آبزیان, ماهی, وبلاگ

کاهش قیمت ماهی در زیر سایه کرونا

به گزارش ایرنا- ماهی در بازار بندرگناوه پس از ممنوعیت ورود شناورهای صیادی ایرانی به کشور کویت بدلیل پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در آن کشور، ارزان شده‌است.

شیوع ویروس کرونا در کشور با وجود اینکه باعث افزایش قیمت و کمبود برخی میوه‌ها و تره‌بار دارای ویتامین سی (مرکبات، شلغم و لبو و غیره ) و اقلام بهداشتی شده‌است اما برخی از مواد غذایی از جمله ماهی را که بخش عمده آن پیش از این به کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر می‌شد، به دلیل بسته شدن دروازه ورودی این کشورها روی شناورهای ایرانی برای پیشگیری از شیوع کرونا، ارزان کرده‌است.

براساس بازدید میدانی خبرنگار ایرنا در روزهای اخیر انواع مختلف ماهی در بازار ماهی‌فروشان این بندر به وفور یافت می‌شود و قیمت ماهی مرغوب برحسب نوع آن بین ۲۰ تا  ۶۰ درصد در چند روز اخیر کاهش یافته‌است.

 

بیشتر بدانید: پرورش ماهی خاویاری تنها با 25 لیتر آب

نرخ ماهی در این بندر تا قبل از شیوع ویروس کرونا در کشور، بدلیل شرایط اقتصادی و تورم، رشد فزاینده و چند برابری داشت و باعث شده بود که بیشتر مردم توانایی خرید این آبزی را نداشته و در سفره غذایی از آن محروم شوند.

قیمت ماهی بحدی در این منطقه ساحلی بالا رفته بود که مردم ناچار شدند به جای این آبزی از دیگر مواد پروتئینی نظیر مرغ استفاده کنند.
ماهی‌های با کیفیت این منطقه که مشتریان زیادی دارد  شامل شوریده، سنگ‌سر، سرخو، هامور و سبیتی است که  قیمت یک کیلوگرم از انواع آن بین۶۰۰  تا یک میلیون و ۲۰۰  هزار ریال رسیده بود اما اکنون این قیمت‌ها با کاهش چمشگیری مواجه شده است.
هم اینک قیمت یک کیلوگرم ماهی هامور که پیشتر ۱۲۰ هزار تومان در بازار ماهی فروشان گناوه فروش می‌رفت به حدود ۵۰ هزار تومان رسیده‌است.

همچنین نرخ ماهی‌های سنگسر از ۶۵ هزار تومان به ۴۰ هزار تومان، شعری از ۴۵ هزار تومان به ۳۰ هزار تومان ، شانک از ۵۰ هزار تومان به ۳۵ هزار تومان و سبیتی از ۱۰۰ هزار تومان به ۶۰ هزارتومان کاهش یافته‌است.

مدیرعامل تعاونی صیادان گناوه با تایید کاهش قیمت ماهی در بازار ماهی فروشان این بندر گفت: ممنوعیت ورود ماهی صادراتی ایران به کشور  ویت که بدلیل ویروس کرونا اعلام شد، باعث شده‌است تا بر کاهش قیمت این آبزی اثر گذاشته و در بازار به وفور یافت شود.

عبدالله بویراتی افزود: قیمت ماهی هم اکنون در بازار ماهی فروشان براساس نوع آن بین ۲۰ تا ۶۰ درصد کاهش یافته‌است که درصورت تداوم ممنوعیت به کشور کویت این روند پایین‌تر خواهد رسید.

وی یادآورشد: ۱۳۰ قایق و ۱۸ شناور در این شهرستان به صیادی مشغول هستند.شهرستان ساحلی گناوه در شمال استان بوشهر واقع است

 

ویروس کرونا

 

کاهش قیمت ماهی در بازارهای مازندران

 شیوع کرونا ویروس و فراوانی صید، قیمت انواع آبزیان و ماهیان استخوانی را در بازار مازندران کاهش داد.

به گزارش خبرنگار بازار، صیادان مازندران از ابتدای فصل صید ماهیان استخوانی تاکنون بیش از دو هزار و ۵۰۰ تن انواع ماهیان استخوانی صید کردند و در روزهای گذشته فراوانی صید از یکسو و شیوع ویروس کرونا و محدودیت در فعالیت بازارها، سبب کاهش تا۴۰ درصدی قیمت ماهی در بازارهای مازندران شده است.

 

بیشتر بدانید: غذای رژیمی بسیار خوشمزه با ماهی که باید بدانید

بررسی های میدانی از بازار ماهی فروشان در مناطق مختلف استان از جمله ساری نشان می دهد که ماهی کپور با وزن حدود ۶۰۰ گرمی حدود ۲۰۰ هزار ریال، ماهی سفید یک کیلویی ۴۰۰ هزار ریال و کفال یک کیلویی نیز ۳۰۰ هزار ریال عرضه می شود.
سایر انواع گونه های ماهی پرورشی نظیر کپور و سفید نیز بین ۱۸ تا ۲۰ هزار تومان به فروش می رسد.

افشین خزایی رئیس اتحادیه مرغ و ماهی نوشهر در گفتگو با خبرنگار بازار، فراوانی صید از یکسو و شیوع ویروس کرونا و پرهیز مردم از حضور در بازار و در نتیجه وفور ماهی را دلیل کاهش تا ۴۰ درصدی قیمت ها بیان کرد.

مصوبه قرارگاه زیستی مازندران مبنی بر فعالیت محدود و تعیین ساعات کاری در بازارهای استان سبب شده تا بسیاری از اصناف و واحدها در ساعت عصر و شب در مازندران تعطیل باشند.

مازندران ۵۴ شرکت تعاونی با چهار هزار صیاد دارد که درفصل صید جاری تاکنون بیش از دو هزار و ۵۰۰ تن ماهی صید کرده است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *