آبزیان, ماهی, وبلاگ

آشنایی کامل با ماهیان شمال، شناخت انواع ماهی برای خرید

آشنایی با ماهیان دریای خزر

انواع ماهی شمال – خزر به عنوان بزرگترین دریاچه جهان دارای یکی از غنی ترین منحصر به فرد ترین ذخایر ماهی جهان است. ماهیان دریای خزر که البته ماهی سفید و ازون برون آن بسیار معروف تر از بقیه می باشد، بسیار متنوع بوده و در تهران نمی توان سراغی از تنوع ماهیان شمالی در هر ماهی فروشی ای گرفت اما اگر سری به بازار ماهی شهرهای شمالی مخصوصا رشت و لنگرود بزنید می توانید تنوع ماهیان این دریا را به چشم ببینید و حتی بچشید. برای خرید ماهی تازه و استفاده از خواص بی نظیر هر کدام کافیست کمی با انواع ماهی آشنایی داشته باشید تا به راحتی ماهی مد نظر خود را پیدا کرده و آن را خریداری کنید.

 

 ماهی آزاد :

نام فرنگی سامن و گاهی سالمون تلفظ می شود . مرغوب ترین ، عالی ترین نوع ماهی جهان است. دوکی شکل و کشیده می باشد. فلس ریز دارد با پوشش نقره ای روشن ، خال سیاه روی آن دیده می شود. رنگ پوست آن سفید یا به رنگ نارنجی است. خاویار ماهی آزاد درشت و نارنجی پر رنگ مایل به قرمز بلوری است. فیله ماهی آزاد را معمولاً دودی می کنند و به رنگ عقیقی نیمه بلوری می شود و ورقه های نازک آن را با نان سفید و کره به صورت اردور مصرف می نمایند. این ماهی به شکل محدود در رودخانه های منتهی به دریای خزر یافت می شود. در سالیان اخیر تعداد آنها بسیار کم و قیمت آن بسیار گران است.

 

انواع ماهی شمال

 

ماهی سفید :

دارای بدنی دوکی شکل است که با فلس نقره ای روشن و سربی تیره و دم دو فاق با گوشتی سفید و لطیف ، جنس نر آن کشیده تر است و روی سر آن خال های درشت و سفید دارد. این ماهی در دو نوع است : دریایی و پرورشی که نوع دریایی آن مرغوب تر است. این نوع ماهی از مرغوب‌ترین انواع ماهی شمال به حساب می‌آید. گرچه مزهٔ گوشت آن بسیار محبوب است سرو آن خالی از دشواری نیست چرا که استخوان‌های بسیار ریزی در گوشت آن است ماهی سفید از پایان بهار تا آغاز پاییز تخم‌ریزی می‌کند. برای خرید ماهی سفید حتما به تازگی و کیفیت بالای آن توجه کنید.

 

انواع ماهی شمال

 

 اردک ماهی :

در مازندران سوپ نامیده می شود. این ماهی از رودخانه به دریا می آید. فلس ریز به رنگ خاکستری زیتونی دارد. زیر شکم مایل به زرد بوده و پوزه کشیده و دهان بزرگ و دندان های قوی دارد. این ماهی به دلیل اینکه گوشتخوار است زیاد محبوب نیست اما حرام هم نیست. اردک ماهی از دامنه وسیعی از منابع غذایی تغذیه می‌کند. عمده شکارشان دیگر ماهی ها به انضمام انواع خودشان می‌باشد. شکار اصلیشان که همواره در دسترس می‌باشد ماهی کولمه یا Roach می‌باشد. همچنین آنها به شکار ماهیانی همچون سوف حاجی طرخان (Perch)، مار ماهیها و کپور ماهیان می‌پردازند. آنها ماهیهایی به اندازه یک سوم خودشان را می‌بلعند. اردک ماهی ها همخوار هستند (همانند ماهی سوف). تقریبا 20 درصد جیره غذایشان را ماهی های کوچکتر از جنس خودشان تشکیل می‌دهد. شما می توانید طعم گوشت این ماهی را با خرید اردک ماهی امتحان کنید.

 

انواع ماهی شمال

ازون برون:

سه نوع ماهی دارای خاویار در دریای خزر وجود دارد به نام : 1) بلوگا استروژن 2) آسترا استروژن 3) سوروگا استروژن

از میان این سه ماهی سورگااستروژن به زبان ترکی یعنی ازون برون ، ازهمه معروف تر است پوست این ماهی کلفت و خشن است. خاویار این ماهی شهرت جهانی دارد. این خاویار با اندکی نمک در قوطی های کوچک عرضه می شود که معمولاً به عنوان اردور می خورند و بر حسب رنگ و اندازه دانه ، درجه بندی می شود. انواع این خاویار عبارتند از : خاکستری ، سیاه ، بور ، درشت ، ریز و بسیار درشت ، گران ترین نوع خوایار بور بسیار درشت است. ماهی ازون برون به دلیل صید بی رویه مخصوصا توسط کشورهای همسایه به شدت در معرض خطر است. برای خرید ماهی اوزون برون روی لینک آبی کلیک کنید.

 

سوف :

بعد از ماهی سفید شمال , پرخریدارترین و پرطرفدارترین ماهی است. این ماهی دارای بدنی کشیده و دوکی شکل است. پوزه باریک فلس ریز نقره ای دارد و تقریباً بی خار است جزء ماهی های مرغوب به شمار می رود گوشت آن سفید و نرم است. ماهی سوف بزرگترین عضو خانواده سوف ماهیان آب شیرین است. وزن این ماهی به 2 کیلوگرم و طول آن به بیش از 100 سانتی متر می‌رسد. نام عمومی این ماهی در اروپا pike-prech است که شاید علت این نامگذاری، شباهت ظاهری آن با اردک ماهی است.

پشت آنها معمولاً به رنگ خاکستری یا قهوه‌ای و با خال‌های مشکی در نوارهای تیره می‌باشد. نوارها در این ماهی نسبت به سوف حاجی طرخان کوچکتر و در ماهیان جوانتر واضحتر بوده و با رسیدن به سن بلوغ کاملا ناپدید می‌شوند. پهلو های ماهیان جوانتر نقره‌ای رنگ است در صورتی که در ماهیان مسن تر به رنگ طلایی مایل به سبز می‌باشد . سطح زیرین و باله‌های پایینی به رنگ سفید و در بعضی اوقات به مقدار بسیار کم متمایل به آبی است . اگر مایل به تست کردن طعم لذیذ این ماهی هستید از خرید ماهی سوف غافل نشوید.

 

سیم :

سیم, ماهی رودخانه می باشد که خود را به دریا می رساند. ظاهر آن کتابی شکل است با فلس متوسط نقره ای درخشان. گوشت چرب با خارهای ریز فراوان دارد . سیم را معمولاً نمک سود می کنند.

 

کپور:

کپور به زبان فرنگی کارپ نوعی ماهی مرداب یوده و از آب های ساحلی دریای خزر و مرداب های کنار آن دریا به دست می آید ماهی کپور اغلب به علت حرکت در گل و لای کف رودخانه یا مرداب و تغذیه ازگیاهان چنین محیطی بوی گل ولای می دهد‌ ماهی کپور ، دوکی شکل و پهن است و رنگ آن طلایی مایل به قهوه ای با فلس های درشت می باشد.

 

کفال:

ظاهری دوکی شکل دارد که با پوزه تیزنقره ای رنگ بافلس درشت . گوشت آن سفید و سفت است کفال را روس ها وارد دریای خزر کرده اند تا ماهی سفید ها را به سمت سواحل روسیه بکشاند . اما کفال را هم مردم شمال دودی و شور می کنند و یا به صورت سرخ شده یا کباب با نارنج و لیمو مصرف می کنند .

 

کولمه :

ماهی کوچکی است. فلس این ماهی شبیه فلس کپور و رنگ آن تیره است .

 

انواع ماهی شمال

 

انواع ماهی شمال

کولی :

ماهی کوچکی است همراه با فلس های ریز نقره ای. انواع اصلی آن عبارتند از : کاس کولی که گرده آن به رنگ کبود پر طاووسی می باشد. سیاه کولی گرده آن سیاه وفلس سربی تیره رنگ دارد. شاه کولی رنگ نقره ای تنه پهن دارد.

 

قزل آلا:

این ماهی را در آب های شمالی و برخی از رودخانه های داخلی می شود یافت. نسبتاً کوچک بوده و با پوست خال دار که البته قزل آلا با خال قرمز بسیار مرغوب تر است نوع رنگین کمان ماهی قزل آلا پرورش داده می شود. برای خرید ماهی قزل آلا می توانید روی لینک آبی رنگ کلیک کنید.

 

شک ماهی یا هرنیگ :

جزء ماهی های سرگردان اقیانوس ها و دریاها از جمله دریای خزر به حساب می آید. کلمه هرنیگ از نظرلغوی به معنی لشکر و سپاه است . وجه تشبیه آن این است که شک ماهی ها به صورت گله ای و دسته جمعی در سطح وسیعی حرکت می کنند و به علت وفور آن ارزان قیمت می باشند. فلس این ماهی به سهولت از بدن جدا می شود . در اروپا و در تمامی فصول صید می شوند. در شمال ایران اکثراً به نام روسی آن سیلوتکا مشهور می باشد .

 

انواع ماهی شمال

کیلکا:

از خانواده شگ ماهیان یا هرنیگ ها می باشد. صید محدود دارد . خرید ماهی کیلکا  به صورت منجمد شده، کنسرو یا دودی در بازار انجام می گیرد.

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *