آبزیان, وبلاگ

عروس دریایی کجا زندگی می کند؟ انواع آن کدامند؟

عروس دریایی در اقیانوس‌، آب‌های عمیق یا سطحی زندگی می‌کند. بیشتر از دو هزار گونه از این جانور دریایی در آب‌های دنیا زندگی می‌کند، آن‌ها قادر هستند مکان‌های مختلفی را برای زندگی کردن و غذا خوردن انتخاب کنند. برخی از آن‌ها در آب‌های شمالی زندگی می‌کنند و برخی دیگر آب‌های گرم استوایی هستند. در اینجا با انواع عروس دریایی آشنا خواهیم شد. عروس دریایی گونه‌ای از بی‌مهرگان است که توانایی شنا کردن داشته و در شاخه مرجانیان طبقه‌بندی می‌شود. عروس دریایی را می‌توان در تمام اقیانوس‌ها یافت. گونه‌ای از آن‌ها که دارای اندازه‌ای کمتر از نیم اینچ و سفید رنگ و روشن است، در آب شیرین زندگی می‌کند و نیش ندارد.

 

بیشتر بخوانید : خرید ماهی تازه + ارسال به درب منزل

 

انواع عروس دریایی

عروس دریایی در چه محیطی زندگی می‌کند؟

این موجودات دارای ظاهر زیبایی هستند، به همین دلیل عروس دریایی نامیده می‌شوند. در بسیاری از مکان ها عروس دریایی‌ها را در آکواریوم نیز نگهداری می‌کنند. عروس دریایی، در اعماق متوسط دریا زندگی می‌کند و حدود ۱۰ تا ۲۰ سانتی‌متر طول داشته و بدنش چتر مانند و شفاف ژلاتینی است.

 

ساختار بدنی عروس دریایی

قطر بدن این جاندار در مرکز چتر و در حاشیه لبه‌ها بسیار نازک است و تعدادی تانتاکول در لبه‌ها دارد. دهان چهار گوشی در قسمت وسط بدنش قرار گرفته که به یک حلق لوله‌ای با مقطع ۴ گوش وصل می‌شود.

 

انتهای حلق به معده ۴ قسمتی ختم شده و از قسمت‌های مختلف معده، لوله‌های گوارشی یا معدی منشا گرفته اند و به صورت مجرای شعاعی حلقوی قرار گرفته و مواد غذایی را به قسمت‌های مختلف می‌رسانند.

در اطراف دهان ۴ بازوی دهانی وجود داشته و در لبه چتر عروس دریایی، ۸ عدد برآمدگی به فواصل مناسب با هم قرار دارند که این برآمدگی‌ها دارای ساختار حسی هستند که حاوی ذرات شعاعی یا استاتولیت‌ها هستند.

این جانداران دارای ۲ چشم ساده بوده و حداقل دو شبکه عصبی وجود دارد که یکی از آن‌ها تمامی سطح روی و زیر چتر و تانتاکول‌ها را عصب‌دار کرده و جریانات عصبی را به آرامی منتقل می‌کند و در تنظیم حرکات موضعی و متمرکزی نظیر تغذیه دخالت می‌کند.

دومین شبکه عصبی که وجود دارد به نواحی زیر چتر محدود شده و جریانات عصبی را به سرعت منتقل می‌کند و باعث تنظیم انقباضات چتر در هنگام شنا می‌شود.

عروس‌های دریایی نیش هم می‌زنند، اما گزش بیشتر آن‌ها کشنده نیست. این جانوران گونه‌های متفاوت و شکل های مختلفی دارند.

بعضی از این موجودات خود را به جلبک‌های دریایی می‌چسبانند و زمان زیادی را روی سطح دریا سپری می‌کنند. همچنین می‌توانند با منقبض کردن عضلاتشان به سمت جلو حرکت کنند.

 

 

انواع عروس دریایی-نحوه تولید سم

جالب است بدانید عروس دریایی از سمی‌ترین موجودات دریا به شمار می‌آید. بدن عروس دریایی از یک توده‌ی پولیپ مانند تشکیل شده که از آن انشعابات زیادی به شکل رشته خارج می‌شود و سطح این رشته‌ها با هزاران سلول زهر دار به نام نماتوسیت پوشیده شده است.

مهم تر آنکه سم موجود در این رشته‌ها می‌تواند یک انسان بالغ را بکشد. این موجود دریایی قادر به سوراخ کردن پوست بدن انسان است.

نیش عروس دریایی دارای مواد مختلفی می باشد که بعضی از آن‌ها باعث واکنش آلرژی می‌شوند. سمی‌ترین نوع عروس دریایی، عروس دریایی استوایی است.

نیش عروس دریایی استرالیایی بسیار دردناک بوده به گونه‌ای که می‌تواند با زهر خود انسان را در کمتر از سه دقیقه از پای در بیاورد.

چنگال‌های بیش از سه متری این گونه اغلب کشنده هستند و قربانیان در بیشتر موارد با نیش این جاندار جان خود را از دست می‏ دهند.

جالب است بدانید که این جاندار نمی‌تواند شکار خود را تعقیب کند و همچنین به علت وجود اندامی ژله مانند نمی‌تواند با هیچ جانداری وارد درگیری شود.

به همین علت در صورت نزدیک شدن شکار و یا یک جاندار مزاحم، باید قادر باشد تنها با یک برخورد و همان لحظه آن را از پای درآورد. شاید علت اینکه به چنین سم مرگباری مجهز شده، همین باشد.

عروس دریایی زهر خود را از طریق سلول‌های نیش زننده‌ای که بر روی شاخک هایش قرار دارند وارد بدن طعمه می‌کند. قطعات جداشده شاخک‌های جدا شده عروس دریایی هم می‌توانند نیش بزنند پس مراقب آن‌ها باشید.

شاخک‌ها فرو رفته در بدن را باید با وسیله‌ای مانند چاقو یا شانه از بدن جدا کنید و اگر بزرگ بودند از انبر، پنس، یا موچین استفاده کنید. هرگز با مالش سعی در جدا کردن آن‌ها نکنید، زیرا این کار موجب فعال شدن سلول‌های نیش زننده دیگری می‌شود. زخم‌ها را با آب دریا بشویید و محل گزیدگی را به مدت ۳۰ دقیقه در سرکه یا الکل فرو ببرید تا درد آن کمتر شود.

 

انواع عروس دریایی

 

 

انواع عروس دریایی

کاتیلورایز تیبرکیلتا

این گونه به تعداد فراوانی در دریای مدیترانه، به ویژه در خلیج‌ها دیده می‌شود. در سال ۲۰۰۹ این عروس دریایی غالباً در بخش جنوبی ایتالیا حضور داشت، که نشان از ترجیح دادن آب‌های گرم توسط کاتیلورایز تیبرکیلتا بود. اما این واقعیت در سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ تأیید نشد، چون این گونه عروس دریایی در سراسر سواحل ایتالیا، به ویژه در نیمه دوم تابستان، به فراوانی یافت می‌شد.

 

ماریواژیا استلتا

دریاشناسی به نام “بلا گالیل” در سال ۲۰۱۰ این گونه عروس دریایی را در سواحل فلسطین اشغالی کشف کرد. این جانور از دریای سرخ آمده بود. احتمالاً این گونه در آنجا ناشناخته مانده و از طریق کانال سوئز خود را به دریای مدیترانه رسانده بود.

 

ایکوری فورسکالی

این گونه اندازه کوچکی دارد و بی خطر است. این عروس دریایی تعداد محدودی دارد و هرگز تعداد فراوان آن در سواحل دیده نمی‌شود.

 

اورلی اوریتا

این گونه عروس دریایی در تمام اقیانوس‌های نیمکره شمالی زندگی می‌کند. حضور شمار فراوانی از این گونه را می‌توان در این آب‌ها مشاهده کرد.

 

کاریبدی مارسیپیلی

این گونه در دریا‌های میانه و شمالی ایتالیا حضور دارد. این گونه توسط نور جذب می شود و در طول شب به سواحل نزدیک می‌شود.

 

کاسیپی آندرومید

این گونه عروس دریایی از طریق کانال سوئز وارد دریای مدیترانه شد و در سواحل ترکیه گسترش یافت. در سال ۲۰۱۰ این گونه را در مالتا ثبت کردند، بنابراین به آب‌های ایتالیا هم رسید. غالباً این گونه را می‌توان در ته ماسه‌ها یافت، اما در میان صخره‌ها نیز حضور دارد.

 

کاتوستیلوس تاگی

این گونه به صورت معمول در سواحل پرتغال، و به طور کلی، در سراسر اقیانوس اطلس حضور دارد. اما هرگز در دریای مدیترانه دیده نشد، تا سرانجام در سال ۲۰۱۰، ماریا گلیا عکس این عروس دریایی در آب‌های جزیره پانتلری گرفت.

 

 

کریزورا هیسوسیلا

این گونه در اقیانوس اطلس زندگی کرده و می‌تواند به سواحل شمالی، مثلاً به آبدره‌های نروژ دسترسی پیدا کند. این عروس دریایی در این مناطق در گروه‌های متمرکزی زندگی می‌کند.

 

دریمونیم دالماتینوم

هکل یک طبیعت شناس سرشناس است که در سال ۱۸۸۰ این گونه عروس دریایی را کشف کرد یک عروس دریایی بزرگ در ساحل دلماتیا در دریای آدریاتیک، و او آن را دریمونیم دالماتینوم خواند. این توصیف برای سال‌های طولانی یگانه علامت وجود این گونه از عروس‌های دریایی به شمار می‌آمد، اما در سال ۱۹۴۰ محقق دیگری به نام استیزنی، مجدداً آن را در ساحل دریای آدریاتیک یافت.

سپس این عروس دریایی به طور کامل به دست فراموشی سپرده شد تا زمانی که دریمونیم برای مدتی در سواحل پورتوریکو به یک آفت تبدیل شد.

 

نیموپسیس لایدی

این عروس دریایی در دهه هشتاد با عبور از آب‌های بالستیک نفتکش‌های ایالات متحده وارد دریای سیاه شد. این عروس دریایی چندین دهه در آن حوضه محدود ماند. اما در سال ۲۰۰۹ حضور آن را در وسعت فراوانی در سراسر دریای مدیترانه مشاهده و ثبت شد.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *