ماهی, وبلاگ

آیا ماهی ها می شنوند؟ با کدام سیستم شنوایی؟

سیستم شنوایی در ماهی

آیا ماهی ها می شنوند؟ بله ماهی ها نیز قدرت شنوایی دارند اما مانند انسان‌ها گوش بیرونی نداشته و با تمام بدنشان این ارتعاشات و امواج صوتی را دریافت می‌کنند. درباره ی شنوایی در ماهی می توان این طور گفت که ماهی ها حس شنوایی بسیار خوبی دارند. در هر دو سمت سر ماهی سوراخ‌های ریزی وجود دارد که به گوش ماهی منتهی می‌شوند. ماهی‌ها دارای اندام حسی خاصی‌ می باشند که به آن (خط جانبی) گفته می شود. این اندام در آن ها با حس شنوایی رابطه نزدیکی دارد.

 

شنوایی در ماهی

خط جانبی در ماهی:

شنوایی در ماهی بی ارتباط با خط جانبی روی بدن آن ها نیست. خط جانبی عبارت است از یک ردیف پولک‌های گود افتاده روی بدن که در امتداد طرفین بدن ماهی قرار گرفته است. فرو رفتگی این پولک‌ها در دو سمت بدن به لوله‌ای منتهی می‌شود که از سر تا دم ماهی ادامه یافته است. چندین هزار گیره حسی در داخل این لوله ها وجود دارد که می‌توانند ارتعاشات ضعیف را در آب حس کنند. بوسیله این اندام حسی ماهی ها می توانند امکان این را را داشته باشند که تا از تمامی آنچه که در اطراف آن ها رخ می‌دهد، با خبر شوند. بنابراین ماهی می‌تواند از جنبش یک مگس در سطح آب یا ارتعاشات ناشی از حرکت یک ماهی دیگر را حس کند.

 

آیا ماهی ها می شنوند؟

 

اتولیت:

شنوایی در ماهی ها با عضو شنوایی در سر آن ها به نام اتولیت نیز مرتبط می باشد. حتما شما هم این کار را انجام داده اید که سر تنگ ماهی بروید و به تنگ ضربه ای بزنید، و دیده‌اید که ماهی های کوچک شما چطور ترسیده و فرار می‌کنند. باید بدانید که ماهی ماهی‌ها عضو شنوایی داخلی دارند که در قسمت سر آن‌ها قرار گرفته و اوتولیت Otolith یا سنگ‌گوش نام دارد. اوتولیت یک ماده سنگ مانند و کمی سخت است که ارتعاشات صوتی را به خود جذب می‌کند. همانطور که می دانید صدا که نوعی انرژی ارتعاشی است که می تواند از آب عبور کند این انرژی به سنگ‌گوش برخورد می‌کند. مراقب ضربه‌ هایی که به شیشه تنگ یا آکواریوم خود وارد می‌کنید باشد، هر ضربه حتی اگر از سر ناخن شما باشد یا هر صدای کوچکی که که ایجاد کنید، صدایی که در آب تولید می‌کند ده‌ها برابر چیزی است که ما می‌شنویم و این ماهی‌ها را می‌ترساند، گاهی آن‌قدر می‌ترسند که استرس و تپش قلب می‌گیرند که ممکن است از ترس بمیرند. مراقب این موجودات کوچک باشید. شما می توانید برای خرید ماهی و انواع فرآورده های آبزی به سایت زدبازار مراجعه کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *