آموزش روانشناسی, موفقیت

اگر می خواهید در زندگی انسان موفقی شوید باید این ویژگی ها را در خود ایجاد کنید

ویژگی افراد موفق – در دنیای اطراف ما افرادی وجود دارند که خستگی را بر نمی تابند و همیشه موفق هستند به طوری که میزان توانایی و موفقیت آن‌ها دیگران را وادار به فکر کردن می کند. خیلی ها دوست دارند بدانند راز موفقیت چیست و چرا هیچ مانعی باعث نمی شود تا موفقیت های افراد در کارهای گوناگون متوقف شود.

برخی از آدم ها با وجود تصوری که از تلاش و توانایی‌ها دارند نمی‌توانند همانند این افراد ویژه و خاص از پس مشکلات بر بیایند تا پله های ترقی را طی کرده و به موفقیت در انجام کارشان برسند.

اما اگر خوب دقت کنیم می فهمیم که توانایی این افراد قابلیتی عجیب و آسمانی نیست و دیگران هم م به راز موفقیت این افراد می توانند دست پیدا کنند.
افراد خستگی ناپذیر مانند جنگاوران شجاعی در نبرد هستند که همیشه برای فتح سرزمین های جدید شتیاق و آمادادگی دارند . آن‌ها به هدفی روشن دست پیدا کرده‌اند که در هر مسیری هستند آن‌ها را به خوبی راهنمایی می‌کند.

این افراد از یک منبع انرژی فوق العاده و بزرگ بهر می‌برند و قدرت ویژه ای در پیگیری اهداف خود دارند. این افراد ابتدا استعداد های خود را کشف کردند و سپس یاد گرفته‌اند از استعدادهای خدادادی که دارند به خوبی استفاده کنند و از همین راه مهارت‌های لازم را برای رسیدن به هدف مورد نظر خود به دست آوردند. شناسایی، فعال کردن و پرورش استعدادهای طبیعی یکی از ویژگی های برتر و مهم افراد خستگی ناپذیر می باشد

راز موفقیت از نظر افراد موفق چگونه است؟

افراد موفق توانایی‌های ویژه‌ی خود را چگونه به دست آورده‌اند؟ و یا این قدرت، توانایی و استقامت برای شروع، ادامه و کسب نتیجه از کجا حاصل شده است؟

اگر از افراد موفق و خستگی ناپذیر بپرسید که راز موفقیت شما چه بوده است با شنیدن پاسخ‌های این افراد میتوان به این نتیجه ‌رسید که آن‌ها همیشه تلاش می کنند تا مهارت‌ها و ویژگی‌های شخصی خو را توسعه دهند تا همیشه به عنوان یک فرد موفق در جایگاه خود باقی بمانند آن‌ها هیچ‌وقت از تلاش، یادگیری و بهبود شرایط فعلی خود دلسرد نمی شوند . کمتر فردی را می‌توان موفق دانست در حالی که هر روز او هیچ پیشرفتی نسبت به روز قبل نداشته باشد.

در ادامه به ویژگی هایی اشاره خواهیم کرد که با به کار بردن آن ها می توان در رسیدن به اهداف بلند مدت و کوتاه مدت پیروز شد.

 

ویژگی افراد موفق

ویژگی افراد موفق:

باور داشتن خود

اعتمادی که این افراد به خودشان دارند توانسته آن ها را به انسان های موفق و خستگی ناپذیر تبدیل کند. هر کسی روی این ویژگی و این افراد اسمی می گذارد جسور، بی‌پروا یا حتی جاه‌طلب.

هر شخصی برای بدست آوردن موفقیت و ایستادن در ابتدای مسیر رسیدن به اهداف خود به شهامت بسیار زیادی نیاز دارد. شاید کلمه اعتماد به نفس را بارها در طول زندگی شنیده ایم و واژه ی عادی برای ما باشد اما همه ی ما به آن احتیاج خواهیم داشت.

از مهم ترین موانعی که برای رسیدن به هدف بر سر راه ما قرار دارند چالش های ذهن منفی و معتقد نبودن به هدف است. ما برای داشتن این اعتماد باید به هدف خود و به آن‌چه که قصد داریم برسیم باور داشته باشیم.

مطمئین باشید اگر این اعتماد به نفس در وجود ما نباشد درست در به زنگاه های زندگی که می توانیم بلند ترین پرش رو به سوی پیروزی داشته باشیم، در وسوسه ی پذیرفتن شکست قرار می گیریم.

عمل‌گرا هستند

افراد خستگی ناپذیر زمانی که حس می‌کنند وقت یک پرش بزرگ فرا رسیده آن را به سرعت عملی می‌کنند و هیچ‌وقت برای فرا رسیدن یک موقعیت امن منتظر نمی‌مانند. این افراد اولین گام خود را با قطعیت به سمت هدف برمی‌دارند و با همان میزان توان و انگیزه مسیر را ادامه می‌دهند.

از اولین قدمی که برای رسیدن به یک هدف خاص برداشته‌ می‌شود تا لحظه‌ای که نتیجه‌ را به دست می‌آوریم «عمل کردن» پایه و اساس تمام فعالیت‌های ما برای رسیدن به موفقیت است. حتما شما هم ضرب‌المثل معروف «دو صد گفته چون نیم کردار نیست» را شنیده‌اید.

به خاطر داشته‌ باشید انسان‌های موفق همواره کمتر حرف می‌زنند و بیشتر عمل می‌کنند.تصمیم‌گیری‌های بزرگ و برداشتن قدم‌های بلند برای رسیدن به یک هدف بزرگ می‌توانند در آن واحد ترسناک و هیجان‌انگیز باشند.

یادتان باشد بزرگ فکر کردن و جسور بودن ربطی به شانس ندارد. این خود ماییم که انتخاب می‌کنیم چگونه فکر و عمل کنیم. گاهی اوقات دست روی دست گذاشتن و هیچ‌کاری نکردن می‌تواند دلایل مختلفی مثل مدیریت ضعیف زمان یا ضعف در منظم کردن امور داشته باشد. به خاطر داشته باشید افراد موفق به جای صبر کردن و بهانه تراشیدن عمل می‌کنند و در طول مسیر سعی می‌کنند ایرادات خود را بر طرف کنند. اگر می‌خواهید به نتیجه‌ی دلخواه خود برسید، همین الان تمام بهانه‌ها را کنار گذاشته و تمام انرژی خود را روی انجام دادن کارهای لازم متمرکز کنید.

 

هدف برای موفقیت

 

 داشتن چشم اندازی برای آینده

این را بدانید که اگر مسیری به موفقیت رسیده، قطعا دارای چشم اندازی مشخص و درست بوده است‌. این همان کلیدی است که به مسیر انسان های موفق جهت می دهد.

داشتن چشم‌انداز و آینده نگری، به ما انگیزه می‌دهد تا تمام توان‌ خود را برای رسیدن به هدف مورد نظر به کار بگیریم. شاید بتوان اسمی به نام نقشه ی راه بر روی این آیتم گذاشت. مشخص کردن چشم‌انداز یک راز موفقیت محسوب می شود‌.

در واقع این چشم‌انداز همان ماموریت اصلی ما در مسیر تحقق خواسته‌هایمان محسوب می‌شود. ماموریتی که باید جزئیات آن را به صورت دقیق و واضح برای خودمان مشخص کنیم. حتی در صورت لزوم این جزئیات باید مکتوب شوند تا در گذر زمان از خاطر نروند.

این روش به استعدادها، آموخته‌ها و توانایی‌های شما این امکان را می‌دهد که به صورتی واقعی و عملی مورد استفاده‌ قرار بگیرند. همچنین چشم‌انداز مشخص می‌تواند مانند معیاری دقیق برای سنجش میزان پیشرفت شما عمل کند. یک چشم‌انداز و آینده‌نگری درست می‌تواند به خوبی میزان راه طی شده و مسیر باقی‌مانده تا رسیدن به هدف را به شما نشان دهد.

 در مقابل ناملایمات ایستادگی می‌کنند

شما ممکن است ذاتا یک فرد باهوش، با استعداد و خلاق باشید. اما بدون پشتکار و پافشاری روی خواسته‌هایتان در بهترین حالت تبدیل به یک فرط متوسط در جامعه‌ی امروزی خواهید شد.

افراد موفق و خستگی‌ناپذیر به خوبی می‌دانند اگر می‌خواهند به هدفی که برای خود تعیین کرده‌اند برسند باید در مقابل تمام موانع و ناملایمات با تمام وجود مقاومت و پافشاری کنند.

بنابراین، دیگر راز موفقیت افرادی از این دست، این است که نه تنها به موانع اجازه نمی‌دهند آن‌ها را به عقب هل بدهند، بلکه همواره راهی برای مقابله با موانع پیدا می‌کنند تا راه خود را به سوی هدف نهایی ادامه دهند.

پافشاری بر هدف و ایستادگی در برابر مشکلات مهارتی است که باید آن را برای گذشتن از میان سختی‌ها فرا بگیرید. وا ندهید. تسلیم شدن در برابر سختی‌ها و مشکلات هیچ‌وقت اجازه نمی‌دهد شما به بهترین نسخه‌ی خودتان تبدیل شوید.

داشتن اهداف و رویاهای بلندمدت درست مثل عاشق شدن است. یادتان باشد عاشقی روز و شب و خستگی و دلسردی نمی‌شناسد. یک عاشق برای رسیدن به معشوقه‌اش در برابر هر طوفانی ایستادگی می‌کند. در راه رسیدن به اهداف و رویاهایی که داریم، هیچ طوفانی آنقدر قوی نیست که بتواند پشت ما را خم کند. پس هیچ‌گاه و با هیچ بهانه‌ای خواسته‌ی خود را رها نکنید.

 زندگی متعادلی دارند

گاهی برای موفقیت در پیشرفت باید چند گامی هم به عقب برداشت. اگر در حین پیش‌برد اهداف‌تان احساس خستگی و ضعف کردید و سر و کله‌ی عدم رضایت از حضور در موقعیت فعلی پیدا شد، باید بدانید که به احتمال زیاد وقت استراحت فرا رسیده است.

به خاطر داشته باشید که ما برای زندگی کردن کار می‌کنیم و نه بالعکس. انسان‌های موفق همواره میان ساعات کار و اوقات فراغت‌شان تعادل برقرار می‌کنند.

همان‌طور که بدن، ذهن و روح آدمی نیاز به کار، فعالیت و پیشرف دارد، به همان میزان هم نیازمند استراحت و برقرار کردن روابط انسانی با افراد خانواده و دوستان است.
سلامتی و شادابی روحی و جسمی شما یک راز موفقیت و یکی از حیاتی‌ترین فاکتورهای ممکن برای دنبال کردن و رسیدن به اهداف شماست.

همواره باید میان زندگی، کار و تحصیل تعادل برقرار کنید تا بتوانید از فرسایش روح و جسم خود جلوگیری کنید. این تعادل به شما کمک می‌کند تا تنش‌های پیش‌آمده را به سادگی مدیریت کرده و مشکلات روحی شایعی مانند افسردگی و اضطراب را از خود دور کنید.

فراموش نکنید که همواره یک بدن/روح سالم بسیار کارآمدتر از بدنی بیمار و روانی آشفته است.

 

ویژگی افراد موفق

 

 همواره برای تغییر آماده‌اند

افراد موفق و خستگی‌ناپذیر هیچ‌گاه در برابر تغییرات ناگهانی آشفته نمی‌شوند. آن‌ها به خوبی می‌دانند انعطاف‌پذیر بودن تا چه حد در پیش‌برد اهداف آن‌ها اهمیت دارد و همواره برای در آغوش کشیدن تحولات و اتفاقات تازه آمادگی دارند.

توانایی سازگاری به افرادی از این دست کمک می‌کند تا همیشه چند قدم از اطرافیان و هم‌رده‌های خود جلوتر باشند. داشتن یک ذهن انعطاف‌پذیر و پذیرش بدون دغدغه‌ی تغییرات محیط، یکی از برگ‌های برنده‌ی افراد موفق در مسیر رسیدن‌شان به هدف است.

محیط و زمینه‌ی کاری شما از هر نوع رایجی که باشد بدون شک پس از مدتی دچار تغییر خواهد شد. این تغییرات ممکن است تغییراتی کوچک یا بزرگ باشند.

اما باید دانست افرادی پس از این تغییرات همچنان به عنوان مهره‌های اصلی باقی می‌مانند که بتوانند در مقابل این تغییرات از خود سازگاری نشان بدهند.

این افراد هیچ‌گاه به خودشان اجازه‌ی توقف در برابر تغییرات را نمی‌دهند. آن‌ها به خوبی فهمیده‌اند که باید در برابر تغییرات انعطاف‌پذیر و سازگار باشند و در غیر این صورت امکان کنارگذاشته شدن و عدم تاثیر در سیستم به عنوان خطری جدی تهدید‌شان خواهد کرد.

هرکدام از ما باید مهارت سازگاری و انعطاف را به خوبی فرا بگیریم. به یاد داشته باشید انسان‌های غیرمنعطف مثل شاخه‌های خشک تنها به فشاری ملایم برای شکستن نیاز دارند. برای باقی ماندن در مسیرتان به سوی هدف، همواره از تغییرات احتمالی استقبال کنید.

 

ویژگی افراد موفق

 

کاملا به اهداف خود متعهد هستند

بگذارید یک سوال بپرسم! شما از آن دسته افرادی هستید که اجازه می‌دهید زندگی برایتان تصمیم بگیرد، یا جزء افرادی محسوب می‌شوید که با قدرت اراده و کار سخت زندگی خودشان را شکل می‌دهند؟

افراد موفق الگوهای رفتاری خود را به نحوی شکل می‌دهند که با کمک این الگوها بتوانند بر روی اهداف خود با دقتی زیاد تمرکز کنند. این روش به آن‌ها اجازه می‌دهد تا با عطشی سیری‌ناپذیر به دنبال رسیدن به رویاهایشان بروند. رسیدن به رویا و هدف، مهم‌ترین نکته‌ی این‌گونه افراد است.

آن‌ها یاد می‌گیرند تمام اجزای پیرامون خود را در جهت تمرکز برای رسیدن به هدف نهایی خود به خدمت بگیرند.

هرکدام از ما باید راهی که در آن پا گذاشته‌ایم ایمان داشته باشیم. این ایمان و تعهد، هسته‌ی اصلی تلاش ما برای رسیدن به اهداف مورد نظر ماست. مرتبا باید از خودمان سوال کنیم چرا این اهداف برای ما اهمیت دارند. تکرار هرروزه‌ی جواب این سوال می‌تواند ما را به هدف خودمان متعهد کند

. افرادی که طعم موفقیت را چشیده‌اند همواره به این نکته اشاره می‌کنند که اگر به کاری اعتقاد و تعهد کامل ندارید، اصلا سراغش نروید.

به خودشان انگیزه می‌دهند

افرادی که به شکل خستگی ناپذیر به سوی هدف خود گام برمی‌دارند همواره از انگیزه‌ای درونی که آن‌ها را به سوی نتیجه سوق می دهد بهره می‌برند. این افراد به صورت ذاتی برای رسیدن به اهداف‌شان انگیزه دارند.

عطش درونی و سیری ناپذیر این افراد برای دنبال کردن آرزوهایشان همواره آن‌ها را به سمت هدف و نتیجه راهنمایی می‌کند.

فراموش نکنید وقتی انگیزه‌ی شما درونی باشد، می‌تواند تبدیل به بهترین سوخت برای موتور محرک شما شود. تنها در صورت وجود یک انگیزه‌ی درونی است که فرد با اشتیاق تمام و بدون وجود هیچ جایزه و پاداش خارجی با تمام وجود به سمت هدف حرکت می‌کند.

در برابر انگیزه‌های داخلی انگیزه‌های خارجی قرار دارند که اکثرا به صورت جایزه و پاداش تعریف می‌شوند. این پاداش‌ها می‌توانند به صورت مبلغی پول، مرخصی تشویقی یا مواردی از این دست باشند.

همه‌ی ما افراد زیادی را دیده‌ایم که به خاطر درآمد بیشتر حتی موقعیت شغلی خود را عوض کرده‌ و از شغلی که دوستش داشته‌اند هم دست کشیده‌اند.

همواره به خاطر داشته باشید جنبه‌ی جذاب و تشویق‌کننده‌ی انگیزه‌های خارجی در طول زمان به سرعت کاهش پیدا می‌کند.

تجربه نشان داده تنها افرادی که از انگیزه‌های درونی خود نیرو می‌گیرند در انتهای مسیر به نتیجه‌ی دل‌خواه می‌رسند و انگیزه‌هایی مانند پاداش‌های مالی هیچ‌گاه نمی‌تواند از شما یک فرد موفق به معنای واقعی بسازد. دلیلی که افراد خستگی‌ ناپذیر را به آخر مسیر می‌رساند بسیار ساده است: آن‌ها احساس می‌کنند که باید بهترین باشند!

مسئولیت‌ پذیر هستند

مسئولیت پذیر بودن دو بخش مجزا و متفاوت دارد:

پذیرفتن خطاها و شکست‌ها و روحیه‌ی پاسخگویی در برابر آن‌ها و از سوی دیگر کسب اعتبار بابت موفقیت‌ها. انسان‌های پیشرو و موفق به همان اندازه که دستاوردهای خود را تحسین می‌کنند، در برابر خطاهای احتمالی و شکست‌های خود مسئولیت‌پذیر هستند.

آن‌ها هیچ‌گاه از زیر بار خطای خود شانه خالی نمی‌کنند و آن را بر دوش دیگران نمی‌اندازند. این افراد یاد می‌گیرند هر دو بخش مجزای مسئولیت پذیری را در راستای به دست آوردن دانش و مهارت‌های لازم برای رسیدن به اهداف و رویاهایشان به کار بگیرند.

مسئولیت پذیری به عنوان یک راز موفقیت به ما کمک می‌کند که بفهمیم تنها کسی که مسئولیت زندگی، شکست‌ها و موفقیت‌های ما را بر عهده دارد شخص خودمان هستیم. به یاد داشته باشید که شما پشت فرمان زندگی خود نشسته‌اید و هیچ‌کس به غیر از خودتان آینده‌ی شما را ترسیم نمی‌کند.

 

ویژگی افراد موفق

 با افراد موفق معاشرت می‌کنند

ما انسان ها علاوه بر انتخاب خانواده ی خود، اکثر دوستان و کسانی که مدت زمان زیادی را برای تفریح و رفت و آمد با آن ها می گذرانیم را نیز خودمان انتخاب می کنیم

روابط کاری و دوستانه بخش مهمی از زندگی ما محسوب می‌شوند. رفتار ما در بیشتر اوقات بازتاب افکار و رفتار کسانی است که با آن‌ها وقت می‌گذرانیم.

اگر بیشترین زمان خود را با افراد منفی‌باف، نا امید و شکست‌ خورده بگذرانید ویروس دل‌سردی و نا امیدی خیلی زود منتشر می‌شود و می تواند تمام افراد یک جمع را آلوده کند.

نگاهی به افراد موفق دور و برتان بیندازید. شک نداشته باشید که در اطراف آن‌ها افرادی موفق‌‌تر و پیشروتر از خودشان خواهید دید. افرادی که از آن‌ها به عنوان انسان‌های موفق یاد می‌شود، آموخته‌اند که همواره باید از افرادی بهتر از خودشان یاد بگیرند. به همین خاطر انسان‌های منفی را از خود دور کرده و اشخاص مثبت و موفق را پیرامون خود نگه می‌دارند.

در این افراد نیروی جاذبه‌ای ساخته و تقویت می‌شود که می‌توانند دیگر افراد شبیه و بهتر از خودشان را گرد خود جمع کنند. پس باید همواره به دنبال پیدا کردن و معاشرت با افرادی باشیم که می‌توانند برای ما منبع الهام و انگیزه باشند. فراموش نکنید با پیدا کردن دوستانی اینچنین ذهن ما توانایی‌های تازه‌ای را در خود پیدا می‌کند.

ویژگی افراد موفق

وقت خود را برای حسادت و خودپسندی هدر نمی‌دهند

همیشه بین اعتماد به نفس و خودپسندی تفاوت قائل شوید چون این دو فاصله ی بسیار زیادی از یکدیگر دارند. اعتماد به نفس حالتی است که فرد از داشته‌ها و ارزش خود مطلع است و توانایی‌های خود را باور دارد.

خودپسند به فردی می گویند که خواسته‌های خود را بر هر شخص و شرایطی مقدم دانسته و تنها بر روی علاقه ها و خواسته‌های خودش متمرکز می شود.

گسترش خودپسندی و تکبر در فرد، صفات ناپسند حسادت و خشم را در اکثر اوقات به دنبال خود خواهد داشت. این حس حسادت و خودپسندی از دل ترس زاده می‌شود. افراد موفق دریافته‌اند که اگر حس‌های مخربی از این دست را کنترل نکنند، به زودی با موانعی سخت در راه رسیدن به موفقیت روبرو خواهند بود.

باید بدانید که اگر این احساسات را کنترل نکنید ناگهان خواهید دید که بذر حسادت و خودپسندی در مدتی کوتاه تبدیل به درختان تنومندی شده و به سادگی جلوی پیشرفت شما را خواهد گرفت. اما فروتنی نه تنها می‌تواند راه ما را به سوی موفقیت هموار کند، بلکه افراد توانمند دیگر را نیز مانند بال پرواز به یاری ما می‌فرستد.

دو اخلاق بد که اگر در وجود شما باشد به راحتی زمان و نیرویرشما را هدر خواهد داد: تکبر و خشم موانعی بر سر راه موفقیت شما هستند.

اگر دوست شما در کاری شکست خورد یا موفق شد دلیلی یا تهدیدی برای موفقیت یا شکست شما نخواهد بود. پس بخاطر داشته باشید که موفقیت دیگران هیچ گاه تهدیدی برای کار شما نیست. برای رسیدن به قله‌های موفقیت تنها کافی است روی نتیجه‌ی دل‌خواه خود تمرکز کنید و ذهن خود را برای پذیرفتن اتفاقات خوب و بد احتمالی آماده نگه دارید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *