آبزیان, ماهی, وبلاگ

از سفره ماهی ها چه می دانید؟

در مدت زمان کوتاهی سفره ماهی های آب شیرین به صورت فزاینده ای معروف و در دسترس قرار گرفتند و باوجود تانک های بزرگ و ارزان نگهداری از آنها مورد استقبال آکواریوم دارها قرار گرفت. اگرچه بعضی از رودخانه ها در سرتاسر جهان محل زندگی سفره ماهی است اما بیشتر گونه های سفره ماهی آب شیرین در آمازون یافت می شوند. بعضی از گونه های سفره ماهی همچنین در رودخانه های نواحی استوایی آمریکای جنوبی که به صورت مستقیم به آمازون راه ندارند، یافت میشوند. سفره ماهی ها گونه های قدیمی و دیرین به حساب می آیند که قدمت آنها به ۳۰۰ میلیون سال پیش برمی گردد. تصور می شد که تمامی سفره ماهی های آمازون با سفره های آب های اقیانوس آرام ارتباط دارند. جدایی آن ها زمانی رخ داد که رشته کوه های آنت در حدود ۱۵میلیون سال پیش به سرعت بالا آمده و جریان به سمت غرب رودخانه را مسدود و آن را به سمت شرق و اقیانوس اطلس هدایت کردند و بسیاری از سفره ماهی ها در این سیستم جدید گرفتار شدند. این جدایی و آب و هوای استوایی آمازون و تغییرات فصلی گسترده در آب شرایط ایده آلی را بوجود آورد که تنوع بسیار زیاد سفره ماهی ها در یک سیستم را نمایان ساخت.

آیا سفره ماهی قابل به طبخ است؟

اگر قصد دارید غذاهای دریایی طبخ کنید پیشنهاد می کنیم مقالات موجود در دسته بندی طرز تهیه انواع غذا با ماهی را مطالعه کنید در ثانی اگر قصد خرید ماهی تازه را دارید تنها کافی است بر روی لینک خرید ماهی تازه کلیک کنید.

 

سفره‌ماهی دم کوتاه

زخمی شدن استیو ایروین (مستندساز معروف حیات‌وحش اهل استرالیا و ملقب به شکارچی تمساح) توسط یک سفره‌ماهی دم کوتاه باعث شد تا کل این گونه به ناحق لقب قاتل را به خود بگیرند. با وجود حادثه پیش آمده برای ایروین، مرگ انسان‌ها در اثر نیش سفره‌ماهی‌ها بسیار نادر است و در سال، تنها یکی دو مورد در سراسر دنیا اتفاق می‌افتد.

این جانوران معمولا دم خنجر مانند خود را برای محافظت در برابر شکارچیانی مانند کوسه‌ها و یا نهنگ‌های قاتل استفاده می‌کنند. دم کوتاه‌ها بزرگ‌ترین گونه در خانواده سفره‌ماهی‌ها می باشند. طول آنها ممکن است به ۴٫۵ متر برسد، و وزنشان بالغ بر ۳۴۰ کیلوگرم شود.

 

سفره ماهی

 

سفره ماهی برقدار

از میان گونه های برقدار ( سفره ماهی برقدار ) با نام فارسی سپر ماهی برقدار که گونه ای بسیار معروف است می تواند تا ۱۰۰ ولت برق تولید کند که برای متوقف کردن قلب انسان کافی است.

گونه های بزرگ سفره ماهی برقدار توانایی تولید برق تا ۲۰۰ ولت را هم دارند که از این نیروی الکتریکی آزاد شده برای شکار, دفاع , فراری دادن مزاحمین , جهت یابی و ارتباط با سایر سفره ماهی های برقدار استفاه می کنند. سفره ماهی برقدار فاقد خار سمی بوده و بر روی دم آنها هیچ خار سمی وجود ندارد.

ارگان های التریکی که ( الکتروسیت ) ( Electrocytes ) نامیده می شوند, به صورت عصب یا عضله الکتریکی در بدن این جانور وجود دارد که تعداد زیادی از این الکتروسیت ها در بدن هر گونه در کنار هم چسبیده شده است.

هر ارگان یا سلول الکتریکی شبیه به یک پیل الکترو شیمیایی عمل کرده و توانایی تولید ۱۵/۰ ولت برق را دارد که در مجموع همه این الکتروسیت ها با هم می توانند انرژی الکتریسیته بسیار زیادی را تولید کنند. در سفره ماهی برقدار, این سلول ها در حدود یک ششم وزن این جانور را تشکیل داده و در طرف سینه جانور , در دو طرف باله سینه ای و سر جانور و شبیه ب یک صفحه یا بشقاب قرار گرفته اند که به محض تماس با پوست این جانور انرژی التریکی آزاد شده و سبب شوک ,بیحسی,فلجی و نهایتا مرگ می گردد.

باید توجه داشت که هر چه اندازه صفحه ماهی برقدار بزرگتر باشد, سلولهای الکتریکی بیشتری داشته و می تواند برق بیتری نیز تولید کند. سفره ماهی برقدار در حالت عادی هیچ برقی نداشته و بی خطر می باشد , اما به محض اینکه احساس خطر کند, سریعا خود را شارژ کرده و آماده آزاد کردن انرژی الکتریکی می شود.

انرژی که به صورت جریان الکتریکی بوده از سر تا دم جانور تا شعاعی محدود و بسیار نزدیک به پوست جانور تشکیل یک میدان الکتریکی را می دهد.
جریان الکتریکی در قسمت پشتی جانور مثبت و در طرف سینه ای دارای بار منفی می باشد که با آزاد شدن آن به هر موجودی که در این میدان قرار گرفته باشد آسیب جدی می رساند, انرژی الکتریکی آزاد شده توانایی از کار انداختن قلب انسان و دوربین دیجیتال را دارد.

این جانور نسبت به نور فلش دوربین بسیار حساس بوده و سریعا واکنش نشان می دهد و نسبت به پالس های الکتریکی آزاد شده از دوربین دیجیتال به هنگام فیلمبرداری یا عکس برداری حساسیت داشته و از خود واکنش های تندی نشان داده و انرژی الکتریکی خود را آزاد می کند که این انرژی آزاد شده می تواند دوربین دیجیتال را به راحتی از کار بیندازد.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *