آموزش روانشناسی, ثروت

آیا تفاوت بین فرد پولدار و ثروتمند را می دانید؟؟

بنظر شما پولدار بودن بهتر است یا ثروتمند بودن

آیا شما تفاوتی در بین این دو واژه می بینید؟

هنگامی که این سوال پیش میاد: به اعتقاد بسیاری از افراد فرقی بین این دو وجود ندارد یا تا کنون اصلا به تفاوت این دو فکر نکرده اند

واقعیت این است که بین پولدار و ثروتمند باید تفاوت قائل شد.

پولدار به کسی می گویند که بر منطق فرصت طلبی و یا از روش نادرست به پول زیادی یکباره دست پیدا کرده است و معمولا باید با تمام حواس پول خود را حفظ کند و همیشه در استرس و نگرانی به سر می برد.

اما در مقابل انسان ثروتمند با کار کردن بر روی مهارت های خود و با کسب دانش نه لزوماً با مدرک دانشگاهی راهی را سپری کرده و ثروتی را جمع نموده است که اگر حتی بر اثر اتفاقات معمول روزگار پولی از دست دهد دوباره می تواند با دانش یا مهارت آن پول از دست رفته را به دست آورد.

در واقع پول فرد پولدار آنچنان پشتوانه ای برای او ندارد و محکم و قابل اتکا نمی باشد ولی پول فرد ثروتمند دارای ثبات است

در واقع فردی که ثروتمند می باشد در درون ان فرد تغییراتی رخ داده است:

آن شخص توانسته در راه به دست آوردن پول و ثروت به انسان موثر تر و بسیار بهتری تبدیل شود که از شخصیت آغازین او به مراتب ارزشمند تر است.

اما در شخصیت و احوالات درونی فرد پولدار هیچگونه تغییر ایجاد نشده است و او به همان صورنچت و شخصیت ابتدایی خود باقی مانده و تقدیر روزگار بر اثر شانس یا سو استفاده پول زیادی به دست او رسانده است.

شاید گاهی به همین علت است که افراد پولدار معمولاً چندان محترم نیستند ولی ثروتمندان صاحب احترام اند پس پولدار بودن با ثروتمند بودن خیلی فرق داره.

جمله معروفی می گوید: ابتدا تغییرات درونی، سپس نتایج بیرونی

اکثر انسان ها خواهان آن هستند که تغییرات بیرونی را همان ابتدا انجام دهند مثل داشتن یک اتومبیل خوب، لوازم لوکس، منزل عالی و … اما غافل از اینکه در ابتدا باید تغییرات درون رخ دهد و سپس تغییرات بیرون.

 

ذهن پولساز

 

آیا به نسبت درخواست و انتظاراتمان از تغییرات بیرون تغییرات درونی هم داشته ایم:

اگر هر روز ساعت نه صبح بیدار می شدیم حالا باید هفت صبح بیدار شویم.
اگر تابه حال زبان انگلیسی و رایانه نمی دانستیم اکنون باید این مهارت ها را بیاموزیم.
برای ایجاد تغییرات درونی ضروری است کلاس های گوناگون برویم مهارت های لازم را یاد بگیریم یا به دانشگاه وارد شویم.

حالا بگویید از نظر شما پولدار بودن بهتر است یا ثروتمند بودن؟

در اطراف خودمان در جامعه هر روز تعداد زیادی از افراد برخورد داریم که خواهان اتومبیل خوب یا شغل مناسب می باشند. اما آیا این افراد در کنار این خواسته های خود حاضر به آموختن، تلاش کردن، تغییر درونی و کسب دیگر مهارت های لازم نیز هستند.

به قول آنتونی رابینز:
برای به دست آوردن چیزهایی که تابه حال نداشته اید باید کسی بشوید که تابه حال نبوده اید.

“بیاییم ثروتمند شویم نه پولدار” پولدار بودن با ثروتمند بودن خیلی فرق داره:

ثروتمند علاوه بر پول احترام، دانش، مهارت و جاذبه دارد اما پولدار فقط اولی را دارد و بس. آیا واقعا پول خوشبختی می آورد؟

از زمان کشف شدن پول همه ی مردم اعتقاد بر این. داشتند که اینگونه نیست تحقیقات جدید نیز از این عقیده حمایت می کند. روانشناسان می گویند اگرچه پول برای برخورداری از احساس خوشبختی قطعا لازم است، اما به تنهایی کافی نمی باشد.

شاید ارتباط بین پول و خوشبختی ضعیف باشد؛ اما این گونه نمی باشد که هیچ ارتباطی بین این دو مورد وجود نداشته باشد. در واقع این گونه است که نحوه خرج کردن پول نسبت به خود پول بر احساس شادمانی و رضایت ما تأثیرگذارتر است.

اگر پول صرف خرید اجناس مادی شود، تأثیر زودگذری بر روحیه انسان خواهد داشت و تمام می شود، اما اگر صرف موضوعات غیرمادی همچون کمک به دیگران، تعطیلات و به طورکلی مسائل اجتماعی شود، تأثیر ماندگارتری بر رضایت شخص دارد.

خرج کردن برای رفتن به مسافرت به اندازه ای ما را خوشحال می کند که خرید کالا نمی تواند این حس را در ما ایجاد کند.روانشناسان اجتماعی گفته اند: یکی از علت های که سبب می شود داشتن پول بیشتر، احساس بهتری به فرد ندهد این است که از آن به طور نادرست استفاده می شود. آنها معتقدند: پول خرج کردنی، باعث خوشحالی می شود که پول خرج شده، چیزی غیرمادی از خود به جا گذاشته باشد.

مطالعه ای درباره این که آیا پول خوشبختی می آورد؟

در یک مطالعه، از گروهی از کارمندانی که اندکی اضافه کار گرفته بودند، خواستند این مبلغ را صرف خودشان بکنند و از گروه دیگر خواسته شد که همان را صرف خرید هدیه برای دیگری یا امور خیریه کنند. مشخص شد گروه دوم شادمان تر از افراد گروه اول هستند.

 

ذهن فقیر یا ثروتمند

 

پژوهشگرانی که این تحقیق را انجام دادند، اعتقاد دارند:
اگر پول را صرف خودتان بکنید، چندان باعث شادمانی شما نخواهد شد. البته این گفته آنان به این منظور نیست که همه پولتان را بدهید و بروید در مخروبه زندگی کنید، بلکه می توانید مبلغی را صرف امور خیریه کنید و اندک اندک آن را افزایش دهید.

همچنین ثابت شده پولی که صرف تجارب مختلف (تعطیلات، مسافرت، تئاتر و غذا خوردن در بیرون) می شود، بیشتر از صرف پول برای خرید اجناس مادی باعث شادمانی می شود.

وقتی به تعطیلات می رویم یا در بیرون غذا می خوریم تعامل به همراه دیگران است. به علاوه، ممکن است این تجارب را تکرار کنیم و تجارب گذشته می تواند مانند نوعی چسب اجتماعی، ما را حتی به کسانی که همراهمان نبودند، پیوند دهد؛

مثلا با تعریف کردن داستان های: مربوط به این تجارب و فراهم آوردن خوراک برای بحث؛ اما خرید ساعت جدید کمتر می تواند چنین فرصتی پدید آورد. به علاوه، تجارب اجتماعی مثلا باعث چشم و هم چشمی هایی که دارایی های مادی برمی انگیزد، نمی شود.

وقتی ببینیم همسایه ما ماشینی بهتر و جدیدتری دارد، کمتر به ماشین خودمان علاقه مندی نشان می دهیم، اما دیدن اینکه همسایه ما به ماه عسل پرزرق و برق تری رفته است، باعث نمی شود که به ماه عسل خودمان کم علاقه شویم.

همچنین، آدم به سرعت به خانه بزرگ تر یا لباس شیک تر عادت می کند (فرق نمی کند چقدر ابتدا از آن خوشش آمده باشد)، اما تجارب معمولا در خاطره ماندگار می شوند.

مقالات مرتبط: بیش از 15 تفاوت اساسی افراد ثروتمند با افراد معمولی

پس پول به تنهایی خوشبختی نمی آورد.

اما… اگر پول کافی داشته باشید (باور های درست را نسبت به پول بسازیم):

  •  می توانید کارهای مورد علاقه خود را را انجام دهید و به اندازه کافی از زندگی لذت ببرید دیگر برای مسافرت منتظر یک هفته خاص در سال نخواهید بود.
  •  می توانید در موقعیت های غیراخلاقی محکم بایستید و از رشوه و اختلاس و دیگر آفت های اخلاقی دور باشید زیرا درمانده نیستید. هنگامی که کسی بخواهد برای کار خلافی شما را با پول وسوسه کند باقدرت جلوی او می ایستید.
  •  می توانید با آرامش خاطر پیر شوید زیرا می دانید در پیری پول کافی برای مراقبت از خوددارید.
  •  می توانید به دیگران خیر برسانید چون هم وقت کافی دارید و هم پول وافی.
  • پول می تواند به انسان اعتمادبه نفس دهد.
  •  همه ما وقتی بی پول هستیم دل شوره و اضطراب می گیریم. اعتمادبه نفسمان کم می شود وقتی پول نباشد غذای خوب، لباس خوب، تحصیلات خوب، تفریح خوب وجود ندارد. حتی جرئت مریض شدن نداریم چون حتی فرصت استراحت و پول دوا و دکتر را هم نمی توانیم فراهم کنیم.

اکثر زن و شوهرها ریشه بسیاری از مشکلاتشان را بی پولی می دانند. در بی پولی بهانه جویی ها و به اصطلاح گیر دادن ها زیاد می شود و دعوا راه می افتد.

شاید پول مهم ترین چیز در زندگی نباشد ولی مهم ترین چیزهای زندگی یعنی غذا، سرپناه، تحصیلات، خدمات درمانی و پزشکی را تحت تأثیر قرار می دهد.

  •  وقتی بی پولیم برای اجاره منزل و پرداخت اقساط جان می کنیم استرس می گیریم.
  • کاری را انجام می دهیم که دوست نداریم با رئیس و همکاری کار می کنیم که قبولش نداریم. در محیطی کار می کنیم که از آن متنفریم.

 

آیا زندگی با آدم هایی که دوست نداریم، در خانه و محیطی که دوست نداریم. با لباس هایی که دوست نداریم در شغلی که از آن متنفریم با رئیس و همکارانی که دوست نداریم خوشبختی است؟

* وقتی پول داشته باشیم می توانیم وقت خود را صرف کارهایی کنیم که دوست داریم.

با آدم هایی زندگی کنیم که دوست داریم. شغلی را انتخاب کنیم که دوست داریم. کلاس هایی برویم که دوست داریم.

آیا زندگی با آدم هایی که دوستشان داریم و انجام کارهایی که برای آن ساخته شده ایم خوشبختی نیست؟

جمله تأمل برانگیزی می گوید پول همه چیز نیست اما به شرطی که آن را داشته باشید. به واقع در بدترین حالت ممکن پول اگر خوشبختی نیاورد، حداقل می تواند جلوی بدبختی را بگیرد.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *