آموزش روانشناسی, ثروت

3 باور اشتباه درباره ی پول که جلوی ثروتمند شدن شما را می گیرد

باورهای منفی نسبت به پول

تغییر باور برای پول – یک باور می تواند برای یک نفر اثر گذار و برای شخصی دیگر، نابود کننده باشد . « یکی از علت هایی که بسیاری از مردم بدون پول هستند این است که مدام دارند بی سر و صدا یا آشکارا، پول را محکوم میکنند».

پول، نقشی به مراتب بزرگتر از آنچه باور افراد تصور میکنند، در سطح ثروت و لذت و رضایتشان بازی میکند. درواقع، بیشتر مردم تصور نمی کنند که باورهایشان درموفقیت مالی یا عدم آن، نقش داشته باشند، بیشتر مردم هرگز در مورد باورهایشان فکر هم نمیکنند و فقط طبق باورهایمان اقدام می کنند .

این باورهای منفی، باعث می شود تا جریان پول به درون زندگی های بیشماری قطع شود یا آن را به جریانی باریک و بسیار ناچیز، کاهش می دهد. بعضی از این باورها خیلی آشنا هستند و بعضی ها خیلی خاص و استثنایی هستند که عجیب و غیرعادی به نظر می رسند. پس تغییر باور برای پول به نظر امری ضروری است.

گروه اول که پول را بد نامگذاری می کنند و باور های منفی نسبت به پول دارند اصولا چنین می گویند:

 •  این کار را به خاطر پول انجام نمی دهم و یا بهترین کار این است که فقط پول کافی برای گذرانِ زندگی بخواهم.
 •  پول مسئله مهمی نیست ویا پول به چشم من پشیزی نمی ارزد
 •  پول خوشبختی نمی آورد ویا اینکه فقط آنقدری پول داشته باشم که محتاج دیگران نباشم.
 •  او که همه زندگیاش پول شده، فقط حرص میزند.
 •  پول چرک کف دست است، پول بد است. پول فساد می آورد.
 •  پول، باعث میشود تا ایمان فرد از بین برود .
 •  نمی توانم هم پول داشته باشم و هم وقتِ آزاد.
 •  پول داشتن، خوشحال بودن و شادمانی انسان را می گیرد .

گروه دوم بر این باورند و تصور می کنند که شخص ثروت مند انسان خوبی نیست .

 •  هرچه ثروت بیشتر باشد گرفتاری بیشتر میشود .
 •  انسان هرچه بیشتر ثروت داشته باشد، دل کندنش از دنیا سختتر و ترسش از مرگ بیشتر می شود.
 •  پول زیاد داشته باشم ، مردم فکر می کنند شیاد و کلاهبردارم.
 • با اینکه فقیرم اما پاک و درستکارم.
 • از ثروتمندان خوشم نمی آید ، حریص و طماع و بی دین هستند ورحمی به هیچکس نمی کنند.
 • اگر پول زیادی به دست آورم، به پدرم که هرگز پول زیادی کسب نکرد، خیانت خواهم کرد.
 •  اگر ثروتمند باشم، مردم از من متنفر می شوند.

مقالات مرتبط: بیش از 15 تفاوت اصلی افراد ثروتمند با افراد معمولی

 

تغییر باور برای پول

تغییر باور برای پول

گروه سوم بر این باور و تصورند که پول بدست آوردن سخت می باشد

 •  آدم وقتی جان بکند پولدار می شود .
 •  پول سخت به دست می آیدو آسان از دست میرود.
 •  درخت پول که نکاشته ام، پول بدهد.
 •  پول یک ریال، یک ریال جمع میشود.
 • احتمال اینکه یک روز بی پول شوم هست پس انعام یا بخششی نمی کنم. من پول کافی برای بخشیدن ندارم.

گروه چهارم باور منفی دارند میگویند من استحقاق پول درآوردن را ندارم.

 •  چون پدر و مادرم زندگی فقیرانه ای داشتند من هم فقیر خواهم ماند.
 •  ما که هرگز به پول دست پیدا نمیکنیم .
 •  من هیچوقت پولدار نمیشوم.
 • من همیشه در قرض و بدهی خواهم بود.
 • صاحب خانه شدن همیشه برام یه آرزوست و من همیشه مستاجر خواهم ماند .

 

اگر با دقت به حرف اطرافیانمان گوش کنیم، می بینیم که رفتار برخی واقعا دو گانه است زیرا از یک طرف می گویند پول برایشان اهمیتی ندارد و از طرف دیگر می کوشند برای پول درآوردن از صبح تا شب کار کنند و زحمت بکشند.

آیا این افراد در زندگی واقعاً می دانند که چه می کنند و متوجه هستند که چه می گویند؟ آنها درنمی یابند که این عدم هماهنگی در گفتار و رفتارشان، تلاش آنها را خنثی و بی ثمر می کند. چنین رفتار ناهماهنگی درباره پول آنها را وامیدارد که برای هدف های متضاد بکوشند.

درنتیجه حاصل آن نیز ناهماهنگ و متضاد خواهد شد. برای جذب کردن هر چیزی باید با آن در هماهنگی کامل قرار گرفت. انسان زندگیش را بر اساس افکارش تنظیم میکند و این افکار در زندگیاش به واقعیت تبدیل می شود.

با پول مانند دوست خود رفتار کنید. نه اینکه مانند دستمال مچاله شده در جیب خود فروکنیم. اگر مایلیم ثروتمند، موفق و توانگر باشیم، باید به پول احترام بگذاریم .

تا زمانی که با پول و ثروت آشتی نکرده ایم پول و ثروت با ما آشتی نخواهد کرد. پول را دوست داشته باشیم. احترام به پول را با نگهداری مناسب آن نگهداریم و برای پول حسن نیت داشته باشیم. افکار، باورها و نگاه منفی در مورد پول را کنار بگذاریم و از ذهن خود دور سازیم.

باید توجه  داشته باشید که روشهای پول در آوردن متفاوت است و اگر کسی از راه نامشروع پول در آورد روش او اشتباه است و ربطی به خود پول ندارد . پول پرستی و برتری جهان مادی بر آخرت و تنها به پول اندیشیدن و گردآوری پول و ثروت از راه غیر مشروع، همه نکوهیده و ناپسند است.

مقالات مرتبط: ثروتمند بودن چگونه امکان پذیر می شود راه های آن کدامند؟

 

تغییر باور برای پول

تغییر باور برای پول

ولی اگر با پول و ثروت در راه خدا جهاد شود و به بندگان خدا کمک کرده و از پول و ثروت و توانگری در جهت رسیدن به زندگی شکوهمند معنوی و خیرخواهانه استفاده نمود، بسیار ارزشمند است. باورهای مثبت در مورد پول را در خود تقویت کنیم.

درجامعه‌ای که بر ایجاد ثروت و تولید دارایی متمرکز است، بسیار عجیب است که در مواجهه با پول و تبدیل آن به دارایی‌ها و اموال مختلف برخوردها و طرز فکرهای عجیب و ترسناک داشته باشد.

ما از باورهایی مانند پول علف خرس نیست برای اجبار خود و فرزندانمان برای قبول این حقیقت کذب که پول دست نیافتنی ست استفاده می‌کنیم و تلاش می‌کنیم با فریب خودمان و اطرافیان به زندگی ساده‌ی خود قناعت کنیم و به قول معروف از همان ابتدا با پاک کردن صورت مسئله، اصلاً هیچ تلاشی در جهت تغییر اوضاع اقتصادی خود انجام ندهیم.

۳ باور غلط درباره‌ی پول که جامعه و نسل ثروتمند به ما تحمیل کرده‌اند

اگر شما با افرادی صحبت کنید که ثروت را با تکیه بر توانایی‌های خود و توکل بر خداوند متعال بدست آورده اند درباره‌ این مفاهیم کذایی سؤال کنید خواهید دید که این افراد به هیچ وجه به چنین جملات بی‌ پایه و اساسی اعتقاد ندارند و همین بی اعتقادی و تردید به درستی این باورها یکی از عوامل اصلی موفقیت مالی این افراد باهوش است.

برای پول درآوردن باید پول داشت (پول، پول می یاره)

خب اگر شما پول داشته باشید و از آن به خوبی استفاده کنیم، مسلماً پول بیشتری کسب خواهید کرد. توجه داشته باشید که تمام زمینه‌های سرمایه‌گذاری به پول زیادی نیاز ندارند. نباید فکر کنید چون پولی ندارید نمی‌توانید هیچ پولی در بیاورید.

بسیاری از افراد ثروتمند مسیر مالی خود را از صفر شروع کرده اند و در انتها به ثروتی عظیم دست یافته‌ اند و مطابق این جمله‌ی برایان تریسی که می‌گوید:

“اگر دیگران موفق شده‌اند به چیزی برسند شما هم می‌توانید تنها باید بدانید چطور و با طی چه قدم‌هایی، فقط باید بدانید دیگران چه کرده‌اند و شما هم همان کارها را تکرار کنید.”

خب این که شما پول دشته باشید زودتر به پول بیشتر خواهید رسید امری طبعی است  اما داشتن سرمایه لزوماً پیش نیازی برای موفقیت مالی نیست. تنها باید بیشتر تلاش کنید، از مغز خود به خوبی استفاده کنید و در کاری که انجام می‌دهید بهترین باشید.

این عقیده درست نیست: اگر از کمک‌های مالی که باید بعداً باز گردانید استفاده کنید، در موقعیت خوبی نیستید. بلکه بهترین موقعیت زمانی ایجاد می‌شود که فرآیند کسب ثروت را شروع کنید و با قدم‌های کوچک اما مقرون به صرفه به سمت هدف پیش بروید.

مسلماً هدف شما این نیست که یک شبه به تمام دارایی‌ها و ثروت فردی که بیست سال پیش شروع کرده است دست‌یابید. بدیهی است که اگر هدف شما ایجاد یک فروشگاه بزرگ یا کارهایی در این اندازه باشد به بودجه‌ی زیادی نیاز خواهید داشت.

اما کسب و کارهای زیادی مانند ایجاد وب‌سایتی که بتواند یک نیاز عمومی مردم را از طریق فضای مجازی برطرف کند هستند که اصولاً نیازی به سرمایه زیاد یا زیر قسط و قرض رفتن ندارند. وجود چنین فرصت‌هایی برای خلق ثروت ناقض روشن و اصلی غلط بودن این باور است که می‌گوید برای پول درآوردن باید پول داشت.

 

تغییر باور برای پول

زمان و پول کاملاً به یکدیگر وابسته‌اند.

یکی از باورهای رایج و معمول در میان افراد جامعه همین ارتباط زمان و پول است. چون عصر صنعتی و مدل اشتغال برآمده از آن باعث تلقین این باور در ذهن ما شده است که زمان و پول کاملاً به یکدیگر وابسته‌اند و جالب اینکه اکثر افراد تمایل دارند زمان را به پول ارتباط دهند نه با مدل اشتغال ایجاد شده توسط عصر صنعتی.

بگذارید صریحاً عرض کنم: درآمد شما هیچ ارتباطی به زمان ندارد، این باوری ست که شیوه کاری امروزی به غلط در ذهن ما جا داده است.

اگر به اندازه کافی باهوش باشید و برای کسب و کار خود برنامه‌ای هوشمندانه تنظیم کنید می‌توانید درآمد خود را به چیزهایی از قبیل فروش محصولات خود یا دیگران مرتبط کنید.

به عنوان مثال اگر در زمینه‌ای تخصص دارید می‌توانید وب‌سایتی ایجاد کنید و آموزش‌های حرفه‌ای خود را در بخش عضویت، در اختیار اعضای وب‌سایت قرار دهید

. خوب حالا فرض کنید از جمعیت تقریباً ۸۰ میلیون نفری ایران، فقط ۱۰۰ نفر به آموزش‌های شما علاقه‌مند شوند و این افراد در پلن ماهیانه که هزینه‌ آن ۳۰ هزار تومان است ثبت‌نام کنند یعنی درآمد ماهیانه ۳ میلیون تومانی در ماه که حتی بعد از تفریق هزینه‌های وب‌سایت از قبیل‌هاست و بازاریابی در بدبینانه‌ترین حالت ۲ میلیون تومان برای شما باقی خواهد ماند.

این نوع درآمد به درآمد پایدار معروف است یعنی هیچ ارتباطی به زمان و مکان شما ندارد، حتی وقتی خواب هستید هم وب‌سایت شما در حال پولسازی ست. وجود چنین راه‌هایی برای درآمدزایی ناقض صد در صد باوری ست که می‌گوید پول و زمان با یکدیگر رابطه‌ای متناسب و ناگسستنی دارند.

پول ریشه‌ همه‌ بدی‌هاست.

شاید در تمام زندگی از یک چیز کینه داشته باشیم و آن هم کینه‌ای ست که از این جمله و سازندگان آن داریم چون همین عبارت کذایی بذر مخالفت با تولید ثروت و پولسازی را در اذهان اکثر افراد جامعه کاشته است.

پذیرش پول به عنوان یک دشمن یا چیزی که ارتباط با آن سخت است و باعث تولید قضاوت‌های بد و نابجا درباره‌ ما می‌شود کافی ست که هیچ‌گاه به دنبال کسب آن و رسیدن به امنیت مالی نرویم. پول مانند خیلی از چیزهای دیگر تنها یک ابزار است و چنین باورهای احساسی هیچ ارتباطی با فرآیند خلق و استفاده از آن ندارند.

زمانی که به حقیقت و ذات وجودی پول و اهمیت آن پی ببرید، در کسب و کار خود تصمیمات بهتری می‌گیرید که همین زنجیره‌ تصمیمات عاقلانه منجر به تولید ثروت بیشتر می‌شود. اکثر مردم تنها بدین دلیل در دنیای تجارت شکست می‌خورند که باور کرده‌اند کسب ثروت و رسیدن به تمکن مالی به نوعی خودخواهی و به دور از انسانیت و ارزش‌های بشری ست.

نگرانی درباره‌ی از دست دادن پول و یا اینکه پول بد است یا عشق به پول ریشه‌ همه‌ بدی‌ها و شرارت‌ها می باشد به سادگی می‌تواند زمینه‌ شکست و افسردگی شما را فراهم سازد.

تغییر باور برای پول- طرز فکر خود را تغییر دهید…

اگر تا به امروز در دام این باورهای اشتباه و ترسناک افتاده‌اید، از همین حالا برای تغییر باورها و طرز فکر خود اقدام کنید و لحظه ای در این باره درنگ نکنید.

شاید فرار از این عادت‌ها و باورهای قدیمی که به نوعی ریشه در فرهنگ گذشته‌ ما دارند کار سختی باشد اما غیر ممکن نیست. انجام کارهای دشوار همیشه ارزشمند است و ترک این عادت‌ها و مفاهیم غلط هم که در جان و تن ما ریشه دوانده یکی از آن ارزشمندهای زیبا و نتیجه‌ بخش است

 

 

 

 

2 دیدگاه در “3 باور اشتباه درباره ی پول که جلوی ثروتمند شدن شما را می گیرد

 1. ماری گفت:

  با تشکر از متن عالی و پر محتوا،یا علی مدد🙏🙏🙏

  1. ساجده لسانی گفت:

   ممنون از شما دوست عزیز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *