آبزیان, ماهی, وبلاگ

خواص بی نظیر روغن ماهی برای بدنسازی و ورزشکاران

خواص روغن ماهی در بدنسازی

روغن ماهی برای ورزشکاران – فیش اویل ، روغن استخراج شده از بافت های ماهیان چرب می باشد. روغن ماهی حاوی اسید های چرب امگا3 ( EPA ) و اسید داکوساگزنئوئیک ( DHA ) ، ماده تشکیل دهنده ایکوسانوئید که برای کاهش التهاب بدن مورد استفاده قرار می گیرد. فیش اویل و اسیدهای چرب امگا 3 مزایای زیادی همچون درمان افسردگی بالینی ، اضطراب و سرطان و بیماری ام اس دارد. فیش اویل معمولا از ماهی های چربی همچون شاه ماهی ، ماهی تن و کولی گرفته می شود ، با این حال گاهی اوقات از کبد ماهی های دیگر نیز روغن ماهی استخراج می شود.

سازمان بهداشت جهانی ( WHO ) توصیه کرده است هفته ای 1 الی 2 عدد کپسول روغن ماهی میل کنید و این به خاطر وجود اسیدهای چرب امگا 3 موجود در آن است که در مقابل بسیاری از بیماری ها از بدن محافظت می نماید. حدود 30% روغن ماهی از امگا-3 و 70% الباقی از سایر چربی ها تشکیل شده است. همچنین روغن ماهی فرآوری نشده شامل ویتامین های A و D است. باید توجه داشته باشید که انواع امگا 3 موجود در روغن ماهی ، مزایای بیشتری نسبت به امگا 3 موجود در برخی منابع گیاهی دارد. بنابراین فراموش نکنید با  خرید ماهی تازه و مصرف آن در طول هفته امگا3 بسیار بیشتری دریافت خواهید کرد.

 

اکنون می دانیم روغن ماهی چیست و باید درباره خواص روغن ماهی در بدنسازی همچون بهبود عملکرد مغز ، کمک به سوزاندن چربی و ریکاوری سریع بعد از اتمام تمرین ، اطلاعات جامعی به دست آورید.

 

خواص روغن ماهی برای ورزشکاران:

افزایش ذخیره گلیکوژن

با افزایش توانایی بدن شما در استفاده از چربی برای سوخت ،‌ روغن ماهی می تواند به ذخیره بیشتر گلیکوژن عضلانی کمک کند. یک رژیم سالم شامل روغن ماهی به مدت سه هفته نشان داده است که مصرف مکمل روغن ماهی ، باعث افزایش متابولیسم چربی در ورزش های استقامتی می گردد.

مطالعات مشابهی در مورد ورزش و پاسخ متابولیکی به مکمل امگا 3 نشان می دهد که مردم بیشتر قادر به استفاده از چربی برای انرژی هستند و گلیکوژن ذخیره شده خود را برای ورزش‌ های شدیدتر  نگه می‌دارند. تحقیقات همچنین نشان داده است که مکمل ها می توانند به کارکرد موثر قلب در طول استراحت و تمرین کمک کنند. قلب کارآمدتر محتملا جریان خون را به عضلات در حال کار بهتر می‌رساند ، در نتیجه اثر مثبت مستقیمی بر عملکرد ورزش خواهد داشت.

 

بیماران قلبی

تحقیقات انجام شده نشان می دهد یکی از مهم ترین خواص روغن ماهی در بدنسازی ، تقویت قلب و جلوگیری از بیماری های قلبی است. مشکلات قلبی منجر به حملات قلبی ، سکته قلبی و نهایتا مرگ می گردد. بدنسازان به منظور افزایش حجم توده های عضلات خود باید بدنی سالم داشته باشند. جلوگیری از بیماری قلبی عروقی باید یک هدف اصلی بدنساز باشد. روغن ماهی یک منبع عالی از اسیدهای چرب امگا 3 است ، که استفاده از آن برای سلامتی قلب بسیار ضروری است. روغن ماهی با کاهش میزان تری گلیسیرید ، کاهش تولید پلاک خونی در شریان ها و کاهش فشار خون به جلوگیری از بیماری قلبی کمک می کند.

 

بهبود ریکاوری

مطالعات انجام شده نشان می دهد با مصرف مکمل روغن ماهی غنی از اسیدهای چرب امگا 3 پس از اتمام تمرین ، ورزشکاران درد و التهاب کمتری دارند. این به احتمال زیاد به دلیل توانایی روغن ماهی در تقویت غشای سلولی است ، که تنش اكسيداتيو که با تمرین شدید همراه است و همچنین واکنش التهابی بدن به تمرین را ، کاهش می دهد. افزایش ترمیم بدین معنی است که شما می توانید زمان بیشتری با شدت بیشتر برای پیشرفتی بزرگتر تمرین کنید.

 

عملکرد خوب مغز

یکی دیگر از خواص روغن ماهی در بدنسازی ، کمک به افزایش عملکرد شناختی است. و این موضوع به دلیل روشی که امگا سه ( مخصوصا EPA/DHA ) بهبود و بازسازی سیستم عصبی را پشتیبانی می‌کند ، می باشد. تحقیقات بیشتر بر روی ورزشکاران سالم نشان می‌دهد که مصرف امگا 3 همچنین می تواند زمان نشان دادن واکنش ، عملکرد سطح بالاتر مغز و قدرت تصمیم گیری را بهتر کند. تحقیقات انجام شده بر روی بزرگسالان سالم نشان داده شده که مصرف مکمل روغن ماهی منجر به بهبود عملکرد مغز آن ها می گردد.

 

روغن ماهی

روغن ماهی برای ورزشکاران

روغن ماهی برای ورزشکاران

موثر کاهش وزن

یکی از خواص روغن ماهی در بدنسازی کاهش اشتها می باشد. اگر شما در حال حاضر رژیم غذایی کم کالری دارید و به طور منظم ورزش می‌کنید ، مکمل روغن ماهی می تواند به شما در کاهش وزن ( در مقایسه با داشتن رژیم و ورزش کردن بدون مکمل ) کمک بیشتری کند. محققان معتقدند که این کاهش وزن بیشتر به دلیل توانایی روغن ماهی در افزایش اکسیداسیون چربی است ، که به توانایی بدن شما در تجزیه چربی برای استفاده از سوخت اشاره می‌کند. تجزیه چربی بهتر بدین معنی است که به جای ذخیره چربی ،‌ بدن شما از آن به عنوان سوخت در فعالیت های روزانه خود استفاده می‌کند.

 

بهبود سلامتی و عملکرد در حین تمرین

به منظور بهینه سلامت قلب و عملکرد ورزشی ، روزانه 1 الی 2 گرم  EPA/DHA به صورت مکمل استفاده کنید. اگر شما 2 الی 3 بار در هفته ماهی چرب می‌خورید ، به اندازه کافی امگا 3 دریافت می کنید. اما اگر رژیم غذایی شما فاقد ماهی می‌باشد ، به مصرف مکملی با کیفیت که حاوی دو برابر EPA و DHA  است ، باید فکر کنید. گرچه بسیار معمول نیست ، اما مصرف بیش از حد اسید چرب امگا 3 می تواند سبب کاهش توانایی لخته شدن خون و تجمع پلاکت ها شود. اکثر مردم نباید آن را بیش از 4 گرم در روز مصرف کنند.

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *