آبزیان, ماهی, وبلاگ

سلامت صد در صد قلب با خوردن این ماده غذایی

سلامت قلب خود را با اسیدهای چرب امگا3 تضمین کنید:

حالا می خواییم بدونیم چه ماهی برای قلب خوبه ؟ اگر شما هم دچار بیماری های قلبی هستید و یا از ابتلا به آن نگران می باشید، مصرف یک تا دو وعده ماهی در هفته می تواند ریسک مرگ و میر ناشی از حمله قلبی را کاهش دهد و سلامت قلب شما را تضمین نماید. سال های زیادی است که انجمن قلب آمریکا به مردم توصیه می کند که حداقل ۲ بار در هفته، با خرید ماهی تازه و استفاده از اسیدهای چرب امگا-۳ موجود در آن از خواص بیشمار ماهی بهره ببرند. پزشکان مدت زیادی است که معتقدند اسیدهای چرب غیر اشباع موجود در ماهی، به نام اسیدهای چرب امگا-۳، مواد مغذی هستند که ریسک مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی را کاهش می دهند و نقش موثری در سلامت قلب دارند.

با این وجود، تحقیقات اخیر بیانگر آن است که مواد مغذی دیگری در ماهی و یا تلفیقی از اسیدهای چرب امگا-۳ و بعضی مواد مغذی دیگر موجود در ماهی ممکن است مسئول فواید سلامت قلب ناشی از مصرف ماهی باشند. بسیاری از مردم نگران این مسئله هستند که جیوه و یا سایر آلاینده های موجود در ماهی، ممکن است از فواید آن بکاهد. با این وجود، زمانی که بحث در مورد سلامت قلب مطرح می شود، فواید خوردن ماهی از ریسک های احتمالی ناشی از قرار گرفتن در معرض آلاینده ها پیشی می گیرد.

 

اسیدهای چرب امگا-۳ چه هستند و چرا برای سلامت قلب مفیدند؟

اگر شما می خواهید کلسترول خود را کاهش دهید ماهی می تواند این کار را انجام دهد به این صورت که اسیدهای چرب غیر اشباع ماهی جایگزین اسیدهای چرب اشباع موجود در سایر فرآورده های گوشتی در بدن شده و سبب کاهش کلسترول خواهد شد. اما اصلی ترین ماده مغذی مفید موجود در ماهی به نظر اسیدهای چرب امگا-۳ است. اسیدهای چرب امگا-۳ نوعی از اسیدهای چرب غیراشباع هستند که سبب کاهش التهاب در سراسر بدن می شوند.

التهاب در بدن می تواند باعث آسیب به عروق خونی و در نتیجه منجر به بیماری قلبی شود. اسیدهای چرب امگا-۳ همچنین می توانند باعث کاهش تری گلیسیرید، فشار خون، لخته شدگی، سکته، ریسک ایست قلبی و ضربان غیرعادی شده و در کودکان باعث پیشرفت در توانایی های یادگیری شوند.خوردن حداقل ۱ تا ۲ وعده ماهی در هفته، مخصوصاً ماهیهای غنی از اسیدهای چرب امگا-۳ به نظر باعث کاهش ریسک ابتلا به بیماری های قلبی به خصوص ایست قلبی می شود.

 

ماهی برای قلب

 

چه ماهی برای قلب خوبه؟

مصرف چه نوع ماهی هایی برای سلامت قلب مفید است؟

سعی کنید از خرید ماهی قزل آلا، سالمون، ساردین و ماهی تن، حاوی مقادیر بیشتری امگا-۳ هستند غافل نشوید که بیشترین فایده را برای بدن دارا هستتند. اما بسیاری از غذاهای دریایی شامل مقادیر کمی از اسیدهای چرب امگا-۳ هستند.

 

برای حفظ سلامت قلب چه مقدار ماهی باید مصرف کنیم؟

برای افراد بزرگسال حداقل ۲ وعده در هفته، ماهی غنی از امگا-۳ توصیه می شود. حجم هر وعده غذایی ۵/۳ اونس معادل ۹۹ گرم یا در حدود سطح یک کف دست محاسبه می شود.

 

آیا مصرف ماهی به خانم های باردار توصیه می شود؟

خانم های باردار و یا خواهان بارداری و کودکان خردسال باید مقدار مصرف ماهی خود را محدود کنند؛ زیرا این افراد در برابر اثرات بالقوه سموم موجود در ماهی بسیار آسیب پذیرند.

 

آیا وجود جیوه از فواید مصرف ماهی می کاهد؟

به طور کلی ریسک دریافت مقدار بیش از اندازه جیوه و یا سایر آلاینده های ناشی از خوردن ماهی نسبت به فوایدی که اسیدهای چرب امگا-۳ فراهم می کنند، از اهمیت کمتری برخوردار است.

اصلی ترین سموم موجود در ماهی عبارتند از:

جیوه، دی اکسین ها و PCB ها، مقدار سموم بستگی به نوع ماهی و محل صید آن دارد. جیوه به طور طبیعی به مقادیر کمی در محیط زیست وجود دارد؛ اما آلودگی های صنعتی نیز می توانند جیوه تولید کنند که این جیوه در دریاچه ها، رودخانه ها و اقیانوس ها روی هم انباشته شده و به غذای ماهی راه پیدا می کنند. زمانی که ماهی تغذیه میکند، جیوه در بدنش تجمع می یابد. ماهی های بزرگ که در زنجیره غذایی در مراتب بالاتری قرار می گیرند مانند کوسه، تاج ماهی، نیزه ماهی و ماهی خالدار دارای مقادیر بلاتری جیوه نسبت به ماهی های کوچکتر هستند؛ ماهی های بزرگتر از ماهی های کوچکتر تغذیه می کنند در نتیجه حجم بیشتری از سم را دارا هستند.

 

چه ماهی برای قلب خوبه

 

هر چه طول عمر ماهی بیشتر باشد، رشد آن بیشتر بوده و در نتیجه می تواند مقادیر بیشتری جیوه را جذب کند. بسته به نوع ماهی هایی که مصرف می کنید و همچنین مقدار مصرف و سایر اطلاعات مانند مشاوره های منطقه ای توجه کنید. هر ناحیه مشاوره هایی را در زمینه مقدار صید بی خطر و مطمئن از آن منطقه منتشر می کند، که می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

 

آیا می توان با مصرف سایر مواد غذایی محتوی اسیدهای چرب امگا-۳ و یا مکمل های امگا-۳ همان مزایای سلامت قلبی را دریافت کرد؟

قطعا ماهی های غنی از اسیدهای چرب امگا-۳ مواد غذایی مغذی و فواید قلبی بیشتری را نسبت به مکمل ها دارا می باشند.
به غیر از ماهی، سایر مواد غذایی که می توانند محتوی بعضی از اسیدهای چرب امگا-۳ باشند، عبارتند از: بذر کتان، روغن بذر کتان، گردو، روغن کانولا، سویا و روغن سویا. با این وجود، شواهد حاکی از آن است که فواید قلبی ناشی از خوردن این غذاها به اندازه خوردن ماهی قوی نیستند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *