آبزیان, ماهی, وبلاگ

دانستنی های جالب درباره ی اسب دریایی

آیا قصد آشنایی با اسب دریایی را دارید؟ اسب دریایی دارای سری نسبتا بزرگ با پوزه ای لوله ای شکل و دمی نوار مانند و بلند می باشد که در آب های حاره‌ای و معتدل سرتاسر جهان یافت می‌شود. طول بدن این موجود دریایی از ۱۶ میلی متر تا ۳۵ سانتی متر متغیر است. بدنش تقریبا به طور کامل با توده های استخوانی پوشیده شده که به آن شکل کنده کاری های روی چوب را می دهد. این حیوان بر خلاف نامش یک ماهی است. بیست گونه از این ماهی ها وجود دارند.

تغذیه :

اسب دریایی  از سخت پوستان بسیار کوچک تغذیه میکند ، هر چند میگو یکی از غذاهای مورد علاقه آن ها می باشد. اسب دریایی یک روش تغذیه خاص بسیار شبیه به شیوه  شکار گربه دارد. شما تا به حال تماشای یک گربه در حال شکار نشسته اید،  گاهی اوقات  گربه به مدت دو دقیقه بی حرکت می نشیند و به شکار خود نگاه میکند تا اینکه در یک لحظه دم خود را تکان داده و به  با چنگال حمله میکند، تاکتیک این موجود هم همین است. این موجود دوست دارد غذای خود را برای چند دقیقه قبل از اینکه در نهایت تصمیم به حمله بگیرد ،تماشا کند و زمانی که تصمیم می گیرد، با چابکی بالا برای گرفتن طعمه حرکت می کند. تقریبا در تمام اقیانوس ها ، به استثنای نواحی سردسیر یافت می شوند. اسب دریایی برای نگاه داشتن خود بر روی آب دم خود را را به گیاهان دریایی متصل می کند.

 

تولید مثل :

اسب دریای از بعضی جهات با ماهی ها متفاوت است. نوع ماده مانند سایر ماهیها تخم نمی ریزد وآن ها را به حال خود رها نمی کند بلکه تخم ها را درون کیسه ای در بدن اسب دریایی نر می گذارد . اسب دریایی نر تخم ها را تا هنگام خروج نوزاد حفظ می کند. سپس نوزادان از کیسه بیرون می آیند وصاحب زندگی مستقل می شوند.

طول مدت حاملگی در اسب دریایی بین ۲ تا ۳ هفته طول می‌کشد. تک همسر داری از جمله دیگر خصوصیات غیر عادی اسب های دریایی می‌باشد. بدن اسب دریایی از صفحات کوچک استخوانی پوشیده است ودر واقع نوعی اسکلت خارجی دارد.

این ماهی غیر معمول بلند قد دارای سری به شکل اسب است و به سمت بالا شنا می کند. بیشتر اوقات اسب های دریایی بدون حرکت باقی می‌مانند.

این حالت را به صورت گیر دادن دم چسبیده خود در لابه لای مرجان ها و جلبک های دریایی انجام می‌دهند و با همین حرکت در مقابل دشمنان ایجاد استتار می‌کنند.

چشم ها مستقل از سر به طرفین حرکت می‌کنند و به این وسیله دائماً مراقب دشمنان بوده و همچنین غذای خود را جستجو می‌کنند

این ماهیان به دلیل شکل خاص خود شناگران ماهری نبوده و عمدتاً در امواج و طوفان‌های سهمگین دریا به راحتی از بین می‌روند و تلف می‌شوند. حرکت این ماهیان به جلو توسط باله زدن باله کوچک پشتی آنها است، که در هر ثانیه تا ۳۵ بار می‌تواند به لرزه درآید. باله‌های کوچکتر سینه‌ای هم نقش هدایت و فرمان را بعهده دارند.

 

اسب دریایی

 

مراقبت از اسب دریایی:

این موجودات مهاجم نیستند ،آن ها غالبا موجوداتی خجالتی بوده و ترجیح می دهند به جای جنگ برای حفظ قلمرو مخفی شوند یک جفت اسب دریایی با متانتی که در وجود این ماهیست و خلق و خوی ستیز گریزی آن گزینه ای مناسب برای ایجاد یک اکوسیستم شاد در آکواریوم  هستند.

تانک مناسب اسب دریایی باید ارتفاعی مطلوب حداقل 60 حدود سانتیمتر داشته باشد تا شما بتوانید رقص عاشقانه جفت اسب دریایی در هنگام جفت گیری را ببینید، رقص استادانه بین نر و ماده نیازمند حرکت به سمت بالا در یک مسیر منحنی شکل با شیب کم است و درست مثل این است که شما به تماشای یک رقص عروسی در وسط شقایق ها و مرجان ها نشسته اید.

اگر به سلامت آنها علاقمندید اطمینان حاصل کنید که برای آنها فضاهای مخفی شدن در نظر گرفته اید ،گیاه ها و شقایق هایی در محیط قرار دهید که بتوانند به وسیله دم به آنها متصل شوند در این صورت آنها وانمود میکنند که بخشی از دکور هستند و در کنار آن ها از نگهداری از ماهی های درشت و ترسناک پرهیز کنید.

 

بهترین مواد غذایی چیست؟

همانطور که می دانید ماهی در ایران دارای طرفداران زیادی می باشد به همین دلیل قصد داریم در این محتوا شما را برای خرید ماهی تازه خریداری کنیم. برای این که بتوانید از سراسر ایران ماهی تازه را سفارش دهید تنها کافی است بر روی لینک خرید ماهی تازه کلیک کنید و با آرامش، ماهی مورد نظرتان را از داخل خانه سفارش دهید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *