آبزیان, وبلاگ

فوت و فن های ماهیگیری را بدانید

مطالب جامع برای افراد تازه کار در ماهیگیری

در سال های گذشته ماهیگیری با استفاده از یک نیزه و یا جسمی نوک تیز انجام می شد اما امروزه لنسرهای حرفه ای در سایزهای مختلف کار را تا حد زیادی ساده کرده اند، فقط کافی است بدانید چطور و کجا ماهیگیری کنید. در این بخش قصد داریم تا انواع آموزش ماهیگیری را به شما معرفی کنیم و تجهیزات لازم برای این کار را نام ببریم.

فوت و فن ماهیگیری برای تازه کاران

اگر همیشه در ذهنتان رویای زندگی کردن در منطقه ماهیگیری را داشته اید اما این کار را تابحال تجربه نکردید، در این مطلب ما را همراهی کنید. این مهارت برای هر سنی مناسب بوده و محدودیت خاصی برای افراد ندارد. همچنین باعث می شود که لذت زیادی از طبیعت ببرید. پیش از هرچیز فواید ماهیگیری را بدانید. قبل از هر چیز بهتر است که نیم نگاهی به این موضوع بیاندازیم که چرا طرفداران ماهیگیری زیاد می باشند؟

از بین بردن استرس

بسیاری از متخصصان و افراد با تجربه در این کار معتقدند که ماهیگیری می تواند استرس را از فرد دور کند. همچنین با آشنا شدن با طبیعت و محیط اطراف خود، ذهن شما از درگیری های روزمره منحرف می شود. در نتیجه استرس ها و فشارهای ذهنی کاسته می شوند. ماهیگیری علاوه بر از بین بردن استرس می تواند شبیه به مدیتیشن عمل کند و شما را از لحاظ روحی و جسمی آرام نماید.

ارتقای مهارت ارتباطی

قطعا افراد ماهیگیری را به تنهایی و تک نفره انجام نمی دهند. این کار به نوعی تیمی محسوب می شود. در نتیجه مهارت های ارتباطی و اجتماعی فرد را نیز ارتقا می دهد. ماهیگیری یک ورزش هیجان انگیز است که می تواند برای تمام سنین مناسب باشد. مثلا شما می توانید فرزندان و تمامی اعضای خانواده خود را به ماهیگیری دعوت کنید.

 

بیشتر بدانید: آیا می دانید عمیق ترین مکان در اقیانوس ها کجاست و چه ویژگی دارد.

آموزش ماهیگیری

فوت و فن ماهیگیری

آموزش ماهیگیری – انواع ماهیگیری

ماهیگیری از آب تازه

فرقی ندارد که از دریاچه، جوی، استخر، رودخانه یا هرجای دیگر ماهی بگیرید. ماهیگیری در آب تازه و شفاف برای افراد تازه کار بسیار مناسب است و به تجهیزات زیادی نیاز ندارد. تقریبا 40 درصد از ماهی ها به آب های تازه تعلق دارند. مثل ماهی سالمون، گربه ماهی باس یا نوعی ماهی خاردار دریایی و قزل آلا. حال خودتان انتخاب کنید که دوست دارید این ماهی ها را به صورت یخ زده از مغازه خریداری کنید یا اینکه آنها را از آب های تازه بگیرید.

ماهیگیری ساحلی

این نوع ماهیگیری می تواند در هر ساحلی انجام شود. بهترین حالت این است که این ساحل نزدیک به آب شور یا آب تازه باشد. البته این نوع از انواع قبلی نام برده شده قبلی کمی تخصصی تر است.

ماهیگیری آب نمک

این مورد نیز برای تازه کارارن مناسب است ولی به تجهیزات کمی خاص تر نیاز دارد. پس بهتر است قبل از این نوع ماهیگیری با یک فرد با تجربه صحبت کنید. مزیت این نوع ماهیگیری این است که ماهی های این نوع آب ها بسیار متنوع می باشند.

گرفتن و آزاد کردن

اکثر افراد ماهیگیری را برای مصرف شخصی انجام نمی دهند. به همین دلیل ماهی را بعد از گیر افتادن در قلاب، در آب آزاد می کنند. ماهیگیر در این شرایط باید احتیاط لازم را برای جدا کردن ماهی از قلاب انجام دهد.

ماهیگیری پروازی

این نوع ماهیگیری را می توان در آب های شور یا آب های شیرین انجام داد. در این حالت باید برای هر نوع ماهی روش و تکنیک خاصی را باید فرا بگیرید.

ماهیگیری ایستاده روی تخته

اگر عاشق هیجان می باشید، می توانید این نوع ماهیگیری را انتخاب کنید. این نوع ماهیگیری علاوه بر تفریح می تواند یک تمرین بسیار عالی برای کل بدن شما باشد.

ماهیگیری یخی

اگر عاشق هوای سرد می باشید، می توانید ماهیگیری در یخ را انتخاب کنید. یخ باید آنقدر ضخیم باشد که بتوانید روی آن راه بروید. در نتیجه باید تجهیزات شما خاص تر باشد. همچنین ممکن است به یک دیلم برای شکافتن یخ نیاز پیدا کنید.

ضروریات ماهیگیری

اگر برای اولین بار است که ماهیگیری می کنید، نیاز به آموزش های آن چنان پیچیده ای ندارید. فقط کافی است که چند مرحله را رعایت کنید.

مجوز ماهیگیری:

همان طور که می دانید هر مکان مخصوص ماهیگیری قوانین و مقررات مخصوص به خود را دارد که باید از آنها استفاده کنید.

میله و قرقره ماهیگیری:

اگر شما فردی هستید که سن کمی دارید، می توانید از ترکیب میله و قرقره استفاده کنید. از میله ای استفاده کنید که کاملا اندازه دستان شما باشد.

ریسمان ماهیگیری:

ما به شما نخ نایلونی ماهیگیری را پیشنهاد می کنیم. زمانی که یک ماهی کوچک را گرفتید عدد ۸ پوند روی ریسمان رو بچرخانید.

قیچی:

می توانید از قیچی برای برش خط ماهیگیری استفاده کنید. برای این کار بهتر است از قیچی ناخنی کوچک و ساده استفاده کنید.

قلاب و وزنه:

می توانید از بسته های ترکیبی استفاده کنید که هر دو این تجهیزات را با همدیگر دارد. به دنبال قلاب هایی با سایز 6 و 10 باشید.

چوب پنبه پلاستیکی:

این چوب پنبه ها به شما کمک می کند که بفهمید چه زمانی ماهی به دام افتاده می افتد.

طعمه ماهیگیری:

بسیاری از مغازه های مخصوص ماهیگیری، طعمه های ماهی را نیز می فروشند که بسته به نوع ماهی یا منطقه ای دارد که قصد ماهیگیری در آنجا را دارید، دارد.

انبردست:

حتما یک انبردست همراه خود داشته باشید تا قلاب را از ماهی جدا کنید.

میله:

یک میله را انتخاب کنید تا بتواند ماهی یا طعمه ماهی را نگه دارد.

 

آموزش ماهیگیری

برای انجام ماهیگیری مراحل زیر را دنبال کنید:

 • در ابتدا قرقره ماهیگیری را آماده کنید.
 • به این موضوع مطمئن شوید که 100 یارد برای قراقره ماهیگیری خود دارید. برای قرقره کردن آن، میله صاف را روی زمین بخوابانید، ضامن را کشیده و یک گره دستی بزنید و دوباره این کار را تکرار کنید.
 • انتهای میله نزدیک به قرقره را جدا کنید. قرقره را روبروی خود قرار دهید. میله را محکم بگیرید. زمانی که قرقره پر شد، خط را برش دهید.
 • چوب پنبه و میله را بهم بچسبانید.
 • چوب پنبه را از سر میله حدود 4 سانت قیچی کنید. سپس آن را به میله بچسبانید.
 • و قلاب را بچسبانید.
 • حال خط میله را در اطراف قلاب بچرخانید. این چرخش را هشت بار تکرار کنید. می توانید از روغن نیز برای راحت شدن کار استفاده کنید.

 

قلاب اندازی

 • این مرحله را اصلا سخت نگیرید. با رعایت چند نکته می توانید مهارت لازم را در این مرحله کسب کنید.
 • میله را محکم در دست گرفته و آن را به سمت قرقره آزاد کشیده و هل دهید.
 • بدنه میله را به آرامی بچرخانید و سعی کنید که وزن دو طرف را یکسان و متعادل کنید.
 • کمی اطراف را نگاه کرده و مطمئن شوید که زمان خوبی برای قلاب اندازی می باشد.
 • آرنج خود را خم کنید و بازوی خود را بالا بیاورید. حتما اطمنیان حاصل کنید که نوک میله مقابل سطح چشم شماست.
 • حال با حرکت مچ، میله را به سمت جلو آورده و در این حالت چوب پنبه و میله را راحت داخل آب بیاندازید.

 

آموزش ماهیگیری

قلاب انداختن ماهی

همانطور که در این بخش از زدبازار گفتیم زمانی که ماهی قلاب شما را گاز می گیرد، سنگینی وزن آن را احساس می کنید و چوب پنبه شروع به تکان خوردن می کند. در این حالت باید میله را به آرامی به سمت بالا کشیده تا دهان ماهی کاملا روی قلاب قرار بگیرد.

سپس ماهی شروع به تکان خوردن می کند که در این حالت باید استقامت خود را حفظ کنید و کم کم زانوهای خود را خم کنید. اگر ماهی از قلاب افتاد، سریعا این عمل را تکرار کنید تا کم کم به مهارت کافی برسید.

خارج کردن قلاب

زمانی که ماهی کاملا درون قلاب شما گیر افتاد، باید کم کم قلاب را از آن جدا کنید. اگر ماهی در قسمت کوچک تر گرفتار شده بود، آن را در یک دست و قلاب را در یک دست دیگر بگیرید و به راحتی آن دو را از هم جدا کنید.

اگر ماهی بزرگ بود، می توانید از تور برای جدا کردن آن از قلاب استفاده کنید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *