آبزیان, وبلاگ

ستاره دریایی چیست و کجا زندگی می کند؟

آیا میدانید ستاره دریایی چیست ؟ ستاره‏ دریایی را در بستر آب‏ های سراسر دنیا، به خصوص در آب‏های گرم هندوستان و اقیانوس آرام می توان یافت. شکل ستاره‏ های دریایی شبیه به ستاره است. آنها ماهی نبوده و سر و مغز نیز ندارند. آنها تنها دارای پنج بازو یا بیشتر، بخش مرکزی بدن و یک دهان هستند. هر ستاره‏ دریایی صدها مکنده قوی به نام پاهای لوله ای دارد که اگر وارونه شود، به کمک این پاها می‏تواند به حالت اول برگردد. به این صورت که ابتدا انتهای بازوی خود را خم می‏کند تا با پاهای لوله‏ ای خود سنگی را بگیرد. سپس خود را به آرامی به روی آن سنگ می‏ کشد. با انداختن خود به روی سنگ به حالت اول برمی‏گردد و به راهش ادامه می‏ دهد.

 

بیشتر بخوانید : خرید ماهی تازه + ارسال به درب منزل

 

ستاره دریایی چیست ؟

برخی از ستاره‏ های دریایی دارای بازوهای زیادی هستند. جالب آنکه اگر ستاره دریایی یکی از بازوهای خود را از دست دهد، بازوی دیگری به جای آن در می‏ آید. تغذیه ستاره‏ دریایی صدف است. برای این کار باید با استفاده از مکنده‏ های قدرتمند خود دو قطعه صدف را باز کرده، سپس معده خود را از طریق دهان به بیرون می‏راند و بر روی پیکر صدف می‏ اندازد. ستاره‏ دریایی خاردار از مرجان‏ ها تغذیه می‏ کند و به همین دلیل تجمع آن ها می‏ تواند صدمه‏ های جدی به صخره‏ های مرجانی وارد کند. ستاره‏ های دریایی نسبت به تغییر روشنایی عکس‏ العمل نشان می‏ دهند، نقاط حساس به نور در انتهای بازوهای آنها قرار دارد. برخی از ستاره‏ های دریایی می توانند در سال بیش از یک میلیون تخم بگذارند.

 

ستاره دریایی

نوع تقارن در ستاره دریایی چیست ؟

بيشتر با داشتن دستگاه و تقارن دو طرفي بعد از طي مراحل جنيني، مشخص مي‌شوند. بيشتر جانوران داراي تقارن دو طرفي، اين نوع تقارن را حفظ مي‌کنند، اما در چند گروه مانند ستاره دريايي، در حين تغيير شکل و تبديل شدن به حالت بالغ، صاحب تقارن شعاعي ثانويه مي‌شوند.

پنج يا بيش از پنج بازو که از بخش مرکزي بدن اين ماهي بيرون زده‌اند، تقارني شعاعي را در بدن را اين جانور بوجود آورده‌اند. گفته مي‌شود که بدن نياکان ستاره ماهيها تقارن دو طرفه‌اي داشته‌اند که ستاره‌هاي دريايي امروز هم بقايايي از همان ساختار بدني را حفظ کرده‌اند. چنين جانوران بالغي همانند جانوران داراي تقارن شعاعي، کم تحرک، ساکن و بدون سر مي‌شوند.

دستگاه گردش آب

دستگاه گردش آب، از طريق يک سري مجاري سلولي پر از آب دريا عمل مي‌کند و در حرکت و تغذيه نقش دارد. اين دستگاه توسط صفحه‌اي آبکش مانند که در سطح بالایی بدن و نزديک زاويه ميان دو بازو واقع شده، با آب اطراف در ارتباط است.

يک مجراي ويژه، آب را از صفحه آبکشي به يک مجراي حلقوي در داخل بدن منتقل مي‌کند و از اين مجرا هم 5 مجراي شعاعي خارج مي‌شوند که هر کدام به درون يک بازو مي‌روند. پاهاي لوله‌اي با دريافت آب از طريق مجراها، مي‌توانند به عنوان پاهاي حرکتي نیز به کار روند. همين پاها هنگامي که بر سطحي جامد فشرده شوند، مانند بادکش عمل مي‌کنند که مي‌تواند فشاري يکنواخت و مداوم بر صدف دو کفه‌اي ها وارد آورد و پس از خسته شدن جانور، دو کفه آن را از هم بگشايد. بدين سبب وجود ستاره دريايي در محل هاي پرورش صدف هاي خوراکي، بسیار مضر است. پاهاي لوله‌اي موجود در طول هر بازو، طوري رديف شده‌اند که حاشيه شيار آمبولاکرال را مي‌گيرند. اين شيارها به دهان که در مرکز سطح زيرين واقع است، منتهي مي‌شوند.

دستگاه گوارش و دستگاه عصبي

دهان از طريق يک مري کوتاه، به معده‌اي وسيع مرتبط است که مي‌تواند از دهان خارج شود و به بافت هاي نرم صدف برسد. ذرات غذايي و غذاهاي مايع از مسير روده‌اي کوتاه مي‌گذرند و سپس به جفت غدد بزرگ گوارشي مي‌رسند که هر جفت آنها بيشتر فضاي خالي درون يک بازو را اشغال مي‌کند.

گوارش ستاره دریایی در يک شکم کيسه مانند واقع در مرکز بدن اين ماهي انجام مي‌شود اين شکم برگردانده مي‌شود و از بدن ارگانيسم بيرون مي‌رود و غذا را در بر مي‌گيرد. بعضي گونه‌ها از تحمل بالاي سيستم‌هاي آوندي آبي خود براي باز کردن صدف نرم‌تنان و تزريق شکم خود به داخل اين صدفها استفاده مي‌‌کنند. دستگاه گوارش به يک سوراخ دفعي کوچک در مرکز سطح فوقاني ختم مي‌شود.يک حلقه عصبي هم دور مري را فرامي‌گيرد و به مجراي حلقوي نزديک است. از اين حلقه عصب شعاعي منشعب مي‌شوند و به درون بازوها مي‌روند. اين اعصاب در ته شيارهاي آمبولاکرال قرار دارند و در نوک هر بازو، به يک کله چشمي منتهي مي‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *