آبزیان, ماهی

اخبار آبزیان/ پیشروی پرورش دهندگان ماهی در سال 99/افزایش تولید آبزیان

چالش پیشروی پرورش دهندگان ماهی در سال 99

رشد آبزیان در سالهای اخیر – حسن آقازاده رئیس اتحادیه پرورش دهندگان ماهی‌های گرمابی گفت وگو خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان در خصوص وضعیت تولید ماهی در سال ۹۸ اظهار کرد: بارش باران در افزایش میزان تولید بستگی دارد و در سال ۹۸ به دلیل افزایش میزان بارش نسبت به سال‌های گذشته تولید ماهی‌های گرمابی نیز افزایش داشته است. وی افزود: در سال ۹۸ قیمت نهاده‌ها افزایش زیادی داشت و همین موضوع سبب بالا رفتن هزینه تولید و قیمت نهایی ماهی شد ، اما از لحاظ تامین نهاده‌ها مشکلی مواجه نشدیم.

رئیس اتحادیه پرورش دهندگان ماهی‌های گرمابی بیان کرد: صادرات ماهی در سال ۹۸ با مشکلاتی مواجه شده بود که همین مشکلات باعث شده اند تا آمار نهایی صادرات نسبت به سال گذشته کاهش پیدا کند. وی خاطر نشان کرد: در ۹ ماه ابتدایی سال ۹۸ میزان صادرات ماهی گرمابی به ۶ هزار تومان رسید و تا پایان سال با بررسی آمار‌ها بینی می‌شود که این میزان به ۱۰ هزار تومان برسد.

آقا زاده ادامه داد: ماهی‌های گرمابی چهار نوع ماهی و زیرمجموعه‌های آن‌ها هستند که هر چهار نوع به صورت همزمان در استخر‌ها پرورش داده می‌شود ازجمله ماهی‌های گرمابی می‌توان به کپور و آمور اشاره کرد. وی تصریح کرد: بیشتر تولیدات ماهی در مناطق مرزی و در بستر رودخانه‌های این مناطق انجام می‌گیرد که اخیراً پرورش دهندگان با یک قانون جدید و ناعادلانه مواجه شده اند که وزارت نیرو و مرزبانی‌ها اجازه پرورش ماهی در بستر رود‌های مرزی ایران نمی‌دهند.

رئیس اتحادیه پرورش دهندگان ماهی‌های گرمابی امیدواریم هر چه سریعتر پیگیری‌های دولت و بخش قضایی، این مشکل پرورش‌دهندگان برطرف شود و با خیال آسوده به انجام امورات تولیدی خود برسند.معاون توسعه آبزی‌پروری سازمان شیلات ایران گفت: در سال ۹۷ میزان تولید آبزیان یک‌میلیون و ۲۶۲ هزار تن بود که از برنامه ششم توسعه جلوتر بودیم امسال هم ۱۰ تا ۱۵ درصد به رقم سال قبل اضافه خواهد شد.

 

معاون توسعه آبزی‌پروری سازمان شیلات ایران گفت: در سال ۹۷ میزان تولید آبزیان یک‌میلیون و ۲۶۲ هزار تن بود که از برنامه ششم توسعه جلوتر بودیم امسال هم ۱۰ تا ۱۵ درصد به رقم سال قبل اضافه خواهد شد.

 

رشد آبزیان در سالهای اخیر – به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از وزارت جهاد کشاورزی؛ حسین عبدالحی در رابطه با توجه دولت به آبزی‌پروری اظهار کرد: در سال‌های اخیر دولت نگاه ویژه‌ای به مباحث شیلات، مخصوصا آبزی‌پروری داشته و وزیر جهاد کشاورزی در سفرهای استانی غالبا از یک یا دو طرح آبزی‌پروری رونمایی یا بازدید می‌کند.

وی افزود: در حال حاضر صنعت شیلات و آبزی‌پروری جایگاه خوبی در کشور دارد و تمام ۳۲ استان کشور در این زمینه فعالیت دارند. معاون توسعه آبزی‌پروری سازمان شیلات ایران با اشاره به میزان تولید و پرورش آبزی در دولت تدبیر و امید خاطرنشان کرد: در سال ۹۱ میزان تولید آبزی‌پروری ۳۳۸ هزار تن بوده که در سال ۹۷ به ۴۸۹ هزار تن رسیده است. وی افزود: در پرورش ماهیان گرمابی از ۱۶۷ هزار تن در سال ۹۱ به حدود ۲۰۰ هزار تن در سال ۹۷ رسیده است و در پرورش ماهیان سردآبی هم از ۱۴۰ هزار تن در سال ۹۱ تا حدود ۱۷۰ هزار تن در سال ۹۷ افزایش تولید داشته‌ایم.

عبدالحی در ادامه در رابطه با میزان افزایش تولید میگو تصریح کرد: میزان تولید میگو از ۱۲ هزار تن در سال ۹۱ به ۴۷ هزار تن و میزان تولید و تکثیر ماهیان خاویاری از ۵۰۰ تن به حدود ۲ هزار و ۸۰۰ تن در سال ۹۷ رسیده است، همچنین تولید ماهیان زینتی از ۱۸۰ میلیون قطعه به ۲۴۱ میلیون قطعه افزایش‌یافته است. معاون توسعه آبزی‌پروری سازمان شیلات ایران در زمینه پرورش ماهی در دریا اذعان کرد: مطالعات تکمیلی این طرح انجام‌شده و در خصوص نقاط توسعه‌ای در دریای خزر، خلیج‌فارس و دریای عمان با مشاورین داخلی مشورت کردیم.

وی تاکید کرد: عربستان سعودی برای پرورش ماهی در دریا مبلغی حدود ۲ میلیون دلار به فائو پرداخت کرد و این کار توسط سازمان خواروبار جهانی برای کشور سعودی انجام شد، درحالی‌که ما با شرکت‌های داخلی کار را پیش بردیم و تنها با مشاورین و کارشناسان بین‌المللی در این زمینه تبادل‌نظر کردیم.

 

مقالات مرتبط : رشد قابل توجه صادرات آبزیان در ایران

چشم انداز تجارت ماهیان زینتی در استان مرکزی

 

رشد آبزیان در سالهای اخیر – عبدالحی با اشاره به این نکته که برای پرورش ماهی در دریا نیازمند کمک دولت هستیم، عنوان کرد: با توجه به تغییرات اقلیم و کمبود منابع آب شیرین، رویکرد ما پرورش ماهی در دریاها و آب‌های شور بود که این کار را انجام دادیم اما نیازمند برخی حمایت‌ها از سوی دولت هستیم تا با مجوزهایی که در زمینهٔ پرورش ماهی در قفس صادرشده بتوانیم گام بلندی در جهت تولید برداریم.

وی افزود: بخش خصوصی هم به پرورش ماهی در دریا ورود پیداکرده و امیدواریم تا ۲ سال آینده میزان تولید در این بخش افزایش چشمگیری داشته باشد.معاون توسعه آبزی‌پروری سازمان شیلات ایران در رابطه با بومی‌سازی تجهیزات پرورش ماهی در دریا خاطرنشان کرد: پرورش ماهی در دریا یک روش آبزی‌پروری است که نیاز به دانش و تکنولوژی دارد که این دانش و تکنولوژی هم نیازمند بومی‌سازی است و در شمال و جنوب کشور چند کشور این دانش را بومی‌سازی کردند و سازمان شیلات به این طرح بسیار امیدوار است.

وی افزود: این نوع پرورش ماهی، اقتصادی و سودآور است و سازمان شیلات ایران کاملا به دنبال بومی‌سازی و پیش برد این نوع تولید است. عبدالحی با اشاره به لزوم تکثیر بچه‌ماهی در داخل کشور خاطرنشان کرد: در حال حاضر بچه ماهی برای پرورش وارد کشور می‌شود اما زمانی که کار پرورش ماهی در قفس به مرحله بهره‌برداری انبوه برسد دیگر توجیهی برای واردات بچه ماهی وجود ندارد و باید در داخل تکثیر شود.

وی با اشاره به میزان افزایش تولید آبزیان در سال ۹۸ گفت: در سال ۹۷ میزان تولید آبزیان یک‌میلیون و ۲۶۲ هزار تن بود که از برنامه ششم توسعه جلوتر بودیم امسال هم ۱۰ تا ۱۵ درصد به رقم سال قبل اضافه خواهد شد. معاون توسعه آبزی‌پروری سازمان شیلات ایران افزود: در تولید میگو هم با توجه به بیماری که در گمیشان اتفاق افتاد پیش‌بینی می‌کنیم به ۴۷ هزار تن تولید در سال گذشته برسیم و تاکنون هم بیش از ۳۴ هزار تن برداشت میگو داشته‌ایم.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *