آموزش روانشناسی, روابط

با این چند راه کار می توانید روابط خود را با دیگران خوب کنید

داشتن یک رابطه ی سالم و سازنده ی اجتماعی تاثیر بسیار مثبتی روی صحت روانی افراد دارد.

به طور کلی تاثیر مثبت روابط اجتماعی بر روی داشتن سلامت روانی افراد ن درزد همه مورد قبول است، ارتباط میان گوشه گیری اجتماعی و کاهش سلامت روانی از همیشه در ساحۀ جامعه‌شناسی آشکار شده است که پیشینه‌ی آن به زمان جامعه‌شناس مشهور دورکهایم بر می‌گردد.

داشتن شبکه‌های اجتماعی کوچک تر، روابط دوستانه‌ی کم‌تر، و کمبود حمایت اجتماعی کافی از جمله نشانه‌های افسردگی معرفی شده‌اند.

با این وجود، تثبیت نمودن موجودیت یک ارتباط مستقیم میان روابط اجتماعی و صحت روانی چالش‌هایی نیز دارد.

رفتارهای همچو ورزش منظم به نوبه خود تاثیر متقابل روی صحت روانی خواهد داشت (‌البته ما نباید فراموش کنیم که مقررات و هنجارها در داخل یک شبکه، ممکن است شماری از کنش‌های غیر بهداشتی را همچو دود نمودن سگرت و زندگی بدون فعالیت فیزیکی را نیز تشویق کند!) .

ادغام در یک شبکه اجتماعی می‌تواند به شکل مستقیم یک حالت روانی مثبت را ایجاد نماید که شامل حس هدفمندی، مرتبط بودن، امنیت و شناسایی ارزش خودی می‌شود.

این حالات روانی به نوبه‌ی خود می‌توانند به صحت روانی مفید باشند، زیرا که مراقبت خودی را تشویق نموده (مثلاً تمرین جسمی/فزیکی، میانه‌روی در نوشیدن الکول) ‌و همچنان پاسخ عصبی هورمونی را در مقابل پریشانی افزایش می‌دهد.

در نهایت، موقعیت شخص در ساختار اجتماعی گسترده‌تر (طور مثال اشتراک در سازمان‌های محلی، دخیل  بودن در شبکه‌های اجتماعی، ‌و درگیر شدن در روابط خصوصی) امکان دسترسی به اشکال مختلف حمایت را مساعد می‌سازد که به زعم خویش شخص را در مقابل پریشانی و استرس محافظت می‌کند.

به طور مثال اوقات فراغت تابستان فرصت بسیار مناسبی می باشد برای بیان علاقه خود به دیگران و یک مناسبت خوب برای یادآوردی به نزدیکترین عزیزانمان است.

پس چرا شما نیز مانند بقیه از این موقعیت خوب استفاده نکنید؟ البته ابتدا باید چند راه کار برای تقویت روابط اجتماعی خود بیاموزید!

اصلا اینکه آن شخص چه کسی باشد اهمیتی ندارد و شما می توانید برای هرکسی که دوست دارید: مادر، بهترین دوست یا نامزد شما این کار را انجام دهید.

روانشناسی ثروت : باور های اشتباهی که جلوی ثروتمند شدن شما را خواهد گرفت

 

بهبود روابط اجتماعی

 

تمام روابط بسیار مهم هستند و تمام این روابط می توانند ارتقا پیدا کنند.

1) در روابط اجتماعی خود به نکات منفی پایان دهید

قطعا شما برای تمام روابط نمی توانید به یک صورت عمل کنید و به سرعت آن ها را تقویت کنید و یا بهبود ببخشید پس در گام اول تلاش کنید تا اگر کدورتی در روابط خود دارید آن ها را شناسایی کنید.

همیشه به خاطر داشته باشید که روابط اجتماعی شما باید سبب تاثیر های مثبت بر شما باشند در مواقعی بهتر است تا خود را به جای طرف مقابل بگذارید و از او گذشت کنید و رابطه تان را به شکلی بسیار قابل توجه سرشار از مهربانی و خوبی کنید.

نکته بسیار مهم تاثیر انکار ناپذیر آن ها بر زندگی ما و حتی بحث بدنی ما است (Fitness) پس چه عالی که این روابط را به شکلی مناسب سرو سامان دهیم.

2) تا جایی که می توانید پر انرژی شوید

شما به عنوان یک شخص بالغ گاهی فراموش می کنید که باید کمی هم خوش بگذرانید و از نگاه دیگری آن را اصلا در نطر نمی گیرید و برای آن برنامه ریزی نمی کنید.

به عنوان مثال بهتر است که شما با دوستانتان کمی هم به شوخی و خنده بگذرانید؛ مثلا به دیدن یک فیلم کمدی بروید یا شهربازی می تواند انتخاب خوب دیگری باشد.

3) روانشناسی روابط -علاقه و عشق خود را نشان دهید

نمی توانیم به طور مشخص راه کار غالبی برای این مورد بیان کنیم. ممکن است شما مستقیما به شخص مورد نظر بگویید که دوستش دارید یا ممکن است یک کادو برای او بخرید.

به شکلی قابل توجه این طرز بیان بین افراد مختلف متفاوت است و هر کس با یک سری از اعمال به آن احساس دلپذیر می رسد.

ولی نکته قابل توجه این است که توجه غالب شما بر کسی باشد که دوستش دارید و تلاش کنید تا متوجه شوید او چگونه به این علاقه شما پی خواهد برد ممکن یک جمله کوتاه را درمورد عشق شما به یقین برساند.

باز هم یادآوری می کنیم که روابط شما بر تمام جنبه های زندگی شما تاثیر مستقیم دارد پس تلاش کنید تا این روابط را بهبود بخشید.

 

روانشناسی روابط

روانشناسی ثروت: تفاوت بین فرد پولدار و ثروتمند در چیست؟

4) غذای دورهمی راه کاری برای تقویت روابط اجتماعی

آیا این نکته برای شما نیز اهمیت دارد که به اتفاق تمام اعضای خانواده غذا بخورید یا نه مانند غالب مردم متاسفانه به آن بی توجه اید؟

توجه به این که تا حد امکان وعده غذایی را به همراه تمامی اعضای خانواده میل کنید و روابط خود با آن ها را بهبود بخشید نکته مهمی است.

ممکن است شما بسیار پر مشغله و شلوغ باشید اما تمام تلاشتان را بکنید تا زمان مناسبی برای این غذای دورهمی اختصاص دهید.

5) روانشناسی روابط – دنبال دوستان قدیمی بروید

با وجود این که تفکر غالب این است که برای ارتباط دوباره با یک دوست قدیمی دیگر خیلی دیرشده باید بدانید که ارتباط دوباره با این افراد نه تنها دیر و بد نیست بلکه بسیار بیشتر از حالت عادی به شما کمک می کند.

باید در ذهن داشته باشید که شخص مقابل هم مانند شما فکر می کند و منتطر خبر از جانب شماست و جرئت ندارد تا قدم جلو بگذارد.

اگر او این توانایی را در خودش نمی بیند شما به دنبالش بروید، مطمن باشید هیچ وقت دیر نخواهد بود.

6) دوستان جدید پیدا کنید

همه ما میدانیم که پیدا کردن دوست جدید چقدر برای یک فرد بالغ سخت می باشد. بدون وجود کلاس های مدسه، فوق برنامه و برنامه های تفریحی که در زمان نواجوانی داشتیم پیدا کردن دوستان جدید و شناختن آن ها تقریبا غیر ممکن است.

اما نقطه عطف باز هم آن است که ما مثل هم فکر می کنیم و دوست داریم تا قدم اول را کس دیگری بردارد و ما با او همراه شویم. زمانی را برای شناخت علایق خود اختصاص دهید؛ قطعا افراد زیادی مانند خودتان پیدا خواهید کرد.

7) روانشناسی روابط – کنترل دنیای مجازی

شاید بد نباشد با دنیای مجازی خداحافظی کنید. شاید شما هم به این نتیجه رسیده باشید که مشکلات غالبتان در روابط با دیگران شبکه های اجتماعی و این فضای مجازی است. پس تلاش کنید یا آن ها را محدود کنید .

با رعایت این 7 راه کار برای تقویت روابط اجتماعی، به مرور زمان شاهد بهبود و تقویت روابط اجتماعی خود و در نتیجه تاثیرات پر دامنه ی آن ها بر زندگی و حتی سلامت و تندرستی خود می شوید!

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *