آبزیان, وبلاگ

زندگی در اعماق اقیانوس ها چگونه است؟

اعماق اقیانوس ها

شاید شما از خود پرسیده باشید که زندگی موجودات در اعماق اقیانوس ها چگونه در جریان است؟ آیا در عمق یک استخر شنا کرده اید و به تدریج فشار آب را در گوش خود احساس کرده اید؟

اکثر مردم تنها درکی از فشار آب دارند این است که وقتی ما از سطح آب پایین و پایین تر می رویم این فشار افزایش می یابد.

معمولا توصیه نمی شود زیر ۱۵۰ فوت شنا کنید، اما عمیق ترین شیرجه برای یک انسان در واقع ۱۰۰۰ فوت است که باور نکردنی است! در این عمق، فشار بسیار شدید است. سخت است باور اینکه موجودات در چنین فشاری می توانند زنده بمانند.

بسیاری از گونه های ماهی و موجودات دریایی وجود دارد که می تواند در ۲۵۰۰۰ فوت زیر سطح آب زنده بمانند!

 

خرید سوسیس ماهی، بمب امگا3

خرید ماهی آزاد

 

اعماق اقیانوس ها

اما این امر چطور ممکن هست؟ چطور موجودات دریایی در چنین عمقی خودشان را در مقابل این فشار عظیم حفظ می کنند؟

هنگامی که در سطح زمین ایستاده ایم، فشار هوا در اطراف ما برابر است با ۱ اتمسفر است.

هنگامی که ما در زیر امواج قرار داریم، فشار بر بدن ما برای هر ۱۰ متر ۱ اتمسفر می باشد.

به بیان دیگر، در عمیق ترین نقطه در اقیانوس، کمی کمتر از ۱۱،۰۰۰ متر، فشاری که به بدن شما وارد خواهد شد، ۱۱۰۰ برابر آنچه که شما در هوای آزاد تجربه می کنید، می باشد.

در پایین اقیانوس، بدن انسان تحت فشار شدید (هزاران پوند فشار در هر اینچ مربع) از بین می رود، گوش های ما پاره می شوند، ریه های ما با خون پر می شوند و سپس از پای خواهیم افتاد و در نهایت خفه خواهیم شد.

در حقیقت، تنها چند هزار فوت در زیر سطح این مجموعه وحشتناک حوادث اتفاق می افتد. توصیفش سخت است اما ممکن است چیزی شبیه آن باشد.

با وجود آسیب پذیری افراد به فشار در این عمق، آنیمون ها، کرم ها، ماهی ها، نهنگ ها، خرچنگ ها و هزاران موجودات دریایی وجود دارد که به نظر می رسد فشار را بدون هیچ مشکلی کنترل می کنند.

در حالی که این به نظر غیرممکن است، به یاد داشته باشید که این فشار برای همه یکسان است.

وقتی انسان ها در زیر آب غرق می شوند، فشارهایی که احساس می شود از هوایی است که در بدن فشرده می شود. ما در گوش ها و سینوس ها، و همچنین ریه ها و رگ هایمان هوا داریم.

فشار آب می تواند آنقدر شدید باشد، که  هوا را در داخل سیستم های بدن و بافت ها فشرده کند. با این حال، آب فشرده نمی شود که یکی از تفاوت های کلیدی بین گاز و مایع است.

ماهی ها دارای توده های هوا نیستند که فشرده شود و عمدتا از آب تشکیل می شوند بنابراین اختلاف فشار متعادل است.

ماهی ها در حدود ۲۷۰۰۰ فوت عمق نیز یافت می شوند و در حال زندگی هستند.

 

اعماق اقیانوس ها

 

اعماق اقیانوس ها

سازگاری تحت فشار

برای موجوداتی مانند نهنگ که عمدتا عمیق ترین کوسه ماهیان غواصی هستند (کمتر از ۱۰،۰۰۰ فوت)، فشار قطعا یک مسئله است، اما آنها طیف وسیعی از سازگاری را برای انتخاب شیوه زندگی در عمق دریا با خود دارند.

به عنوان مثال، ریه های این موجودات کاملا فشرده می شوند به این معنی که آنها می توانند تمام گازهای موجود در ریه ها را به جریان خون و عضلات خود منتقل کنند، در حالی که اساسا می توانند تحت فشار قرار گیرند ولی با این شرایط سازگاری دارند.

بدون توده های هوا در حفره ها و بافت های بدن، موجودات اعماق دریا دیگر حساس به فشار مشابه بدن ما نیستند.

علاوه بر این، در حالی که برخی از موجودات در کانال های گوش خود دارای هوا هستند (و برخی حتی در حفره های سینوس های سر دارند)، بافت هایی که این حفره ها را پوشش می دهند، اغلب بسیار انعطاف پذیر هستند و می توانند با نیروی هوا و جلوگیری از اختلاف فشار به راحتی سازگاری پیدا کنند.

 

اعماق اقیانوس ها

آیا هیچ گونه محدودیتی برای موجودات در دریای های عمیق وجود دارد؟

در یک عمق مشخص، موجودات پیشرفته با سیستم های عضو پیچیده (آنهایی که جز آنیمون ها، کرم ها و برخی از سلول های بنیادی) به سادگی نمی توانند زنده بمانند.

آنچه که به ماهی اجازه می دهد تا به عمق بیش از ۲۵،۰۰۰ فوت نفوذ کند، وجود یک ماده هیدروفیلی به نام trimetylamine oxide (TMAO)  است که مانع از تحریف و فشرده سازی پروتئین ها و دیگر مولکول های حیاتی بدن در زیر فشار خارجی شدید می شود.

با این حال، در اعماق بسیار زیادتر ، این مولکول دیگر نمی تواند ماهی را از این فشرده سازی فیزیولوژیکی محافظت کند، بنابراین برای ماهی و موجودات دریایی نیز محدودیت عمق وجود دارد.

برای آن موجودات عجیب و غریب که در پایین ترین سطح از اقیانوس وجود دارند، تاکنون مطالعه بسیار دشوار بوده است، زیرا اکثر آنها به علت عدم وجود فشار آب، زمانی که به سطح می رسند، میمیرند.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *