلاً نمی توانیم بگوئیم تا کجا می تواند پیشرفت کند. البته منظور از تغییر باورها این نیست که در گوشه ای بنشینیم و منتظر باشیم تا یک کیسه پول از آسمان بر ما نازل گردد.

به هیچ عنوان اینطور نیست حتماً باید تلاش و اقدام کرد. خود من خیلی وقتها می‌شود که تا دیروقت در دفتر کارم می مانم، اما می‌خواهم بگویم که قبلاً خیلی بیش از الان کار و فعالیت می‌کردم و شبانه روز سر کار بودم اما این نتیجه حاصل نمی‌شد. درست است که باید کار کرد اما کار داریم تا کار.

تلاش فیزیکی با یک باور ثروتمندانه، نتیجه خیلی فوق العاده ای ایجاد می‌کند تا باور فقیرانه. ذهن فقیر هر قدر تلاش فیزیکی انجام بدهد نتیجه ی خاصی نخواهد گرفت.

 

روانشناسی ثروت

 

روانشناسی ثروت پس برای یک بار هم که شده باورها و آموخته های غلط را کنار بگذارید

در اکثر فیلم ها و یا سریال ها مشاهده کرده آید که افراد ثروتمند را با شخصیت منفی و یا کلاه بردار و غیر اخلاقی جلوه می دهند دقیقا همین موضوع می تواند بر روی باورهای شما تاثیر زیادی بگذارد.

تغییر باورها با تغییر افکار فرق داره؟ تفکری که بارها و بارها تکرار شود بعد از مدتی می شود باور!

این باورهای شما خواهند بود که می توانند راه شما را عوض کنند. اگر شما باور داشته باشید که پول درآوردن سخت است جهان هم همین را به شما ثابت می کند!

  • اگر شما باور داشته باشید که هیچ گاه سرمایه کافی ندارید تمام هستی هم این باور را به اجرا در می اورند!
  • اگر باور داشته باشید که هیچ گاه پول خوشبختی نمی آورد هرگز برای خوشبختی و سعادت بیشتر خود نیز تلاش نخواهید کرد.
  • اگر باور داشته باشید که پول چرک کف دست است و خرج خواهد شد قطعا شما تلاش بیشتر برای پول و ثروت را بیهوده می دانید.
  • اگر باور داشته باشید که پول منبع فساد و بدی ها می باشد برای داشتن زندگی عالی و معنوی به دنبال ثروت نخواهید رفت.
  • اگر باور داشته باشید پول شما را از خانه و خانواده تان دور خواهد کرد هرگز نمی توانید به صورت متمرکز و با دقت بر روی خواسته های مالی خود وقت بگذارید.

دقیقا این خود شما هستید که باید هزاران باور غلط و اشتباه را با افکار و باورهای درست جایگزین کنید.

اگر در روانشناسی پول و ثروت در تکاپوی رسیدن به خواسته های خود هستید باید ابتدا باورهای اشتباه خود را تغییر دهید در غیر این صورت نمی توانید حتی در اولین گام هم موفق باشید، ممکن است با کار و زحمت زیاد هم، نتیجه لازم را نگیرید.

اگر باورها و افکار خودتان را درست کنید خواهید دید آرام آرام در مدار ثروت قرار خواهید گرفت. افراد جدیدی را پیدا می کنید که در جهت خواسته تان به شما کمک می کنند. فرصت های جدیدی را کشف می کنید که شما را در مسیر ثروت قرار می دهند!

این موضوع را همه ثروتمندان تجربه کرده اند.

 

روانشناسی ثروت

پیشنهاد ساده:
روانشناسی ثروت – هر لحظه باورها و افکار خود را به صورت آگاهانه بررسی کنید؟

ببینید ذهن شما در رابطه با پول چه تصوری دارد؟

آیا ذهن شما بیشتر بر روی نداشته ها تمرکز کرده با داشته ها؟ آیا ذهن شما بر روی باورهای ثروت ساز توجه دارد و یا نه؟

این کار شما را مجبور می کند تا باورهای خود را رصد کنید و به صورت آگاهانه آنها را تغییر بدهید.

اگر به دلایل مختلف گردش روزگار، اقبال، شرایط اقتصادی و مالی بر وفق مراد شما نبوده حداقل یک چیز اختیارش در اختیار خودتان است و آن فکرتان است. این همان نقطه است که می تواند شما را به اوج برساند. در هر شرایطی که هستید، ببینید نکات مثبت آن چیست و شاکر باشید.

آموزش دیدن به جای گفتن «بلدم»!

شاید در روانشناسی ثروت و پول پر چالش ترین موضوع این باشد که خودتان را عالم بدانید و اصلا به آموزش فکر نکنید. هر زمانی که شما با خودتان بگویید این را بلدم همان زمانی است که خود را متوقف کرده اید و اصلا چیزی یاد نمی گیرید.

باید روش ها و فنون جدید در زمینه ارتقای شغل خود و یا ثروت خود را یاد بگیرید. مهارت هایی که بتواند شما را در مسیر درست ثروت قرار دهد.

تبدیل درآمد به دارایی

افراد ثروتمند می دانند چگونه درآمد خود را به دارایی تبدیل کنند در عوض فقرا فقط بر روی درآمد خود تمرکز دارند.

باید گفت شما تنها با افزایش درآمد به تنهایی نمی توانید به ثروت برسید. بیشتر افراد دو واژه ثروت و پولدار شدن را یکی می دانند اما واقعیت چیز دیگری است تفاوت ظریفی بین این دو واژه وجود دارد و ثروت چیز بیشتر و اعظیم تری از پول است.

باید بتوانید بیشتر به داشته های خود نگاه کنید نه نداشته هایتان! به جای غرغر کردن و نگاه طلبکارانه از خود، دنیا و یا دیگران، شکرگزاری را سرلوحه قرار دهید. منظورم این نیست که کار نکنید بلکه برای رسیدن به شرایط استقلال مالی، اول شما کاری را انجام دهید که دوست دارید.

دوم لذت انجام کار مهم تر از میزان درآمد است. در اصل ثروت یعنی توانایی و مهارت تبدیل درآمد به دارایی! برای تحقق این امر لازم است با مدیریت دخل و خرج به پس انداز برسید.

برخی اپلیکیشن ها به راحتی می توانند برای مدیریت دخل و خرج به شما کمک کنند به عنوان مثال اپلیکیشن پنج حساب جادویی یک راهکار عالی برای مدیریت هزینه و درآمد شماست که می تواند در پس انداز شما تاثیر بگذارد.

عادت کردن به پس انداز از مقدار پس انداز مهم تر است؟ اگر شما خودتان را عادت به پس انداز کردن کنید قطعاً آینده بهتری خواهید داشت.

در واقع شما اگر پس انداز کنید بدهی خودتان را به آینده پرداخت می کنید. البته در پس انداز کردن به یک نکته دقت کافی داشته باشید افراد زیادی هستند که از روی ترس و احساس نا امنی پس انداز می کنند و اگر بخواهند خرج کنند احساس منفی دارند.

این در حالی است که پول باید برای رفاه بیشتر، آرامش، فرصت های جدید و … باشد نه چیز دیگری.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *