پلانکنون, وبلاگ

از پلانکتون چه می دانید؟

پلانکتون چیست ؟ این سوالی است که برای بسیاری از افراد پیش می آید و اگر دوست دارید پاسخ این سوال را بدانید بهتر است بگوییم که پلانکتون ها نقش مهمی در چرخش انرژی و مواد در طبیعت دارند به گونه ای که بدون وجود آن ها تداوم حیات در کره زمین برقرار نخواهد بود. پلانکتون های گیاهی یکی از بزرگترین دستگاه فتوسنتز جذب دی اکسید کربن و رها سازی اکسیژن را در کره زمین رقم میزنند و از مهم ترین تولید گنندگان اولیه می باشند.

 

بیشتر بخوانید : خرید ماهی تازه + ارسال به درب منزل

 

پلانکتونها را  براساس اندازه:

1- اولتراپلانکتون (Ultera Plankton)

اندازه آنها کمتر از 2 میکرون است مانند انواع ویروس ها و باکتری ها .این دسته از پلانکتون ها را می توان به دو دسته زیر تقسیم نمود:

الف- فمتوپلانکتون (Femtoplankton)
که دارای اندازه 0/2 میکرون می باشد مثل ویروسها

ب- پیکوپلانکتون (Picoplankton)

که اندازه آنها تا 0/2 میکرون است مانند باکتریها

 

پلانکتون ها

 

2- نانوپلانکتون (Nano plankton)

که اندازه آنها 2 تا 20 میکرون می باشد. مهمترین گروه های تولیدات اولیه یعنی 90 درصد از تولیدات اولیه در آبهای اقیانوسی را
نانو پلانکتون ها تشکیل می دهند.

 

3- میکروپلانکتون (Micro Plancton)

که دارای اندازه 20 تا 200 میکرون می باشد. پلانکتونهای گروههای 1 و 2 و 3 عمدتا شامل انواع فیتوپلانکتون ها پروتیست ها که عمل فتوسنتز را انجام داده و تولید کنندگان اولیه محسوب می شوند.

 

4- ماکروپلانکتون (Macro Plancton)

که عمدتا زئوپلانکتون ها هستند مثل شانه دار دریای خزر با نام علمی Menomyopsis leydii که از خانواده کتنوفورهاست. اندازه آنها 200 تا 2000 میکرون می باشد.

 

5- مگا پلانکتون (Mega plancton)

که اندازه آنها بیش از 2000 میکرون می باشد.

رده بندی پلانکتون ها:

فیتوپلانکتون: شامل باکتریها و گیاهان میکروسکوپی می‌باشند.

زئوپلانکتون: شامل جانوران میکروسکوپی اند.

ماکروزئوپلانکتون: تخم ها و لاروهای بی‌مهرگان و ماهی های بزرگتر.

 

فیتو پلانکتون چیست :

فیتوپلانکتون ها، جلبکهای ریزی هستند که اجزاء اصلی و اولیه زنجیره غذایی دریایی را تشکیل می دهند. این گیاهان تک سلولی غذای بسیار زیادی از گونه های دریایی را تشکیل داده  و نقش مهمی در تنظیم  مقدار کربن اتمسفر ایفا می نمایند. دو نوع اصلی از فیتوپلانکتون های بزرگ مثل دیاتومه ها (Diatomma) و داینوقلاژله ها (Dinoflagellates) وجود دارند که دو حاصل دهنده تولید کننده مهم غذایی در همه نقاط دریایی و اقیانوسی محسوب می شوند.

 

زئو پلانکتون چیست  :

جانورانی که در آب اقیانوس ها و دریاچه ها سکونت  دارند و فاقد وسیله مقابله با جریان  های انتقالی هستند . زوئوپلانکتون ها در همه لایه های این مجموعه های آبی تا ژرف ترین عمق های نمونه برداری شده زندگی می کنند و پیوند عمده ای میان تولید اولیه و سطوح بالاتر تغذیه شده شکل می دهند .بسیاری از زئوپلانکتون ها از توان شنا کردن بالایی برخوردارند و ممکن است ده ها یا صدها متر به طور عمودی جابه جا شوند ،اما حتی این شناگران خوب نیز نمی توانند موقعیت خود را در برابر حرکت توده های بزرگ آب نگاه دارند . زئوپلانکتون ها به گروه های عملکردی گوناگونی تقسیم می شوند.

از جمله شکل های آن مروپلانکتون ها که بخشی از عمر خود را در ته آب می گذرانند،و شامل نوزاد کرم های دریایی ،نرم تنان ،سخت پوستان ،خارپوستان، حتی حشرات و نیز تخم و نوزاد بسیاری از ماهیان هستند. هولوپلانکتون ها اساسا همه عمر خود را در آب سپری می کنند. نمونه های آنها عبارت ند از: پیکان کرم ها ،پرپایان، پوشش دارن پلانکتونی ،خرطوم داران و بسیاری از پاروپایان.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *