آبزیان, ماهی, وبلاگ

غذایی صد در صد مفید برای بیماری آسم

شكست آسم با مصرف ماهي

به گزارش ايرنا – نتایج تحقیات جدید در دانشگاه لاتروبه استراليا در بررسی غذاهای مفید برای آسم نشان مي دهد اسيدهاي چرب امگا 3 موجود در ماهي با كاهش التهاب، به كاهش چشمگیر علايم و بهبود آسم كمك مي كنند. بنا بر این گزارش از پايگاه خبري مديكال ساينس، با بیشتر شدن جمعیت شهر نشين و آلودگي هوا، ابتلا به آسم و تشديد حملات آن به يك معضل جدي در حوزه بهداشت بدل شده است.

حملات آسم به صورت تنگي نفس و خس خس سينه بروز مي كند. اگر بخواهیم درباره ی عملکرد ریه ها در این بیماری بگوییم این طور می توان بیان کرد که آسم یک بیماری مزمن بوده، و در آن پوشش لوله هاي برونش ملتهب و متورم مي شوند، مجاري تنفسي تنگ شده و جريان هواي داخل و خارج شده از ريه كاهش مي يابد. علت های به وجود آورنده آسم به طور كامل شناخته شده نيست؛ ولي عواملي مانند مواد حساسيت زا، دود سيگار و مواد شيميايي سبب تحريك اين عارضه مي شوند.

 

غذاهای مفید برای آسم

مطالعات جديد ثابت کرده است که مصرف ماهي سبب كاهش التهاب راه هاي هوايي شده و نقش بسيار مهمي در بهبود علايم آسم دارد. در اين مطالعه از داوطلبان خواسته شد به مدت 6 ماه روزانه به همراه رژيم مديترانه اي، در غذای روزانه ی خود از ماهي حاوي اسيدهاي چرب مصرف كنند. نتايج نشان داد در افرادي كه اين رژيم غذايي را رعايت كردند، التهاب مجاري تنفسي 14 برابر كاهش يافت. ادامه اين مطالعه نشان مي دهد رژيم غذايي چرب و حاوي نمك و شكر زياد منجر به پيشرفت آسم به ويژه در كودكان مي شود.

بنابراین ماهی را می توان جزء غذاهای مفید برای آسم دانست و مصرف دو وعده ماهي در هفته را براي بيماران مبتلا به آسم به شدت توصيه شده است. آسم يك بيماري شايع و غير مسري است كه در آن مجاري تنفسي ملتهب شده و ورود و خروج هوا دشوار مي شود. مرگ هاي ناشي از آسم بيشتر در كشورهاي كم درآمد و با درآمد متوسط رخ مي دهد. استنشاق دود سيگار، مواد شيميايي و تحريك كننده و هواي آلوده، سبب تحريك راه هاي هوايي و واكنش هاي آلرژيك مي شود. در طول هفته با خرید ماهی تازه و گنجاندن آبزیان و غذاهای دریایی در سبد غذایی خانواده از کودکی می توانید از بروز چنین مشکلاتی در فرزندان خود جلوگیری کنید. میگو و انواع ماهی دارای امگا3 بسیار بالا و ریزمغذی هایی دقیقا به حد نیاز بدن شما می باشند. در ضمن نکاتی را که باید برای خرید ماهی تازه از کهنه بدانید فراموش نکنید. زیرا زمانی این عناصر مهم به بدن شما خواهد رسید که از محصول تازه و با کیفیت استفاده نمایید.

 

ماهی مفید برای آسم

 

مهمترين عوامل محرك بيماري آسم

  • نگهداري حيوانات خانگي و به طور كلي تماس با موي حيوانات
  • استفاده از لباس هاي پوست و پشم طبيعي
  • گرد و غبار موجود در خانه و مبلمان
  • دود ناشي از تنباكو
  • آلودگي هوا
  • انواع محرك هاي شيميايي
  • لوازم بهداشتي شيميايي
  • انواع آلرژن مانند گرده
  • برخي از شرايط مانند استرس، احساس خشم و ترس مي تواند اين عارضه را تشديد كند.

داروهاي ضد التهابي غير استروييدي يكي از مهمترين عوامل خطر اين بيماري محسوب مي شوند. انواع داروهاي بتابلاكر كه براي فشار خون بالا، بيماري هاي قلبي و ميگرن استفاده مي شوند، آسم را تشديد مي كنند. آسم قابل درمان نيست ولي مي توان با مديريت آن شرايط افرد مبتلا را بهبود بخشيد. نتايج اين مطالعه در نشريه Human Nutrition and Dietetics منتشر شده است.

 

غذاهای مفید برای آسم

نتایج مطالعات دیگری در این زمینه نشان داده است مصرف روغن ماهی و غذاهایی که سرشار از اسیدهای چرب امگا۳ است می تواند ریسک ابتلا به آسم را تا ۷۰ درصد کاهش دهد. به گزارش مشرق، روغن ماهی سرشار از اسیدهای چرب پلی اشباع نشده و حاوی اسیدهای چرب اُمگا ۳ و ۶ است که نقش مهمی در رشد و عملکرد عادی مغز و سیستم عصبی مرکزی دارد. «آندراس لوپاتا»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه جیمز کوک استرالیا، در این باره می‌گوید: «برخی انواع اسیدهای چرب پلی اشباع نشده از روغن‌های دریایی با کاهش قابل توجه ریسک ابتلاء به آسم یا علائم شبه آسم تا ۶۲ درصد مرتبط هستند، درحالیکه مصرف زیاد این اسیدهای حاصل از روغن‌های گیاهی با افزایش ریسک ابتلاء به آسم تا ۶۷ درصد مرتبط است.» اگر در طول هفته با خرید ماهی قزل آلا و سایر ماهیان بتوانید آن ها را در سبد غذایی هفتگی خودجای دهید و مصرف کنید قطعا در پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری ها گام موثری برداشته اید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *