آبزیان, وبلاگ

آشنایی با گیاهان دریایی

گیاهان دریایی و اکواریومی

در اینجا با انواع گیاهان دریایی آشنا خواهیم شد.

 

گیاهان دریایی

گیاه مانگرو

این گیاه محل اصلی رشد آن درمنا طق حاره ای دنیا بوده و تا ارتفاع 18 تا 20 سانتی متر رشد می کند و شکل ظاهری این گیاه شبیه شمع می باشد.

این گونه از گیاهان را می توان در ماسه کف آکواریوم و یا در بین صخره ها و یا در داخل سامپ قرار داد این گیاه به سرعت در بین ماسه ها و یا لایوراکها ریشه خود را گسترش داده و در محیط آکواریوم نیاز به نور متال هالید و یا نوری که درای کلوین 6000 تا 8000K دارد .

این گونه از گیاهان به علت جذب مواد مغذی موجود در آب برای رشد خود به کاهش سطح نیترات و فسفات موجود در آب آکواریوم کمک شایانی می کنند.

این گیاهان مواد مغذی اضافه و نمک های اضافه موجود را به سمت برگ های خود هدایت کرده و به همین دلیل جهت کنترل سطح مواد مغذی در آکواریوم بسیار ضروری هستند.

وقتی برگ های این گیاه در محیط آکواریوم از آن جدا می شوند باید سریعا از آکواریوم خارج شوند.

 

گیاهان دریایی

 

طرز تهیه انواع غذا با ماهی

خرید ماهی قزل آلا

 

گیاهان دریایی

گیاه مویی

این گیاه یکی از پر طرفدار ترین گیاهان آب شور می باشد نگهداری این گیاه نسبتا آسان بوده تنها در برابر نیترات حساس است و دچار ریزش می شود ولی به سرعت خود را ترمیم می کند. نور نسبتا بالایی نیاز دارد جذب نیترات این گیاه نسبتا کم است.

 

گیاهان دریایی

 

گیاه برگ انجیری

این گیاه یکی دیگر از گیاهان حساس آب های شور می باشد نگهداری از این گیاه بسیار دشوار است سطح نیترات بالا این گیاه را کاملا از بین می برد و به مکمل های آهن و ویتامین نیاز دارد.

در صورت نیترات پائین و نور مناسب نی تواند رشد بسیار بالایی داشته باشد به طوری که تمام سطوح آکواریوم را بپوشاند. این گیاه توسط نرم تنان و ماهیان گیاهخوار خورده شده و از بین می رود.

 

گیاهان دریایی

 

گیاه کاهویی

این گیاه به نور متوسط تا زیاد احتیاج داشته و نگهداری از این گیاه در آکواریوم های آب شور به نسبت مابقیه گیاهان آسان می باشد نیاز به مکمل آهن و کلسیم دارد همچنین دمای مطلوب این گیاه 22 الی 25 درجه سانتی گراد می باشد.

در کاهش نیترات و فسفات آب تاثیر داشته اما نه به میزانی که پاسخگوی تانک های ماهی باشد این گیاه تنها بر روی سنگ ها رشد می کند.

 

گیاهان دریایی

 

گیاهان دریایی

جلبک توده ای

این گیاه به نور زیاد احتیاج دارد و نگهداری از آن در آکواریوم های آب شور به نسبت مابقیه گیاهان آسان می باشد هر چند که به دلیل شکل ظاهر این گیاه اکثرا آن را جلبک می نامند و آنچنان تمایلی برای نگهداری از این گیاه را ندارند.

این گیاه نیاز به مکمل های مختلف نداشته و در دمای 24 الی 28 درجه رشد خوبی دارد در کاهش نیترات و فسفات آب تاثیر بسیار زیادی دارد این گیاه بر روی سنگ ها و ماسه ها و بعضی بر روی بعضی از مرجان های دریایی رشد می کند و باعث مرگ مرجان ها نیز می شود.

رشد زیاد این گیاه باعث می شود تا به سرعت زیاد شود و تمام سطح را پوشش دهد.

 

گیاهان دریایی

 

گیاه پر دریایی

این گیاه یکی از انواع گیاهانی است که در خلیج فارس یافت شده و نگهداری این گیاه در آکواریوم های آب شور دشوار نیست. این گیاه به مکمل های کلسیم و آهن نیاز دارد و در اثر عدم وجود نیترات نیز از بین خواهد رفت.

جذب نیترات بالایی دارد و می تواند آکواریوم را از وجود نیترات پاکسازی کند ولی به دلیل اینکه مایعی سمی از خود ترشح می کند معمولا در آکواریوم نگهداری نمی شود سم این گیاه قوی نیست اما می تواند بر شرایط زندگی ریف ها تاثیر بدی داشته باشد. نور زیادی برای رشد این گیاه لازم نیست.

 

گیاهان دریایی

 

 

گیاه حبابی

این گیاه به نور زیاد احتیاج داشته و نگهداری از این گیاه در آکواریوم های آب شور به نسبت مابقیه گیاهان آسان تر می باشد نیاز به مکمل آهن دارد و در دمای 24 الی 27 رشد مطلوبی خواهد داشت. در کاهش نیترات و فسفات تاثیر چندانی ندارد اما برای زیبایی گزینه خوبی است این گیاه تنها بر روی سنگ ها رشد می کند.

این گیاه نگهداری نسبتا دشواری دارد به نور زیاد و جریان کم نیاز دارد جذب نیترات و فسفات نسبتا خوبی دارد اما به دلیل ضعیف بودن این گیاه برای نگهداری در آکواریوم آب شور پیشنهاد نمی شود.

 

گیاهان دریایی

 

گیاهان دریایی

گیاه انگوری

نگهداری از گیاه انگوری در آکواریوم های آب شور آسان است این گیاه جذب نیترات و فسفات بالایی دارد و می تواند آکواریوم شما را از این جهت بیمه کند این گیاه به مکمل آهن و نور مناسب نیاز دارد رشد این گیاه فوق العاده زیاد بوده بنابراین سعی کنید زودتر از 15 روز این گیاه را هرس نکنید.

با قطع شدن شاخ و برگ ها مایعی ترشح می شود که می تواند جانداران ریز یا همان پلنکتون ها را از بین ببرد پس هنگام چیدن شاخ و برگ زیاده روی نکنید.

 

 

گیاهان دریایی

 

گیاه شویدی

این گیاه نگهداری نسبتا دشواری داشته و به نور زیاد و جریان کم نیاز دارد جذب نیترات و فسفات نسبتا خوبی دارد اما به دلیل ضعیف بودن این گیاه برای نگهداری در آکواریوم آب شور پیشنهاد نمی شود.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *