آبزیان, وبلاگ

علت وقوع جریان های دریایی

در دریاها و اقیانوس ها، رودهای بزرگی وجود دارند که به «جریان های دریایی یا اقیانوسی »معروف هستند. مهم ترین و بزرگ ترین این جریان ها گلف استریم Gulf-Stream، یعنی «جریان خلیجی»است، زیرا نقطه شروع آن از خلیج مکزیک می باشد.گلف استریم ابتدا از کنار ساحل ایالات متحده ی آمریکا می گذرد و سپس به طرف مشرق پیش رفته و در اقیانوس اطلس پیش می رود.

زمانی که این جریان از خلیج مکزیک دور می شود، رنگ آبی روشن پیدا می کند و عرض آن در حدود 160 km (بیش از 90km)ََ و عمق آن چندصدمتر (500متر) می شود. سرعت آن هم بسیار زیاد می باشد سرعتی بیش از 9km در ساعت است .(حتی 13 کیلومتر در ساعت هم آورده شده) و در بیشتر جاها تقریباً روزی 160کیلومتر پیش می رود ودر هر دقیقه بیش از 4میلیون تن آب را حرکت می دهد.این مقدار آب هزار برابر مقدار آبی است که رود می سی سی پی جابه جا می کند.

به طور مداوم دمای گلف استریم به اندازه 10 تا 15 درجه زیادتر از دمای آب های اطراف خود است. این جریان دریایی، به سوی اروپای شمالی پیش می رود و چون درجه ی حرارت آن بسیار زیاد است، هوای بعضی کشورهای شمالی اروپا را ملایم و مطبوع نگه می دارد و از شدت سرمای آن ها در زمستان می کاهد.

آشنایی با مفید ترین مواد غذایی

از قدیم این مسئله مطرح بوده که سالم ترین غذا برای بدن انسان، موجودات آبزی می باشند به همین دلیل امروزه مصرف ماهی در کشور بسیار زیاد است. البته از گوشت لذیذ ماهی به هیچ وجه نمی توان به این سادگی ها گذشت. به همین دلیل در این محتوا قصد داریم دریچه ای منحصر به فرد برای دسترسی به ماهی تازه را به شما نشان بدهیم. لازم به ذکر است بدانید که برای خرید ماهی تازه تنها کافی است بر روی لینک آن کلیک کنید.

حرکت جریان های اقیانوسی به سه عامل بستگی دارد:

1-تابش خورشید
2-حرکت زمین
3-جریان بادها

 

تابش خورشید:

همانطور که می دانیم زمین طوری به دور خورشید می گردد که همیشه منطقه استوا در برابر خورشید قرار بگیرد؛ یعنی نور خورشید بر استوا عمود می تابد.

بنابراین، دریاهایی که در نزدیک استوا قرار دارند، حرارت بیشتری از دریاهای قطبی به دست می آورند. این عامل به تنهایی کافی است تا آب اقیانوس ها را به حرکت درآورد، زیرا خورشید آب های سطح دریا را در منطقه استوا گرم و منبسط می کند و در نتیجه سطح دریا در استوا چندین سانتی متر در استوا بالاتر می آید.

 

این بالا آمدن سطح آب زیاد نیست،اما همین مقدار نیز، نسبت به آب های اطراف، شیب مختصری ایجاد می کند. لذا این آب های گرم استوایی، از دوسو به سوی قطب شمال وجنوب سرازیر می شوند؛ در نتیجه آب های سرد سنگین تر منطقه ی قطبی زیر این آب های گرم فرو رفته و از همان زیر، آهسته به طرف استوا جریان می یابند.

 

این جابه جا شدن آب های گرم استوایی و آب های سرد قطبی، یکی از مهم ترین عوامل ایجاد جریان های اقیانوسی است.

 

جریان های دریایی

 

تأثیرحرکت زمین:

همانطور که می دانیم زمین از مغرب به مشرق به گرد خود می چرخد. سرعت گردش زمین در استوا حدود 1800km در ساعت است. این سرعت زیاد سبب می شود آب های سطح دریا از گردش زمین کمی عقب بماند و چون گردش زمین به طرف مشرق است، آب ها در سواحل غربی توده می شوند و کمی بالا می آیند و به سمت غرب منحرف می شوند.

گردش زمین نه تنها بر آب ها وبادها، بلکه بر تمام اشیای در حال حرکت، مثل قایق، موشک و حتی بر توپ پرتاپ شده هم تاثیر می گذارد و باعث می شود همه ی آنها کمی به سوی غرب منحرف شوند.

 

تأثیر بادها :

می دانیم که بادهای همیشگی بادهایی هستند که از خارج از منطقه ی گرم استوایی پیوسته به سوی استوا می وزند.

بادهای همیشگی در هر دو نیم کره به شکل اریب به طرف استوا می وزند و جهت آن ها از شرق به سوی غرب است. فشار شدید این بادها در شمال وجنوب استوا، آب ها ی دریاها را به طرف غرب می راند و همین حرکت آب ها به سوی غرب، جریان های بزرگی را به وجود می آورد.

نتیجه این است که عامل گفته شده، یعنی تابش خورشید، گردش زمین وفشار بادها، دست به دست هم می دهند وجریان های اقیانوسی شکل می گیرد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *