وبلاگ

نکاتی در رابطه با بسته بندی گوشت

فرايند فرآوري به این صورت می باشد که  ابتدا گوشت و مرغ در سبدهاي مخصوص گوشت و مرغ  در پيش سردکن و يا به صورت فله اي که دماي صفر درجه سانتي گراد مي باشد در انبار موقت قرار گرفته و پس از آن با سبدهاي حمل گوشت و مرغ  به سالن عمليات گوشت و مرغ  هدايت شده و در اين سالن تمامي عمليات فرآوري صورت مي گيرد و قطعات گوشت و  مرغ به دو صورت شامل گوشت و مرغ  با استخوان و گوشت و مرغ  بدون استخوان تفکيک شده و در ظروف يکبار مصرف قرار گرفته و روي ظروف يکبار مصرف با سلفون بسته بندي مي شوند، سپس توزين شده و جهت عمليات انجماد وارد پيش سردکن ثانويه مي شود و پس از نگهداري در دماي 10درجه سانتي گراد آماده عرضه به بازار (عرضه به صورت گرم ) يا نگهداري در تونل انجماد بمدت 4 ساعت و سپس نگهداري در سردخانه (عرضه به صورت سرد) مي باشند. و بقيه موارد که شامل پوست ، دل و جگر ، بال و گردن و اسکلت گوشت و مرغ  مي شود تفکيک شده و در سبدهايي جداگانه به بازار فرستاده مي شوند.

 

کارخانه ی فیله شمال فعال در زمینه ی بسته بندی انواع گوشت، مرغ و ماهی است. این کارخانه با دارا بودن به روز ترین تجهیزات آماده ی هر نوع همکاری می باشد. آدرس: گیلان- انزلی- شهرک صنعتی حسن رود . شماره تماس 09114552553 یا 01344404093)

 

خصوصیات ظروف بسته بندی مرغ و گوشت عبارتند از:

  • ظروف های بسته بندی مواد غذایی باید تاییده ی سازمان غذا و دارو را دارا باشند(پروانه بهداشت)
  • بدنه ظروف باید بدون هرگونه حباب و روزنه ایی باشد تا از فاسد شدن و تغییر رنگ دادن محصول جلوگیری کند.
  • رنگ ظروف باید یکدست و بدون هاله باشد
  • استحکام و ضربه پذیری بالایی داشته باشد ظرف هایی با کیفیت پایین(با مواد ضایعات) تولید شده در اثر ضربه و جابه جایی شکننده هستند.
  • قابلیت سیل وکیوم و سلفون شدن
  • تحمل دمای تونل انجماد و یخچال ها(ظروفی که با مواد بی کیفیت و غیربهداشتی تولید شده باشند در تولن انجماد میشکنند و خرد می شوند)
  • تحمل ضربه پس از تونل انجماد

بازار مصرف در ایران هر روز رقابتی تر و مشتریان سخت پسند تر می شوند در این بازار تنها تولید کنندگانی که توان رقابت کمی و کیفی و نوآوری را دارا هستند ماندگار خواهند بود.

 

بسته بندی

 

گوشت،یکی از مهم ترین منابع پروتئین حیوانی محسوب می شود.غنی بودن گوشت از پروتئین های ارزشمند و اسیدهای آمینه ضروری برای بدن نظیر هیستیدین، ایزولوسین، لوسین، متیونین، تریپتوفان و همچنین چربی ها که به عنوان یک منبع انرژی زا،برای بدن محسوب شده و حاوی اسیدهای چرب (اسد نیلولئیک،اسید لینولنیک و اسید آرشیدونیک)و مواد معدنی (فسفات ها و سولفات ها)و ویتامین ها (به خصوص ویتامین های گروه ب)و هیدرات کربن هستند.این ترکیبات نشان دهنده ی ارزش و اهمیت این فرآورده ی مهم در تغذیهی انسان است.

مصرف سرانه گوشت

مصرف سرانه گوشت به عوامل مختلفی بستگی دارد که مهم ترین این عوامل،درآمد سرانه و عادات غذا خوردن ملل است.در بعضی از کشورها نیز مذهب عامل مهمی است.برای مثال در هندوستان گاو ،مقدس بوده و گوشت آن مصرف نمی شود.در کشورهای اسلامی گوشت خوک مورد استفاده قرار نمی گیرد.مصرف سرانه گوشت در آمریکا بالا و در حدود ۴۵ کیلو گرم است،در حالی که در اکثر کشورهای اروپایی،مصرف سرانه گوشت کمتر از ۳۰ کیلو گرم است و در چین مصرف سرانه گوشت کمتر از ۴ کیلوگرم است.مصرف سرانه گوشت قرمز در ایران طبق برآورد کارشناسان حدود ۱۳ الی ۱۴ کیلوگرم است .

بهداشت گوشت

یکی از مهمترین عواملی که در بهداشت گوشت،نقش اساسی را دارا است کشتارگاهها هستند.در یک دسته بندی می توانیم کشتارگاههای دام را به سه دسته سنتی،نیمه صنعتی و صنعتی تقسیم کنیم.در کشتارگاههای سنتی عملیات کشتار دام در وضعیت کاملاً غیر بهداشتی صورت می گیرد و مصرف گوشت حاصل از این کشتارگاهها به هیچ وجه توصیه نمی شود،این کشتارها از حیطه نظارت سازمان دامپزشکی خارج بوده و می توانند،عامل آلودگی و بیماری انسان باشند.کشتارگاه های نیمه صنعتی به کشتارگاههایی اطلاق می شوند که عملیات پوستکنی دام،بر روی خط کشتار صورت می گیرد و بنابراین آلودگی ثانویه گوشت کم می شود ولی کشتارگاههای صنعتی که خوشبختانه در سالهای اخیر در کشور ایران رو به افزایش است،دارای چهار سیستم خط کشتار بهداشتی،تجهیزات برودتی )پیش سرد کن،تونل،انجماد و سردخانه)،تصفیه فاضلاب و تبدیل ضایعات است.

این کشتارگاه ها از جنبه ی تهیه و فرآوری گوشت بهداشتی و سالم و با توجه به نظرات دقیق سازمان دام پزشکی مورد تایید هستند،به علاوه این که لاشه پس از کشتار و شستشو،مدت ۲۴ ساعت در درجه حرارت ۴ درجه سانتی گراد زیر صفر نگهداری شده و چنانچه سلامت آن پس از طی این مدت تأیید شود،بسته بندی شده و جهت عرضه به بازار مصرف می آید و چنانچه قرار باشد،گوشت به صورت منجمد نگهداری شود پس از عملیات بسته بندی در تونل انجماد که درجه حرارت آن حدود ۴۰ درجه سانتی گراد زیر صفر است،به مدت زمان لازم نگهداری می شود.چنین گوشتی قابلیت ماندگاری بالا (تا چند ماه)در سردخانه را دارد.بهجهت رعایت بهداشت توصیه می شود از خرید گوشت هایی که به صورت لاشه در قصابی ها عرضه می شود،خودداری شود،زیرا احتمال آلودگی ثانویه حتی پس از خروج از کشتارگاه وجود دارد .مصرف گوشت های قطعه بندی شده که در ظرفهای یک بار مصرف ارائه می شوند،باید حاوی برچسبهای نشان دهنده ی رعایت شرایط بهداشتی و نظارت دامپزشکی باشد.

نکاتی در مورد سلامتی گوشت

دام هایی که برای کشتار و تأمین گوشت در نظر گرفته می شوند،در معرض دو نوع آلودگی قرار دارند:

آلودگی های اولیه که شامل ابتلا به انواع بیماری های دامی یا مشترک بین انسان و دام است و آلودگی های ثانویه که در حین اعمال کشتارگاهی،حمل،نقل و عرضه در شرایط غیر بهداشتی رخ می دهد.گوشت در معرض آلودگی به انواع میکروارگانیسم ها قرار دارد.برای تشخیص بیماری در دام ها،شرط اصلی کشتار این دام ها در کشتارگاه ها و به خصوص در کشتارگاه های صنعتی و انجام بازرسی گوشت،قبل و بعد از کشتار،توسط بازرسان است.در صورت مصرف گوشت های کشتار شده در خارج از کشتارگاه،احتمال ابتلای انسان به آلودگی ثانویه افزایش می یابد.

هنگام خرید گوشت به چه نکاتی باید توجه شود؟

از خریداری و مصرف گوشت دام هایی که به صورت غیر مجاز کشتار شده اند مانند گوشت های قطعه بندی شده فاقد مشخصات لازم،گوشت چرخ کرده آماده برای عرضه و لاشه های فاقد مهر کشتارگاه به طور جدی خودداری شود.عرضه و نگهداری گوشت باید در داخل یخچال های ویترین دار صورت گیرد و مقدار گوشت موجود در مغازه،متناسب با ظرفیت یخچال های موجود در فروشگاه باشد.گوشتی را که در خارج از یخچال نگهداری می شود،نباید خریداری نمود.گوشت چرخ کرده باید در حضور مشتری از لاشهی تایید شده با مهر دامپزشکی و در چرخ گوشت تمیز تهیه گردد.از خرید،گوشت چرخ کرده ای که در قصابی ها به صورت آماده عرضه می گردد و یا دارای بسته بندی مناسب با مشخصات بهداشتی کامل نیستند،باید خودداری کرد.

ویژگی های ظاهری گوشت قرمز سالم

گوشت سالم باید در کشتارگاه های مجاز تهیه شده و دارای مهر دامپزشکی باشد.ظاهر آن لزج،چسبنده و مترشح نباشد.خشک و یا چروکیده بودن گوشت از علایم نگهداری آن،در شرایط نامناسب و غیر بهداشتی است.گوشت نباید دارای نقاط خونریزی و دانه های غیر عادی باشد.عضلات سفتی و قوام طبیعی خود را داشته باشد و با فشار و پس از برداشتن انگشت،به حالت اولیه برگردند.

بوی گوشت در حالت طبیعی و سلامت،بوی مخصوص لاشه های کشتاری است و هر نوع بوی غیرطبیعی و نامطبوع مانند ترشیدگی،عفونت،گندیدگی،کپک  زدگی و یا تعفن،از علایم فساد گوشت است.رنگ طبیعی گوشت،با توجه به نوع دام کشتاری،صورتی متمایل به قرمز است،کم رنگ بودن گوشت ممکن،است علامت کم خونی و بیماری مزمن دام باشد.پر رنگ بودن و تیره رنگی گوشت علامت،عدم خروج کامل خون در هنگام ذبح است که خود از علائم احتمالی ابتلای دام به بیماری عفونی و یا مرگ دام،قبل از کشتار است.هر گونه تغییر رنگ گوشت از قرمز به رنگ سبز،قهوه ای،خاکستری،سیاه،از علائم فساد گوشت تلقی می شود.

لاشه دام های کشتار شده باید در پایان عملیات کشتارگاهی،شستشوی کامل شده و بلافاصله در دمای ۰ الی۴ درجه سانتیگراد سرد شوند،بهترین روش نگهداری گوشت تازه،حفظ این دما تا هنگام مصرف است.از نظر بهداشتی،بهترین روش عرضه گوشت به صورت قطعه کردن و بسته بندی درظروف مناسب بهداشتی و دارای برچسب حاوی کد بهداشتی بهره برداری دامپزشکی،نام و نوع فرآورده،نام و نشانی کشتارگاه،تاریخ تولید و انقضای مصرف و شرایط نگهداری گوشت است.

 

بسته بندی

 

خرید انواع گوشت

بسته گوشتی را انتخاب کنید که سرد بوده و در یخچال قرار گرفته باشد و ظرف و پلاستیک بسته بندی،آن پارگی نداشته باشد.دقت کنید که حتماً مشخصات بهداشتی روی بسته بندی درج شده باشد.در صورت امکان آن را در یک نایلون دیگر قرار داده و در آن را محکم ببندید تا در صورتیکه آب از آن نفوذ کرد،موجب آلودگی مواد غذای دیگر نشود. تقلبات گوشت چرخ کرده به یکی از روش های زیر می تواند صورت گیرد:

۱- استفاده از گوشت دام هایی که به صورت غیر مجاز کشتار شده اند.

۲- استفاده از پیه،دنبه و چربی های اضافی لاشه ها.

۳- استفاده از احشای دام های کشتاری مانند جگر سفید،پستان،طحال و یا سنگدان مرغ.

۴- افزودن رنگ های صنعتی )مجاز و یا غیر مجاز)برای قرمز نشان دادن گوشت.

۵- استفاده از گوشت لاشه های مرده و یا حتی گوشت سایر دام ها

 

کارخانه ی فیله شمال فعال در زمینه ی بسته بندی انواع گوشت، مرغ و ماهی می باشد. این کارخانه با دارا بودن به روز ترین تجهیزات آماده ی همکاری می باشد. آدرس: گیلان- انزلی- شهرک صنعتی حسن رود . شماره تماس 09114552553 یا 01344404093)

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *